Jak se sbalit do letadla, aby to bylo co nejlevnější: Pomůže seznam, šikovnost i zkušenosti
Akční ceny letenek obvykle pocházejí od nízkonákladových společností. S tím se ale pojí riziko, že budete muset na prodloužený víkend odcestovat poměrně nalehko. Pokud si tedy nechcete připlatit za palubní zavazadlo, které však levnou letenku leckdy o dost prodraží.
V některých případech se tak rovnou můžete podívat na nabídky plnohodnotných leteckých společností, u kterých máte zavazadlo již v ceně. Dnes vám však poradíme, jak se sbalit do titěrných rozměrů osobního zavazadla, abyste si za ušetřené peníze mohli dopřát třeba lepší večeři v cílové destinaci.
Základem je seznam a skládání outfitů
Samozřejmě je jednodušší, když se na takový eurotrip vydáte v létě, kdy vám v podstatě stačí omezené množství oblečení a nepotřebujete se každý den třikrát denně převlíkat. Určitě je vhodné si před balením udělat seznam věcí, které si s sebou chcete vzít. Nejen na sebe, ale také co se týká kosmetiky, knížek, elektronických zařízení a podobně. Pak si vzpomeňte na poslední zahraniční výlet a to, kolik jste toho skutečně použili.
Určitě je výhoda, když se ubytujete v hotelu. Odpadá tak nutnost vozit s sebou šampon na vlasy a sprchový gel. Pastu na zuby si můžete pořídit v cestovním provedení a kartáček stejně tak. Existují totiž takové, které se dají složit a zabírají v podstatě minimum místa.
S sebou tak nemusíte tahat ani ručník, který zabere dost místa. Jestliže ale bydlíte na hostelu, pak se dopředu informujte, jak to s ručníky je. Někde totiž nejsou a jinde se za ně připlácí. Nezapomeňte také na to, že si spoustu věcí i v tom cestovním balení můžete pořídit v cílové destinaci.
Pokud váš seznam překypuje pěti tričky, třemi sukněmi a dvěma kalhoty, pak si věci hezky poskládejte k sobě a zkuste vytvořit variaci outfitu, abyste minimalizovali množství oblečení. Jestliže máte v plánu spíše poznávat město než hledat budoucího partnera či partnerku, určitě toho nebudete tolik potřebovat. Základem je však spodní prádlo, tričko, kalhoty, mikina – tu si navíc můžete vzít rovnou na sebe a ušetřit místo.
Ostatně tohle vrstvení není vůbec špatná věc, sice vám bude trochu vedro, ale v letadle bývá pro změnu docela zima. Podobné je to s botami, na nohy si vezměte ty méně skladné, jako jsou tenisky. Do batůžku schovejte žabky, sandále či jinou obuv, do kterých navíc můžete uložit ponožky a opět ušetřit místo. V zimě se tento problém vyřeší sám, a to tím, že si berete prostě boty, ve kterých letíte.
Když víte, že se do batohu nesbalíte a zároveň víte, že s vámi jede někdo druhý, pak se vyplatí si přikoupit k jedné letence palubní zavazadlo. O jeho prostor a částku se s tím druhým jednoduše podělíte a získáte ještě více prostoru pro balení. V takovém případě totiž máte jak palubní kufr, tak i osobní tašku. Jen ta cena není už tak radostná.
Do letadla jen určité množství tekutin
S tekutými produkty to nepřehánějte. Na jednu osobu smíte na palubu letadla vzít maximálně 1000 ml, přičemž jednotlivě mohou lahvičky mít pouze 100 ml. Pokud si berete vlastní produkty, pak si kupte travel kit, kde máte několik lahviček v různých velikostí třeba na krémy, na pastu nebo na sprchovací gel. Jindy pomůže koupit v drogerii pouze cestovní balení, v této velikosti prodávají nejen věci na hygienu, ale také třeba opalovací krém.
Chce to trochu praxe a šikovnosti
Základem je ruličkování, tedy že každé oblečení srolujte, čímž získáte mnoho prostoru navíc, než kdybyste oblečení jen tak pohodili to batohu. Obvykle u nízkonákladovek platí, že by batoh (osobní taška) neměl být vyšší než 40 centimetrů (v případě například easyJetu je to dokonce 45 cm) a musí se vejít do prostoru pod sedadlem před vámi.
Z vlastní zkušenosti se nám zatím nestalo, že by někdy výšku kontrolovali. Navíc vyšší batohy se dají snadno zmáčknout, takže nehrozí, že byste dopláceli za nadměrnost. Pokud ale budete mít batoh naducaný od shora po spodek, věřte, že budete první, koho zkontrolují. Pozor si také dejte na váhu, ta by bez kompromisu měla být maximálně 10 kilogramů. Hodí se také batohy, které mají hodně kapes.
Do přední větší schováte všechny doklady, kosmetiku a také elektroniku jako je powerbanka, telefon a kabel na nabíjení. Elektroniku tam přitom dávejte úplně jako poslední, protože ji na bezpečnostní kontrole budete muset vyndávat, tak ať se při štrachání zbytečně nezdržujete. Vzadu pak zbývá prostor pro oblečení a třeba knížku, zatímco do postranní kapsy uložíte prázdnou PET lahev. Ta se vždycky hodí, protože v Evropě existují veřejná pítka. Nepotřebujete si tak dokola kupovat novou limonádu.
Já si třeba do batohu balím ještě malou kabelku, protože se mi obvykle nechce trajdat po památkách s batohem. V některých destinacích zároveň hrozí, že mě může někdo snadněji okrást, protože nemám tak docela obsah batohu na dohled. Takže malá kabelka nebo ještě v lepším případě skladná ledvinka to jistí.
Zdroj: autorský text
A jaké jsou vaše zkušenosti?
Čím více cestovatelů, tím více nápadů. Takže je prakticky jisté, že i ostatní čtenáři mají řadu dalších tipů, triků a nápadů, jak se sbalit a jak cestovat letadlem, aby to stálo co nejméně peněz. Neváhejte se proto podělit, diskuze vám je plně k dispozici.