Co to vlastně je příruční zavazadlo, co do něj patří, kolik může vážit a jak může být velké
- Maximální rozměry příručních zavazadel má každá společnost jinak.
- Elektronika patří vždy na palubu letadla.
- Předměty jako lyže, kolo, kočárek nebo nůžky na nehty musí být odbaveny.
Chystáte se letět na dovolenou nebo jen na pracovní cestu? Pak s sebou na let budete mít pravděpodobně pouze palubní kufr. Zabalit do něj vše potřebné chce trochu dávku šikovnosti a zejména umění zkombinovat oblečení, abyste s sebou netahali zbytečnosti a nemuseli si připlácet za odbavený kufr.
Do palubního zavazadla si ovšem nemůžete zabalit jen tak něco. A otázkou také je, co ještě je palubní zavazadlem a co ne.
Elektroniku mějte vždy u sebe
Na úvod si pohlídejte, jaký rozměr má váš kufr a zda splňujete váhu pro danou leteckou společnost. Nám osobně se za celou éru cestování ještě nikdy nestalo, že by nám kufr přeměřovali, ale náhoda je blbec, tak ať před nástupem do letadla nemusíte zbytečně platit. Navíc takové zavazadlo musíte také nechat odbavit.
Občas se ale může stát, pokud je letadlo plné, že u přepážky před vstupem na palubu vám personál oznámí, že není místo a kufr musíte odbavit. V takovém případě vám moc možností nezbývá. Vyndat elektroniku a poslat kufr na odbavení. Pokud se tak stane vinou dopravce, neplatíte nic navíc.
Nezbytné předměty jako oblečení, ponožky, boty (i ty s podpatkem) nebo třeba knížku si zabalit můžete, ostatně kam jinam byste to dali. Nezapomeňte na ruličkovou metodu, se kterou ušetříte hromadu místa. Ručník a župan nechte doma, pravděpodobně ho budete mít k dispozici na hotelu. Stejně tak na mýdlo, šampon a podobné produkty, které by zabíraly jen místo, a navíc byste si je museli pořídit v cestovním balení.
Jestliže s sebou potřebujete notebook, pak si ho rozhodně vezměte na palubu letadla. Letecké společnosti nemají odpovědnost za zničené či ukradené věci, tudíž se v tomhle ohledu postarejte, abyste je měli u sebe. To samé se týká fotoaparátu. Kabely jsou jasná věc a powerbanka taky. U ní jen pozor, jakou má kapacitu a maximální nabíjecí výkon. Navíc veškeré lithiové baterie musí být vždy v příručním zavazadle.
Aerolinky a jejich povolené rozměry
- Raynair - 55 × 40 × 20 cm a do 10 kg
- Wizzair - 55 × 40 × 23 cm a do 10 kg
- EasyJet - 56 × 45 × 25 cm
- Smartwings - 55 x 45 x 25 cm a do 8 kg
- Eurowings - 55 × 40 × 23 cm a do 8 kg
- Rozměry se týkají palubního zavazadla, nikoli osobní tašky.
Vlastní jídlo zas tolik nevadí
Na jednu osobu je možné přepravit jeden průhledný plastový pytlík o objemu jednoho litru. Povoleno je, aby každá tekutina zabalená v tomto pytlíku měla maximálně 100 mililitrů. Proto si pořiďte ideálně cestovní balení oblíbených produktů nebo se dají v drogerii pořídit travel kity.
Jsou to malé nádobky, do kterého si například zubní pastu, krém na obličej či ruce nebo odličovací vodu jednoduše přečerpáte. Ženy by neměly zapomenout, že do „tekutého“ materiálu patří také řasenky, tekuté rtěnky a také tekuté linky, a nakonec i parfémy.
Do osobní tašky si pak sbalte všechny důležité dokumenty včetně pasu nebo občanského průkazu. Volně pohozené v kufru by se mohly ztratit, a pokud by vám někdo kufr ukradl, jste zcela bez prostředků. Do takové tašky také patří peníze, telefon a důležité léky, které berete každý den. My si bereme raději celá platíčka, protože nikdy nevíte, co se může stát. Pokud budete muset v místě zůstat déle, tak ať máte dostatek medikamentů.
Jestliže cestujeme v rámci Evropy, pak je lepší udělat si jídlo doma. Nebudete muset alespoň na letišti nebo přímo v letadle utrácet. Může to být sušenka, sendvič, různé druhy ovoce a oříšků, prostě cokoli máte rádi a zasytí vás. Pokud jde o lety mimo EU, pak se musíte dopředu informovat, co je a není povolené. Když to ovšem během cesty sníte, je po problému.
S pitím je to už horší, každopádně prázdnou lahev nevyhazujte, za kontrolou se vám bude hodit. Na letištích bývá několik stanovišť s pítky, kde si můžete prázdnou lahev naplnit. Výjimku má samozřejmě kojenecká výživa.
Lyže, stačený plyn, ani nože
Existují věci, které si rozhodně na palubu nesmíte vzít. Na bezpečnostní kontrole vám je vyhodí bez pardonu z kufru. Vyhněte se tak například úplně triviálnímu laku na vlasy, který si navíc v každé zemi můžete koupit rovnou na místě. Dětský kočárek sice na palubu nedostanete, ale můžete ho pohodlně odevzdat před nástupem do letadla.
Velké oplétačky s policií byste pak měli, pokud by u vás našli jakoukoli formu zbraní jako je pistole, výbušniny, radioaktivní látky, paralyzéry, holicí břitvy ani ostré nůžky. Stejně tak si dejte pozor na prskavky, náplně do zapalovačů, pilníky na nehty nebo různé nářadí.
Do deštivého počasí si raději vezměte pláštěnku a skládací deštník. Ten velký s hrotem na konci by vám mohli taky zabavit. Přepravit ho můžete jedině v odbaveném zavazadle. V případě výletu za zimními radovánkami si budete muset lyže a jiné zimní věci nechat odbavit na přepážce, nic z toho totiž na palubu letadla z bezpečnostních důvodů a také kvůli rozměrům nedostanete.
Zdroj: autorský text