Techmania v Plzni vás naučí, jak funguje svět a věda. Sahat na exponáty je přímo žadoucí
Techmania Science Center byla dlouho mým vysněným místem, kam se chci podívat. Za ty roky jsem neměla tím směrem cestu a možná se mi nechtělo ani samotné. Ostatně, sdílet zážitky s někým druhým je vždy lepší. Obzvlášť, když se sobě navzájem můžete smát.
Konečně tak nadešel den, kdy jsme s partnerem vyrazili směr Plzeň. Nutno podotknout, že bylo zrovna velké teplo a příliš jsme nepředpokládali, že v centru nepojede klimatizace. Doporučuju tedy zvolit chladnější den, anebo se vybavit dostatečným množstvím vody a prodyšným oblečením.
Nenechte se odradit vstupným
Technicko vědecké centrum stojí v bývalé zbrojovce Škody. Jedná skutečně o obří budovu, která už z venku slibuje nabité odpoledne. Zaparkovat se dá přímo u centra na placeném parkovišti, které je dostatečně prostorné. Jeden den stání vás bude stát 60 korun, kartičku pro výjezd dostanete na pokladně Techmanie.
Do centra vědy a techniky je to pak pár minut pěšky. Vstupní hala je stejně prostorná jako zbytek centra. Po příchodu máte po pravé straně obchod se suvenýry, kde se při cestě domů zastavte a kupte si třeba hlavolam nebo plyšáka. Hned vedle je recepce. My jsme si koupili základní vstupenku v hodnotě 280 korun, která opravňuje vstup i do vedlejšího planetária.
Upřímně, na něj jsme téměř zapomněli, protože jsme v Techmanii strávili asi tři hodiny. Do zavíračky pak zbývalo necelých 15 minut, když jsme do „vesmírného centra“ naběhli. Tolik k tomu, jak moc vás Techmania pohltí. Musím konstatovat, že to za ty peníze fakt stálo.
Tady to dělají prostě jinak. Zatímco v ostatních muzeích se nemůžete exponátů dotknout ani bříškem prstu a pomalu u nich musíte zadržet dech, tady je to přímo vyžadováno. Jak jinak byste totiž pochopili smysl fungování světa, vědy a techniky? Nejlépe z vlastní zkušeností. My jsme si to tedy užili moc. Hádám, že si to užijí i vaše děti, jak ty velké, tak malé. Všechno je prostě interaktivní a na mnoha stanovištích můžete experimentovat, a především si rozšiřovat znalosti i ukojit svou zvědavost.
Fyziku jsem nenáviděla, teď mě baví
Stačí sestoupit jen pár schodů (nebo sjet výtahem) a Techmania vás doslova vtáhne. Člověk ani neví, kde začít. Zároveň si pomyslně ve své hlavě odškrtává, co všechnu už vyzkoušel a zda náhodou něco nezapomněl. Všechno je totiž velmi zajímavé a na všechno můžete sahat. Vmžiku tak víte, jak co funguje.
My jsme začali v expozici Obnovitelné zdroje, kde se dozvíte vše potřebné o výrobě energie, a to rovnou jak ze sluneční, vodní, jaderné ale i větrné elektrárny. Stejně tak si můžete vyzkoušet hned několik exponátů. Mě samotnou například překvapila větrná turbína. Ta začala postupně foukat jemným a osvěžujícím vánkem, než za moment přešla doslova ve vichřici. Sto kilometrů za hodinu je slušná dávka větru na odfouknutí.
Kdo má rád optické klamy, neměl by si nechat ujít speciální exponát, do kterého vstoupíte rovně, ale hned za rohem se podlaha svažuje. Pro mé vnímání mozku a žaludku to nebylo zrovna dvakrát dobré, ale vznikly nám pěkné fotky na památku. Pro velký úspěch mého jančení se na mě lidé mohli rovnou koukat na obrazovce venku.
V této části haly jsou ale i další atrakce. Tak třeba kladkostroj s turbínou anebo pro mě osobně zajímavá oblast fyziky, kterou jsme ve škole nenáviděla, protože to byla jen teorie. Zato tady dostanete fyziku na zlatém podnosu pěkně ve velké praxi. Kéž by každá škola tohle místo alespoň jednou ročně navštívila.
