Reklama
Atrakce

Mnichovské Vánoce: Adventní trhy na všechny způsoby, hrnečky místo kelímků a další atrakce

V Mnichově se dá bez problémů a zdarma kempovat v obytňáku
Zdroj: Aneta Čermáková

Němečtí sousedé jsou poměrně vyhlášení jejich zálibou v pořádání různých veselí, trhů, festů… V létě se všichni schází u jezer a v parcích a gril je tu součástí každé domácnosti. Celý rok se všichni těší na Oktorberfest. Mnozí si berou po dobu konání volno, aby si tuto tradiční slavnost mohli dostatečně užít. Pak si dají chvíli podzimní pauzu, aby načerpali síly na vánoční trhy. Kromě těch vyhlášených a známých je najdete takřka v každém menším městečku a ve velkých městech jsou na každém náměstíčku či prostornějším plácku. Nejinak tomu je i v Mnichově, na který se teď trochu více zaměříme.

Kempovat lze i v obytňáku a zdarma

Příjezd do Mnichova je z Česka velmi jednoduchý a rychlý. Z Prahy se sem dostanete za 3,5 až 4 hodiny po dálnici D5 přes Rozvadov, která navazuje na německou A6, na křížení Oberfpfälzer Wald sjedete na A93 směr München/Regensburg a pak po 140 km za Wolnzachem najedete na A9 směr München.

Pokud můžete cestovat obytným autem, určitě se toho nebojte. V zimním období je tu mnohem více možností, kde s autem stát, než v létě. Mnichov se totiž může pochlubit velkým množstvím průzračných jezer přímo ve městě (o čemž se málo ví) a u každého je parkoviště. V létě sem s velkým autem nezajedete, ale přes zimu jsou závory na výškový průjezd zvednuté, a tak se tu dá úplně bez problémů parkovat. Např. u Fasanerie See je velké parkoviště, kde je přes noc naprostý klid a maximálně tu potkáte nějakého kolegu s obytňákem. V dosahu několika desítek metrů je autobusová zastávka Fasanerie München. Odtud se dostanete na Olympia-Einkaufszentrum, odkud jezdí metra U1, U3 a U7.

Bezplatné parkování najdete i například u Hirschgarten hned vedle Restaurace Königlicher Hirschgarten. Je to 10 minut chůze od tramvajové zastávky Steubenplatz, která vás doveze přímo do centra města.

Pokud nemáte soběstačné auto či přijedete s karavanem, pak je přes zimní období otevřený bohužel pouze jediný kemp, a to Campingplatz Nord West. Místa tu mívají většinou dost, máte zde veškeré zázemí a autobusová zastávka Ludwigsfeld (Campingplatz) se nachází hned před vjezdem do kempu. Jezdí tu ten stejný autobus jako u Fasanerie See. Pokud chcete mít jistotu a místo si rezervovat, pak doporučuji rovnou zavolat (nepsat!!). Noc tu stojí od 13 € za auto, 7,5 € za osobu a elektřina se platí podle spotřeby (dle osobní zkušenosti z listopadu, venkovní teplota kolem 5 stupňů, normální používání, občas spuštěný i přímotop a cena necelých 2,50 €).

Zaregistrovat se

Chcete přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Parkování v Mnichově obecně je rozdělené na 3 zóny – neplacené parkování (označení značkou parkoviště většinou bez doplňkové značky) je možné ve vnější části Mnichova, orientačně ho rozděluje Mittlerer Ring. Od něj směrem k centru je parkování placené. Je označeno značkou parkoviště a dodatkovou tabulkou „nur mit Parkschein oder Parkausweis + název čtvrti – hodinová sazba je zhruba 2€/hod. Jen pozor, najdete tu i zóny, které jsou vyhrazené pouze rezidentům (Bewohner mit Parkausweis – a název čtvrti), většinou se ale nachází uvnitř čtvrtí, kam turista moc často nezavítá. Pokud ovšem nebudete stát na zákazu či ve vjezdech pro hasiče (Feuerwehrzufahr), pak vám hrozí maximálně pokuta, auto vám za to neodtáhnou. Není také neobvyklé, že při podélném parkování u hlavních silnic stojí auta pravými koly na obrubníku, protože parkovací místa jsou tu poměrně úzká. Za to vás pokutovat nikdo nebude.

