Rady cestovatelům
Aktuální ceny benzinu a nafty v zahraničí: Jak zjistit, kolik stojí paliva mimo ČR a kde hledat
Zdrojů existuje spousta. Využít lze stránky EU, Google Maps i lokální weby.
04.06.2024 07:52
0
Někdo nic moc neřeší, prostě má daný termín dovolené, zvolí si cíl cesty a pak sedne do auta a vyrazí. Češi jsou ale známí svou zálibou v šetření (viz například objíždění slovinské dálnice), takže se určitě najdou tací, kteří budou plánovat své cesty podrobněji a kteří chtějí dopředu znát pokud možno co nejpřesněji, kolik za palivo při výletu do zahraničí zaplatí.
V době internetu, aplikací pro chytré telefony a podobných vymožeností samozřejmě není příliš složité zjistit, kolik zrovna teď stojí benzin i nafta různě po Evropě. Nicméně speciálně takhle před letní sezonou určitě neuškodí si to připomenout.
V době internetu, aplikací pro chytré telefony a podobných vymožeností samozřejmě není příliš složité zjistit, kolik zrovna teď stojí benzin i nafta různě po Evropě. Nicméně speciálně takhle před letní sezonou určitě neuškodí si to připomenout.
Základní informace dají stránky Evropské unie
Na oficiálních stránkách EU lze dohledat neuvěřitelné množství nejrůznějších informací včetně přehledů o průměrných cenách paliv napříč Evropou. Tzv. Weekly Oil Bulletin je přehled vycházející každý týden, který nabízí hned v několika formách informaci o tom, kolik kde stojí paliva. Pokud chcete, může vám po zadání adresy chodit tento přehled automaticky každý týden do mailu. Přehled lze stáhnout ve formě tabulky, nebo jako mapu. Weekly Oil Bulletin najdete na tomto odkazu.
Ceny paliv v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku
Problémem evropského přehledu cen paliv je fakt, že bere ceny průměrné. Pro základní představu to postačí, ale jak známo, ceny se na hlavních tazích mohou dost lišit oproti cenám na menších benzinkách. Nakonec stejně tomu je i v našich končinách. Proto se hodí znát ceny ideálně na konkrétních čerpacích stanicích, které má člověk podél své trasy. Na některých stanicích lze informaci o ceně paliva najít přímo v Google Maps, přesnější jsou ale samozřejmě lokální weby.
Protože se aktuálně spousta turistů chystá směr Chorvatsko, podíváme se nejdříve právě na tento stát a na tranzitní země, tedy Rakousko a Slovinsko:
Protože se aktuálně spousta turistů chystá směr Chorvatsko, podíváme se nejdříve právě na tento stát a na tranzitní země, tedy Rakousko a Slovinsko:
- Chorvatsko: Mnoho užitečných informací včetně aktuálních cen paliv na konkrétních čerpacích stanicích nabízí chorvatský autoklub HAK. Na jeho webu najdete interaktivní mapu (odkaz zde), případně si můžete stáhnout do mobilu i příslušnou aplikaci. Aktuální ceny nabízí také web ministerstva hospodářství (odkaz zde).
- Slovinsko: Aktuální ceny paliv ve Slovinsku lze najít například na stránkách goriva.si. Do mapy je ale nutné nejprve zadat nějakou lokalitu, kolem které chcete vyhledávat.
- Rakousko: Podobně jako v Chorvatsku nabízí asi nejlepší přehled o konkrétních cenách na konkrétních stanicích rakouský autoklub. Na interaktivní mapě stačí kliknout na ikonku čerpacího stojanu a pak už v mapě vyhledat konkrétní stanici. K dispozici je ale mnohem více informací včetně dopravní situace, kempů nebo dobíjení. Mapu najdete na webu www.oeamtc.at.
Ceny paliv v Německu, Francii a Itálii
Do Německa se jezdí nejen za zábavou, ale také za prací. Je to tudíž pro české občany další velmi navštěvovaná lokalita, přičemž se zahájením fotbalového EURA 2024 se počet cest určitě ještě citelně zvýší. To samé bude platit o Francii, kde se pro změnu v létě bude konat olympiáda. No a Itálie, ta je oblíbená tak nějak pořád, protože se sem jezdí jak v létě, tak v zimě na lyže. Kde hledat aktuální ceny paliv v těchto zemích?