Od síly magnetů jsme se přesunuli dál do světa světel, filmů a také plazmové koule. Stačí se jen dotknout a plazma už si najde cestu k vašemu prstu. Je to skvělá podívána, mě osobně tyhle věci prostě fascinují. Jen si odložte mobil stranou a stejně tak, pokud máte kardiostimulátor, tak se k téhle věci nepřibližujte. Nakonec prozkoumáte, jak je to s očními vadami a jak funguje potopení ponorky.
Další část je věnovaná Budoucnosti na talíři, kde se můžete vyfotit v optickém klamu nebo se nechat edukovat, co se stane, když necháte oblíbené jídlo, jako je třeba svíčková nebo chlebíček, na pospas času. Nic dobrého to rozhodně nebude, zejména po pozření. Pro ty nejmenší (a zvídavé dospěláky) je tu pak interaktivní ukázka toho, jak to vypadá, když člověk něco sní.
Techmania Science Center, oficiální informace
Základní vstupné vč. planetária stojí 280 Kč. K dispozici je i několik variant rodinného vstupného nebo skupinové vstupné pro deset a více lidí. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00. Veškeré informace najdete na oficiálním webu Techmania Science Center.
Aspoň jednou sem děti vemte
Pokračujeme v krasojízdě, kdy si vyzkoušíme dalších asi 20 exponátů, než se dostaneme do poměrně nové součásti Techmanie, kterou je expozice Vodní svět. Ještě předtím se ale můžete posadit k několika stolům, kde máte naservírované různé hlavolamy a hry.
Pokud nemáte trpělivost ve vínku, pak se raději ježkovi v kleci vyhněte a zamiřte prozkoumávat matičku Zemi. A to co je pod povrchem. Stejně pak skončíte u vody. Kdo příliš nechápal základy hydromechaniky, tak si je tady velmi pečlivě osvěží. A ještě se u toho pobaví. Pravda možná s trochou vody na sobě. Nezapomeňte si také zkusit, jaké je to ovládat počasí v simulovaném řečišti. Není to zas taková sranda.
Myslelo se i na nejmenší ratolesti, které ještě nemají příliš rozumu z interaktivních pokusů a experimentů. Ty mohou rodičové zavřít do Malé vědy. Spousta molitanových kvádrů zajistí, že se jim nic nestane, ale také se něčemu přiučí. A to nejen hře a seznámení s dalšími malými lidmi.
Zkusí se projít po laně, postaví zeď, ale také se pokusí dobýt strašidelný hrad. Zahrají si na harfu z neviditelných strun nebo si jen budou malovat. Do Malé vědy vzhledem ke své výšce a věku jsme tedy nezavítali, ale přes plot to vypadalo fakt vymazleně. Také se tady nacházelo největší spektrum návštěvníků.
My jsme pokračovali dále, prošli jsme kolem povídání o IZS, až jsme se dostali konečně k trochu fyzické aktivitě. Expozice zvaná Člověk vs. Zvíře trochu napovídá, že si s tvory budete poměřovat síly, ať už je to v síle, nebo vytrvalosti. Dokážete skočit lehce jako kočka? Já rozhodně ne, stejně jako jsem nedokázala předběhnou prase a zařadila se v rychlosti na úroveň slepice. Pozoruhodné ale pro mě bylo vnímání zvuků v různých frekvencích. Některým zvířatům to fakt nezávidím.
Děkuji! Příště přijdu zas
Takhle bych mohla o Techmanii povídat do nekonečna. Ale už to znáte, nechci vám prozradit všechno, ať se máte na co těšit. Zažít toho tady můžete hodně, skutečně hodně. Za mě je to jedno z nejlepších „muzeí“, nebo chcete-li center, které jsem navštívila.
Zejména proto, že se tu dá na vše sáhnout a všechno si vyzkoušet. Baví mě to i jako dospěláka, takže to rozhodně nebude pouze výlet, aby se zabavily děti a dospělí zůstali stát stranou. Naopak, mnoha aktivit se mohou účastnit společně se svými ratolestmi.
Připravte si na návštěvu ideálně více jak tři hodiny, stojí to za to. Pokud by vás přepadl hlad, můžete si dát něco dobrého v místní kantýně. Jídla zde mají za poměrně atraktivní cenu. Jaké jsou porce, nevím, nic jsme si kromě vody nekoupili, protože jsme se na večeři chystali do indické restaurace. Jo a nezapomeňte, že máte v ceně také planetárium a přikoupit si můžete ještě některý z promítaných filmů v něm.
Zdroj: autorský text