Pozor, pro vjezd do centra města (platí téměř ve všech německých městech) potřebujete zelenou ekologickou plaketu – zakoupit se dá i v ČR – prodává např. Dekra nebo i některé stanice STK a stojí kolem 500 Kč. Její platnost je neomezená (více info zde).

Pokud potřebujete pouze zaparkovat přes den, pak jsou výhodná i parkoviště P+R. Osobně doporučuji P+R Oberwiesenfeld u Olympia parku. Je to na severní straně Mnichova, takže na dojezd k němu nepotřebujete ekoplaketu, stojí 1,5 € na celý den a hned u parkoviště je stanice metra U3. Linka U3 vás doveze do centra města na Marienplatz nebo Odeonplatz, kde vystoupíte přímo u hlavních trhů.

Vánoční atmosféra

Ať zavítáte na jakýkoli trh, určitě zde nasajete tu správnou vánoční atmosféru. Téměř na každém náměstí najdete menší lokální trhy. Většina z nich je situována poblíž centra a tak není vůbec problém jich za jeden večer navštívit několik, aniž byste museli popojíždět.

Nepočítejte s tím, že vám tu někde dají svařák do plastového nebo papírového kelímku. Všechny trhy mají zálohované hrnečky (Pfand). Jsou krásné a s vánoční atmosférou. Hrneček pak buď vrátíte a dostanete zpět zálohu (2-5€), nebo si ho můžete nechat jako suvenýr. Každý trh má většinou své vlastní, tedy je nelze vracet jinde, než kde jste je dostali.

Ceny svařáku se všude pohybují mezi 4 až 6 €, ale místní svařák je opravdu velmi dobrý bez nutnosti ho jakkoli dochucovat či sladit. Mají tu i spoustu dalších teplých nápojů od punče přes Hot Aperolspritz, svařák z Ginu až po domácí horký vaječný likér. Co se týče jídla, kromě tradiční Wurstů si můžete dát i hot-dogy, různé zapékané speciality, těstoviny, špecle, bruschettu či pečené kaštany, sladké vafle nebo palačinky na sto způsobů. Většina těchto pokrmů stojí do 10 €.

Otevírací doba trhů je od pondělí do soboty od 10 do 21 hod a v neděli od 10 do 20 hod. Trhy končí 24.12.2023 ve 14 hodin.

Marienplatz

Pokud se do Mnichova vypravíte, určitě nevynechejte návštěvu Marienplatzu a největšího vánočního trhu Christkindlmarkt (podrobnosti zde). Je považován za nejstarší v Mnichově a jeho kořeny sahají až do 14. stolení. Zde stojí i nádherná budova radnice, kde můžete navštívit vyhlídkovou věž za vstupné 6,5 € (podrobnosti zde), ze které při dobrých povětrnostních podmínkách uvidíte Mnichov jako dlani. Je to jedna z nejhezčích budov v Mnichově a výhled je skvostný. Vánoční atmosféru můžete přece čerpat i z výšky.

Odeonplatz

Nedaleko od Marienplatzu se nachází další krásný trh v Residenz München (podrobnosti zde), který se bude určitě moc líbit i těm nejmenším. Mají tu totiž pohyblivou výstavu vánočních zvířátek a postav. A trh je moc krásně zdobený.

Středověký trh

Hned vedle na Wittelsbacherplatz najdete středověký vánoční trh Mittelalterlicher Weihnachtsmarkt (podrobnosti zde). Vše je laděné do tohoto období včetně oblečení obsluhy a nádob na nápoje.