- Německo: Informace o aktuálních cenách na konkrétních stanicích nabízí německý autoklub ADAC přímo na svém webu (odkaz zde). Musíte ale zadat nějakou lokalitu, kolem které se má hledat. Využít lze také web clever-tanken.de.
- Francie: Aktuální ceny paliv na konkrétních čerpacích stanicích nabízí ve formě mapy web carburants.org.
- Itálie: Aktuální ceny na konkrétních stanicích najdete například na webu alvolante.it/prezzo-gasolio. Úvodní obrazovka nabídne průměrné ceny jednotlivých regionů, po kliknutí do mapy regionu se dostanete ke konkrétním stanicím a jejich cenám.
Ostatní evropské státy
Ne ke všem státům se nám podařilo dohledat aktuální ceny paliv, ale jak už bylo zmíněno výše, pro základní představu postačí v úvodu zmíněný evropský přehled průměrných cen. Níže ovšem najdete ještě weby pro několik dalších evropských států. V některých případech ale jde pouze o ceny průměrné.
- Dánsko: Informaci o cenách nabízí například web fuelfinder.dk. Najdete zde ale jen vybrané společnosti.
- Norsko: Stejný web nabízí také základní informace o cenách v Norsku (odkaz najdete zde).
- Polsko: Průměrné ceny paliv v jednotlivých vojvodstvích Polska nabízí web wnp.pl.
- Španělsko: Pokud se chystáte do Španělska, aktuální ceny na konkrétních čerpacích stanicích jsou k dispozici na webu geoportalgasolineras.es ve formě interaktivní mapy.
- Švédsko: Průměrné ceny paliv ve Švédsku (ovšem jen u vybraných společností) najdete na webu fuelfinder.dk/se
Diskuze
Žádné příspěvky, buďte první!
Stovka jugoslávských MIGů schovaná v kopci. Željava je parádní zastávka při cestě na jih Chorvatska
Zatím je tohle místo opuštěné a otevřené všem. Zejména motorkářů sem jezdí velké množství.
21.05.2024 08:28
|
1
Pokuta 250 eur za vstup do Chorvatska přes malé přechody při objíždění slovinské dálnice už nehrozí
Ještě loni hrozily při vstupu do Chorvatska mimo mezinárodní přechody velké problémy.
14.05.2024 12:39
|
4
Petrova Gora: Malá zajížďka cestou do Chorvatska ukáže fascinující jugoslávský monument z 80. let
(+Video) Opuštěná stavba na Petrovo Goře je 45 minut jízdy od Karlovace a je vážně fascinující.
03.05.2024 10:53
|
0
Do Chorvatska větším autem: Podívejte se, zda musíte ve Slovinsku platit za dálnice dvojnásobek
Mýtná třída 2B ve Slovinsku je nejasná. Proto existuje oficiální seznam aut, která tam patří.
02.05.2024 10:11
|
0
Za řízení v zimní bundě může řidič dostat až 76 tisíc. Problematické je to i tam, kde pokuta nehrozí
Pokuta za řízení v bundě hrozí ve Španělsku nebo ve Francii. Hlavně jde ale o bezpečnost.
21.11.2024 08:01
|
10
Komentář: Čeští řidiči by měli jezdit na stáž do Itálie. Tamní provoz je jednoduše skvělý
Před pár dny jsem se vrátil z Itálie a už teď mi tamní provoz chybí.
19.11.2024 15:52
|
7
Itinerář Fotra na tripu 8, díl osmý: Slovinsko, Slovinsko a ještě jednou Slovinsko
Osmá epizoda je o Slovinsku úplně celá. Budou neskutečné jeskyně, tajné komnaty i rafting.
19.11.2024 08:00
|
0
Ikarus křížený s Tatrou z Islandu: Tohle měl být polární obytný vůz pro deset lidí
Podle dostupných informací šlo o výzkumný projekt, který jen využil karoserii Ikarusu.
16.11.2024 08:55
|
0