Reklama
Auto

Místo krabů zde potkáte auta. Daytona Beach je unikátní pláž, po které můžete jezdit autem

Vjezd na pláž není zdarma a místní si za to účtují nemalé peníze. Rychle se po ní nesvezete.
Zdroj: Robin Běhal pro Fotr na Tripu.tv

Místa popsaná v článku

  • Daytona Beach má svou historii spojenou s motoristickým sportem. 
  • Díky této tradici lze na pláž legálně zajet autem i dnes. 
  • Zájemci ale musí za vjezd zaplatit v přepočtu něco přes 400 Kč.

Na písečných plážích po celém světě potkáte mušle, mořské a obojživelné živočichy nebo rekreující se návštěvníky. Ovšem na nejslavnější pláži světa se kromě toho setkáte i se stovkami automobilů, které si z břehu Atlantického oceánu udělaly vyhlídkovou silnici.

To, co je v Evropě zcela nemožné, je v americkém městě Daytona Beach denním chlebem. Auta zde parkují doslova pár kroků od vody a prohání se po ztvrdlém písku. Musí za to ale zaplatit nemalé peníze. Byli jsme se tam podívat. 

Pláž dříve byla závodní trať

Spojené státy americké jsou pro evropské turisty plné překvapení. Země levného benzinu a rychlého občerstvení je prošpikovaná netradičními zákony a zvyklostmi. O těch nejbizarnějších si můžete přečíst v přiloženém článku. Avšak ostřílené návštěvníky Floridy zřejmě nepřekvapí, že na nejslavnější pláži světa Daytona Beach potkají projíždějící a zaparkovaná auta.

Jde o místní tradici, která vznikla před více než sto lety. Daytona je totiž kolébkou amerického motorsportu NASCAR a široká pláž se ztuhlým pískem zde několik desetiletí sloužila jako závodní trať.

Nejpopulárnější šampionát v USA vznikl právě na východním břehu Floridy. Tento historický odkaz má co do činění s tím, že v oblasti slavného města se smí jezdit po plážích autem. To je ve Spojených státech i v Evropě naprosto ojedinělé.

Ideální podmínky panující na Daytona Beach přitahovaly automobilové nadšence už na začátku 20. století. V roce 1904 zde William K. Vanderbilt dosáhl rychlostního rekordu 92,207 mil za hodinu (148 km/h). Od té doby se floridská pláž stala oblíbenou motoristickou destinací, na které se čím dál častěji konaly závody s upravenými sériovými vozy (NASCAR).

Největším milníkem historie však byl 22. únor 1959, kdy se na právě dostavěném okruhu Daytona International Speedway (kombinujícím pláž a asfaltovou plochu) konal první závod Daytona 500 - dnes nejslavnější závod v celé zemi.

Už se nezávodí, ale pořád se jezdí

Na jedné z nejznámějších pláží světa se už závody nepořádají. Ty se přesunuly na velký závodní okruh postavený kousek dál od oceánu. Pláž s pevným pískem ale stále má své kouzlo.

Na Daytona Beach vznikla přírodní cesta, po které mohou návštěvníci jezdit a parkovat jen pár metrů od vody. Řidiči si tak mohou naplno užít nádherné výhledy na floridské pobřeží, nebo si prostě vychutnat slunce u svého auta.

Pro ty, kdo nejsou místní, stojí vjezd na tuto osmikilometrovou pláž 20 dolarů (asi 430 korun). Poplatek se platí přímo na místě, a to ve speciálních budkách u vjezdu na pláž. My jsme si tuto příležitost nemohli nechat ujít a poměrně vysoké peníze jsme za vjezd k vodě dali. Stálo to ale za to? 

Je důležité zmínit, že na pláž můžete vjet od hodiny po východu slunce do hodiny před západem, ale jen pokud to dovolí počasí a příliv. A jelikož my jsme do města Daytona Beach dorazili v pozdním odpoledni, nezbývalo nám do „zavíračky" moc času. 

S velkým očekáváním jsme se vydali na cestu podél pobřeží, avšak hned na začátku nás překvapila striktní pravidla. Maximální rychlost je 10 mil za hodinu (16 km/h), zároveň řidič musí mít stažené aspoň jedno přední boční okno a nesmí opustit vyznačenou zónu. 

V konečném důsledku to vypadalo tak, že pláž jsme projížděli dost dlouhou dobu a už po pár kilometrech to byla vlastně nuda. Na druhou stranu jsme neměli problém najít místo přímo u vody, takže jsme se aspoň zastavili a užili si večerní koupání v teplém oceánu. V tomto ohledu to byl opravdu unikátní zážitek. Takže ano, pokud chcete se svým (nebo asi spíše s půjčeným) autem zažít něco nového, tak to za to stojí.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Z americké konstrukční školy do Československa. Tramvaje Tatra T1 a T2 měly státem zakázanou příchuť

V dobách premiéry Tatry T1 se nesmělo zveřejnit, že moderní vozidlo není tak docela dílem státu.
11.09.2024 07:51
|
9
Reklama

Putování po Havaji: Prošli jsme náročné i lehčí treky a navštívili nejhezčí pláže

Konečně jsme vyrazili poznávat Havajské ostrovy naplno.
30.08.2024 08:26
|
0
Reklama

Navštívili jsme největší benzinku na světě. Má sto tankovacích stojanů a místo párků luxusní jídlo

Čerpací stanice Buc-ee’s trhá všechny světové rekordy. Vidět ji na vlastní oči je unikátní zážitek.
08.08.2024 16:06
|
0

Češi mají jeden z nejsilnějších pasů na světě. Závidět nám mohou Slováci, Chorvati nebo Američané

Český pas umožňuje bezvízový vstup do 187 zemí světa.
25.07.2024 11:41
|
1

Navštívili jsme největší benzinku na světě. Má sto tankovacích stojanů a místo párků luxusní jídlo

Čerpací stanice Buc-ee’s trhá všechny světové rekordy. Vidět ji na vlastní oči je unikátní zážitek.
08.08.2024 16:06
|
0
Reklama
Fotr na tripu