20 tipů, kam vyrazit na velikonoční výlety po celém Česku

- Volné dny velikonočních prázdnin jsou ideální pro výlety.
- Na hradech a zámcích začíná sezona. Řada z nich má připravený velikonoční program.
- Tipy, kam vyrazit, najdete v naší cestovatelské mapě.
Tipy na výlety z naší cestovatelské mapy
Za necelý týden začnou Velikonoce, které jsou pro mnohé pracující zdrojem kýženého volna. Svátek je totiž jak v pátek, tak také pondělí. To znamená plnohodnotné čtyři dny volna. Pokud zrovna nevíte, co dělat, pak se možná inspirujete v naší cestovatelské mapě. Vybrali jsme pro vás zajímavá místa, která o volnu můžete navštívit. Jo a podle předpovědi počasí by mělo být hezky, takže nějaké to posezení u vody nebo první opékání buřtů také není špatný nápad.
Hrady, vyhlídky, procházky a zábava
V cestovatelské mapě si vybere skutečně každý a z jakéhokoli koutku naší země. Kromě různých muzeí můžete navštívit hrady a zámky, na kterých právě začala sezona. Na mnoha z nich si navíc pro vás připravili speciální velikonoční program. Užijete si tedy tradiční řemesla, malování kraslic a třeba se naučíte plést i pomlázku.
Kdo by však přeci jen zatoužil spíše po přírodě, pak máme skvělý tip. Vyrazit totiž můžete na Lipno. Dopoledne se projít po Stezce korunami stromů a po obědě si půjčit koloběžku nebo kolo a celou nádrž objet dokola. Jen nedoporučujeme se stravovat přímo ve Frymburku, protože ceny občerstvení jsou zde dost nadsazené. Děti se případně mohou zabavit v Hopsáriu, na bobové dráze nebo v lanovém parku. Ne tak bohatou zábavu nabídne také jezero Most, kde sice není tolik atrakcí jako na Lipně, ale jedná se o poměrně nové zázemí, kde si také užijete a nakonec i samotné město Most má co nabídnout.
Další velmi pěkným místem v přírodě podle naší cestovatelské mapy je rozhledna Růženka, ke které nevede žádná dlouhá cesta, takže ji zvládnout i děti. Jen stezka není zrovna moc dobře značená, takže online mapy to jistí. A zatímco v pražské zoo bude pravděpodobně narváno, můžete zkusit netradiční kovozoo u Uherského Hradiště. Kdo by raději vzal děti za poznáváním a vědou, doporučujeme plzeňskou Techmanii.
Na Pražském hradě pak budou tradiční velikonoční trhy, stejně tak spousta českých i zahraničních turistů. Jestli si ale chcete užít tuhle památku do syta, doporučujeme ji navštívit v trochu klidnějším období. Kde by ovšem nemuselo být tolik lidí, jsou česká muzea. Zavítat můžete třeba do Sklářského muzea Nový Bor nebo do městského muzea v České Třebové.
Když dostante chuť na velikonoční tradice
Jestli jste z okolí Pardubic, pak rozhodně nevynechejte návštěvu Tyršových sadů, kde se bude nacházet obří malovaná vejce. Možná se tím inspirujete, jak vyzdobit vajíčka pro koledníky. Podobnou atrakci také nabídnou v Hluboké nad Vltavou. Oblíbené jsou i velikonoční trhy, které můžete navštívit v řadě českých měst.
V Českých Budějovicích pak zažijete jedinečné hrkání, a to už na Zelený čtvrtek, a pak také v pátek, kdy se slavnostně vztyčí kříže, v sobotu a o nedělním poledne půjde svatební průvod. Velikonoční tradice a zvyky pak představí například na zámku Kačina, na hradě Křivoklát nebo na zámku Křinec. Na hradě Štenberk se pak budou péct velikonoční jidáše.
Posázavským Pacifikem se můžete ve čtvrtek svézt na zelené pivo do Kácova. Tuhle specialitu nabídnou v pivovaru Hubertus. Na hradě Okoř můžete být pro změnu svědkem rytířské slavnosti. Chybět nebude dobové tržiště, soubojové klání a soutěž pro děti.
A kdybyste chtěli ještě další tipy, třeba i do zahraničí, tak v naší cestovatelské mapě už najdete více než tisíc míst, takže si stačí jen vybrat. Kompletní mapu najdete na tomto odkazu.
Zdroj: autorský text, Kudy z nudy