Reklama
Děti

Cestování s kojencem, druhý pokus: Jak jsme se více než týden flákali na Lipně v okolí Černé

Po květnové cestě na Nové Mlýny jsme v červnu vyrazili s prckem pro změnu na Lipno.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Místa popsaná v článku

Cestovat s naším novorozencem se stále ještě učíme. Po první trochu delší cestě na Nové Mlýny, kdy našemu občas uřvanému, ale jinak skvělému děcku byly tři měsíce, jsme se sice z komentářů dozvěděli, že dítěti ubližujeme a že by na nás měli poslat OSPOD, ale podle mého skromného názoru je to pitomost, protože třeba i já jsem jako dítě cestoval už od kojeneckých dob a auta z osmdesátek se co do komfortu a bezpečí nemohou rovnat vůbec ničím s tím, co je k dispozici teď. Nemluvě o tom, že například nic jako mobil neexistovalo a spalo se hlavně ve stanu. Ale třeba to na mne nechalo následky, jen o tom nevím. Ale to sem nepatří. Zkrátka jsme strávili několik málo týdnů doma a zase vyrazili na nějakou tu menší cestu. Tentokrát padla volba na Lipno, které mám osobně docela rád. Konkrétně na okolí Černé v Pošumaví, respektive Jestřábí a Horní Planou. 

Oproti dobám před narozením naší ratolesti se naše cestovní plány poněkud změnily. Místo lezení na přilehlé kopce a snahy objevit toho během pobytu co nejvíce si teď žádné větší cíle nedáváme. Náš malý kojenec nakonec nepředstavuje až tak velkou potíž co do přesunů autem, to zvládá celkem v pohodě, jako spíše právě co do výletů. V kočáru se mu zatím příliš nelíbí a delší dobu tam být nechce. Takže to tentokrát nebylo o dobrodružstvích, ale o malých procházkách. A také o windsurfingu. Co by to bylo za výlet bez tohoto nejlepšího sportu na světě, že jo. 

Půlkulaté výročí Lipenské přehrady

Letos tomu je 65 let od dokončení Lipenské přehrady. Plány na její výstavbu vznikly už začátkem minulého století, stavět se začala až v roce 1951 a dokončena byla v roce 1959. Stavba zahrnovala kromě 25 m vysoké hráze dlouhé necelých 300 m také výstavbu vodní elektrárny s výkonem 120 MW. Výzvou byla pro stavitele i logistika, protože bylo nutné vystavět řadu provizorních komunikací i železnic a v 50. letech navíc na Šumavě panovaly tuhé zimy. Lipno má plochu necelých 50 km2 a objem 306 milionů m3.

Jestřábí je naše základna

Ubytování jsme hledali jako obvykle na poslední chvíli. Místo obytné Grand Californie jsme tentokrát měli k dispozici Renault Trafic, který mají kolegové z Autosalonu na dlouhodobý test a který je pro naše rodinné potřeby absolutně skvělým autem. Vejde se do něj prakticky cokoliv, má dvoulitrový diesel v nejsilnější verzi o výkonu 170 koní, takže slušně jede, a současně má i rozumnou spotřebu. Ubytování jsme nakonec našli u Jestřábí v apartmánech s prozaickým názvem „Komplex apartmánů Jestřábí“.

Naše děcko tak dostalo zázemí srovnatelné s tím, co zná z domova, zároveň jsme to měli blízko na koupání a malinkatou procházkou jsme mohli chodit na Windy Point, kde si můžete dát menší občerstvení a hlavně výborné koktejly od mistra barmana Davida, který to tady celé vybudoval. Jen pozor, karty tu neberou, stejně jako je neberou třeba v hotelu Jestřábí, kam jsme si párkrát došli na jídlo. Upřímně, v 21. století je nemožnost platit kartou mimořádně otravná, ale v naší zemi krásné české to takhle prostě na mnoha místech pořád chodí. Klidně i v Praze. 

Pokud se v těchto končinách vyskytnete, asi budete v první řadě hledat koupání. Jenže Lipenská přehrada je položená hodně vysoko a i když v dnešní době i zde můžete zažít dny, kdy tu budou třicítky, slunce a vyloženě letní počasí, může se snadno stát, že i třeba začátkem července tu bude naopak patnáct stupňů. Pak to chce nějakou procházku, v našem případě s kočárem. 

Kde se v Černé v Pošumaví ubytovat?

Zrovna v okolí Černé je možností ubytování opravdu hodně a pokrývají kompletní škálu toho, co kdo může požadovat. Mnohokrát jsem u Windy Pointu spal jen tak v autě, což sice značky zakazují, ale nikdo nic zatím nenamítá. Jsou zde kempy, luxusní nové apartmány za neskutečné ceny, jednou jsme spali i v hotelu Jestřábí, dokonce tu najdete hobití chatky, ale také normální apartmány se vším, co člověk potřebuje a za přijatelné ceny. Tohle přesně nabízí Komplex apartmánů Jestřábí, kde jsme byli ubytováni. Několik menších domků pod velkou loukou nabízí vždy dva útulné apartmány s kuchyní, koupelnou a ložnicí v podkroví. Každý domek má také zastřešenou terasu. Celkem se v jednom apartmánu vyspí až pět lidí. Cena za jeden apartmán je mimo sezonu 1700 Kč/noc, během letních prázdnin stojí noc 2000 Kč. 

