Most - město uhlím prokleté
Hlavní dominantou města, která je viditelná z dalekého okolí, je novogotický hrad Hněvín na stejnojmenném vrchu (399 m. n. m.). První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1248. V listině z roku 1331 je poprvé zmíněn i název hradu. Za vlády Rudolfa II. na mosteckém hradě od roku 1596 také pobývali alchymisté Angličan Edward Kelley a Řek Marek Mamugny. Kelley ještě před svou smrtí celé toto místo i město samotné proklel. Osud královského města byl zpečetěn 25. března 1964, kdy bylo vládou Československa rozhodnuto, že musí ustoupit těžbě hnědého zlata. Tedy uhlí, které pro Most bylo velké prokletí. Pomalu začíná masivní výstavba města nového. Nejprve domy cihlové, vzápětí ty panelové. Nový Most je asi jedno z mála měst, které nemá své historické centrum, náměstí s podloubím, nebo tržiště, jaké bylo na 2. náměstí ve starém Mostě. Z celé této bourací mašinérie měli asi největší radost filmové štáby. Byla zde vidět válečná technika Sovětů, Němců nebo Američanů. Nad starým městem přelétali bombardéry nebo stíhačky a k zemi šel jeden dům za druhým a začala vznikat obrovská díra s názvem důl Ležáky Most. Pro mě byl asi jeden z nejdepresivnějších pohledů na malé náměstíčko s domy na odstřel, kde stálo obrovské kolesové rypadlo, které několikrát převyšovalo třípatrové budovy.
Scéna jako z novodobého fantastického filmu, kdy na náměstí stojí nestvůra z nějaké neznámé galaxie. Tehdy se také říkalo: „Ložisko je položeno tak, že si uhlí můžete nakopat ve sklepě.“ Se slzou v oku si říkám, proč ten „Greendeal“ nepřišel o 50 let dříve. Některé památky ze starého Mostu mohly být třeba dnes zapsány na seznamu UNESCO. Město ve své době, nepočítám-li Prahu nebo Český Krumlov, patřilo k nejhezčím v Československu. Takové městské divadlo, jehož stavba byla započata v roce 1910 a dokončena byla 30. září 1911, patřila k jedněm z nejzajímavějších staveb ve starém Mostě. Naopak demolice této budovy proběhla 22. října 1982. Odstřel divadla, kulturní chlouby Mostu, byl pak tečkou za více než 700 let trvající existencí starého Mostu.
Ve zmizelém městě bylo více než 20 gotických staveb, například piaristický klášterní kostel, kostel sv. Václava, židovská synagoga nebo barokní špitál s gotickým kostelem sv. Ducha. Nejen gotické stavby stojí za zmínku, ale třeba budova mosteckého nádraží, které bylo otevřeno 16. září 1872. Budovu navrhl projektant Jan Kircheisel roku 1870. Celá tato stavba byla postavena v románském stylu.