Pink Christmas

Pokud chcete něco netradičního, navštivte růžový trh (podrobnosti zde) na Stephanplatz. Denně je zde od 18 hodin DJ James Munich, usměvavý vousatý pán, který vám atmosféru zpříjemní hudbou. A ano, trh je zároveň podporou LGBT+ komunity.

Leopoldstraße

Trh je přímo u stanice metra U3, U6. Hned u východu z metra najdete stánek s krásnou vánoční dekorací a ceny jsou poměrně příznivé. Otevírací doba je nepatrně odlišná od většiny ostatních (podrobnosti zde).

Loď

Netradiční je návštěva malého trhu Alte Utting (více informací zde). Zajímavostí je tu loď „zaparkovaná“ na mostě nad silnicí. Kolem jsou malé stánky s jídlem, divadlo pro děti a svařák si můžete dát buď venku u ohně, nebo uvnitř prostor lodě. Místo má nádhernou atmosféru.

Wiesn

Největší prostor v Mnichově, kde se pořádá i Oktoberfest (o něm někdy příště), je na Theresienwiese. Je to prostor nedaleko hlavního nádraží a místní mu neřeknou jinak než Wiesn. V předvánočním období tady můžete navštívit Tollwood – netradiční, ale také velmi krásný zimní festival (více podrobnosti zde). V několika stanech tu najdete oblečení z různých koutů světa. Pořídit se tu dají velmi kvalitní kousky z Alpaky či jiné výrobky z Jižní Ameriky, Afriky a dalších vzdálených koutů světa. Stejné je to i s jídlem. Pro děti je tu např. zrcadlové bludiště. Svou atmosféru tento trh určitě má a je zde velmi pestrý kulturní program, který trvá až do 31.12. (jen o vánočních svátcích je zavřeno).

Ať už do Mnichova vyrazíte v týdnu, nebo o víkendu, vánoční atmosféra tu sálá ze všech stran. A také můžete využít příležitosti nakoupit ještě něco na Vánoce. Jen nezapomeňte, že vyjma trhů, benzinových pump a restaurací, jsou obchody po celém Německu v neděli zavřené.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kvíz: Dáváte pozor při sledování Fotra? Pak určitě poznáte, kde v Irsku smečka pořídila tyto fotky

Leontýnka a Josefínka mají přezkoušení za sebou, teď přišel čas přezkoušet vás
16.12.2023 09:37
|
0
Reklama

Vánoční trhy na Staromáku? Ne, díky, raději obytňákem do romantických Loun

Pro milovníky klidu a předvánoční pohody je tohle město jako stvořené
15.12.2023 07:30
|
0
Reklama

Fotr ve Skotsku Bonda pronásledoval, teď agent 007 přijel do ČR. Výstava Bond in Motion se otevírá

Výstava nabízí přes 80 předmětů z natáčení bondovek od drobností po filmová auta nebo vrtulníky
09.12.2023 10:45
|
0

Na obsahu webového Fotra na tripu se teď může podílet každý čtenář. Fotr spustil rubriku Komunita

O své cestovatelské zážitky a zkušenosti se s Fotrem může podělit kdokoliv. Stačí se zaregistrovat
28.11.2023 10:30
|
0

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0

Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
06.03.2024 09:10
|
0
Reklama

Jezerní roadtrip: Tip na předsezonní výlet kolem německých a rakouských jezer

Navštívili jsme německé Chiemsee a pak rakouská jezera Wolfgangsee, Attersee a další
30.01.2024 08:28
|
0

CMT 2024: I letos Stuttgart hostí první velkou cestovatelskou výstavu roku. Byli jsme se tam podívat

Veletrh trvá až do neděle 21. ledna, proto máte ještě několik dní možnost tuto výstavu navštívit
16.01.2024 08:38
|
0
Reklama
Fotr na tripu