Cestování s kojencem, druhý pokus: Jak jsme se více než týden flákali na Lipně v okolí Černé
Místa popsaná v článku
Oproti dobám před narozením naší ratolesti se naše cestovní plány poněkud změnily. Místo lezení na přilehlé kopce a snahy objevit toho během pobytu co nejvíce si teď žádné větší cíle nedáváme. Náš malý kojenec nakonec nepředstavuje až tak velkou potíž co do přesunů autem, to zvládá celkem v pohodě, jako spíše právě co do výletů. V kočáru se mu zatím příliš nelíbí a delší dobu tam být nechce. Takže to tentokrát nebylo o dobrodružstvích, ale o malých procházkách. A také o windsurfingu. Co by to bylo za výlet bez tohoto nejlepšího sportu na světě, že jo.
Půlkulaté výročí Lipenské přehrady
Jestřábí je naše základna
Naše děcko tak dostalo zázemí srovnatelné s tím, co zná z domova, zároveň jsme to měli blízko na koupání a malinkatou procházkou jsme mohli chodit na Windy Point, kde si můžete dát menší občerstvení a hlavně výborné koktejly od mistra barmana Davida, který to tady celé vybudoval. Jen pozor, karty tu neberou, stejně jako je neberou třeba v hotelu Jestřábí, kam jsme si párkrát došli na jídlo. Upřímně, v 21. století je nemožnost platit kartou mimořádně otravná, ale v naší zemi krásné české to takhle prostě na mnoha místech pořád chodí. Klidně i v Praze.
Pokud se v těchto končinách vyskytnete, asi budete v první řadě hledat koupání. Jenže Lipenská přehrada je položená hodně vysoko a i když v dnešní době i zde můžete zažít dny, kdy tu budou třicítky, slunce a vyloženě letní počasí, může se snadno stát, že i třeba začátkem července tu bude naopak patnáct stupňů. Pak to chce nějakou procházku, v našem případě s kočárem.
Kde se v Černé v Pošumaví ubytovat?
Tip na procházku? Radslavský okruh
Sice se téhle trase říká „stezka“, ale fakticky se jde téměř pořád po silnici. Proto bude lepší projet tento okruh třeba na kole. Část vedoucí podél vody bývá v pohodě, ale z Bližné zpět do Černé se už jde po normální okresce, kde auta jezdí poměrně rychle. Na procházku s kočárem to určitě není. Každopádně se z trochu ošuntělých informačních cedulí dozvíte některé zajímavosti z historie jednotlivých míst. Třeba že hotel v Jestřábí byl dříve poplužní dvůr, kde místní šafář obhospodařoval panskou půdu. V té době tu samozřejmě nic jako Lipenská přehrada neexistovalo. Pokračovat z Jestřábí lze dále směr Radslav, kde se silnice na chvíli schová do lesa. V parných dnech je to příjemná procházka. Na Radslav to je z Jestřábí asi dva kilometry.
Pokud nechcete jít celý Radslavský okruh, můžete to vzít z Jestřábí nahoru do kopce rovnou do obce Bližná kolem „našich“ apartmánů. Před Bližnou narazíte na odbočku k vysílači, ze zdejší cesty je pěkný výhled na Lipno. Zejména na protější stranu přehrady směrem na Horní Planou a také na „hadí ostrov“, kterému se říká Tajvan. Legenda praví, že při napouštění přehrady se právě sem stáhlo velké množství zmijí. Kopec, kde stojí vysílač, se jmenuje Lískovec. My jsme v rámci jednoho z našich „kočárových tripů“ pokračovali do Bližné. Hned vedle obce je místo, kde se dříve těžil grafit. Ten se tu nepřetržitě těžil více než čtyřicet let a během těžby byly odkryty velké krasové dutiny, které ale nejsou z bezpečnostních důvodů přístupné. Dnes tu tuto historii připomíná další zašlá informační tabule a jakýsi památník.
Pokud byste pokračovali po silnici směr Černá v Pošumaví, další zastávkou této stezky je hřbitov, který je připomínkou skutečnosti, že v rámci realizace Lipenské přehrady se kromě jiného musela exhumovat a přestěhovat těla ze hřbitova, který ležel v dnes zaplavené oblasti. A nedaleko Černé v Pošumaví je ještě jedna malá kaplička s docela pěkným výhledem právě na Černou. Jinak je zdejší oblast samozřejmě hlavně o rekreaci a podle množství novostaveb je zřejmé, že rekreace je tu na vzestupu. Tak snad to úřady s povolováním dalších nových staveb nepřeženou.
Černá v Pošumaví, historie
Horní Planá: přívoz, cyklostezka a další pláž
Podél vody vede cyklostezka, která byla i naším bodem programu, protože se dá pohodlně dojít od přívozu v Horní Plané zhruba dva kilometry do kempu u Kukačků, tam si dát nějakou tu zmrzlinu a kafe a pak se vrátit zpátky. Případně můžete pokračovat po cyklostezce ještě dále a vrátit se vlakem, nebo se vypravit na druhou stranu do Jenišova.
Protože jsme se chtěli během našeho pobytu především flákat, tak se naším oblíbeným místem stala pláž v Horní Plané u přívozu, kde se můžete utábořit s dítětem na dece pod stromem. Větší ratolesti mohou běhat po zdejším pěkném trávníku, případně se mohou koupat na písečné pláži. Kdo si ale chce opravdu odpočinout, ten by sem měl jet mimo letní prázdniny. Mám takový nepříjemný pocit, že během léta tu bude hlava na hlavě. Nicméně v polovině června tu byl téměř dokonalý klid.
Vcelku pohodová cesta zpět
A pak už klasická trasa směr Krumlov, Budějovice a po D3 hurá na Prahu. Těch necelých 200 km se dá absolvovat za dobré konstelace během dvou hodin, s kojencem na palubě to trvá trochu déle. Ale i to k tomu patří. Za nás to byl hezký a v zásadě nenáročný pobyt, během kterého jsme si občas i trochu odpočinuli.
Uvidíme, jak proběhne další cesta, kdy už s naším báječným kojencem vyrazíme poprvé mimo ČR.
Zdroj: autorský text