Tip na procházku? Radslavský okruh

Jako dobrý základ plánování může posloužit třeba zdejší stezka, která se jmenuje Radslavský okruh. Do provozu byla uvedena v roce 2016, má celkem sedm zastávek a je dlouhá 9 km. Z Černé v Pošumaví půjdete podél vody po menší silnici (kde ale může být o víkendech docela provoz) směr Jestřábí, první zastávku potkáte u „jachťáku“, další v Jestřábí, na Radslavi, pak vás stezka zavede do obce Bližná a přes pěknou kapličku s výhledem na Lipno se vrátíte do Černé v Pošumaví.

Sice se téhle trase říká „stezka“, ale fakticky se jde téměř pořád po silnici. Proto bude lepší projet tento okruh třeba na kole. Část vedoucí podél vody bývá v pohodě, ale z Bližné zpět do Černé se už jde po normální okresce, kde auta jezdí poměrně rychle. Na procházku s kočárem to určitě není. Každopádně se z trochu ošuntělých informačních cedulí dozvíte některé zajímavosti z historie jednotlivých míst. Třeba že hotel v Jestřábí byl dříve poplužní dvůr, kde místní šafář obhospodařoval panskou půdu. V té době tu samozřejmě nic jako Lipenská přehrada neexistovalo. Pokračovat z Jestřábí lze dále směr Radslav, kde se silnice na chvíli schová do lesa. V parných dnech je to příjemná procházka. Na Radslav to je z Jestřábí asi dva kilometry. 

Pokud nechcete jít celý Radslavský okruh, můžete to vzít z Jestřábí nahoru do kopce rovnou do obce Bližná kolem „našich“ apartmánů. Před Bližnou narazíte na odbočku k vysílači, ze zdejší cesty je pěkný výhled na Lipno. Zejména na protější stranu přehrady směrem na Horní Planou a také na „hadí ostrov“, kterému se říká Tajvan. Legenda praví, že při napouštění přehrady se právě sem stáhlo velké množství zmijí. Kopec, kde stojí vysílač, se jmenuje Lískovec. My jsme v rámci jednoho z našich „kočárových tripů“ pokračovali do Bližné. Hned vedle obce je místo, kde se dříve těžil grafit. Ten se tu nepřetržitě těžil více než čtyřicet let a během těžby byly odkryty velké krasové dutiny, které ale nejsou z bezpečnostních důvodů přístupné. Dnes tu tuto historii připomíná další zašlá informační tabule a jakýsi památník.

Pokud byste pokračovali po silnici směr Černá v Pošumaví, další zastávkou této stezky je hřbitov, který je připomínkou skutečnosti, že v rámci realizace Lipenské přehrady se kromě jiného musela exhumovat a přestěhovat těla ze hřbitova, který ležel v dnes zaplavené oblasti. A nedaleko Černé v Pošumaví je ještě jedna malá kaplička s docela pěkným výhledem právě na Černou. Jinak je zdejší oblast samozřejmě hlavně o rekreaci a podle množství novostaveb je zřejmé, že rekreace je tu na vzestupu. Tak snad to úřady s povolováním dalších nových staveb nepřeženou.

Černá v Pošumaví, historie

Černá v Pošumaví je dnes především obec, kam čím dál více lidí míří za rekreací. Historie této obce jako takové sahá až do 13. století a je spojena s kolonizací Šumavy. Z obce se postupně stalo místní centrum obchodu. Pozdější rozvoj šel ruku v ruce s těžbou železné rudy a dřeva v lesích rozprostírajících se kolem. Během třicetileté války obec zaznamenala úpadek a další rozvoj následoval v 18. a 19. století, kdy se v okolí začal těžit grafit. V padesátých letech minulého století byla obec částečně zatopena během napouštění Lipenské přehrady, která následně dramaticky změnila krajinný ráz i zaměření obce. Z té se stalo významné rekreační středisko, kterým je dodnes. 

Horní Planá: přívoz, cyklostezka a další pláž

Shodou okolností během našeho lipenského pobytu dorazili naši známí do Horní Plané, takže jsme se vypravili z Černé v Pošumaví také tam. I zde jde hlavně o rekreaci u Lipnské přehrady, ale vyžití je tu přece jen asi o něco zajímavější než v Černé (pokud nechcete plachtit na vodě, protože v Horní Plané je vítr o poznání horší). Dojít si můžete menší procházkou třeba na rozhlednu Dobrá Voda, kde jsme byli asi před dvěma lety a letos jsme se tam s kočárem neměli odvahu vypravit. V Horní Plané je také rodný dům Adalberta Stiftera, spisovatele Šumavy. Z místního nádraží (nebo i z Černé) se člověk může dopravit vlakem na nejkratší mezistátní železnici nebo nějaký cyklo-výlet po okolí, vlaky mají vagony pro kola. 

Podél vody vede cyklostezka, která byla i naším bodem programu, protože se dá pohodlně dojít od přívozu v Horní Plané zhruba dva kilometry do kempu u Kukačků, tam si dát nějakou tu zmrzlinu a kafe a pak se vrátit zpátky. Případně můžete pokračovat po cyklostezce ještě dále a vrátit se vlakem, nebo se vypravit na druhou stranu do Jenišova. 

Protože jsme se chtěli během našeho pobytu především flákat, tak se naším oblíbeným místem stala pláž v Horní Plané u přívozu, kde se můžete utábořit s dítětem na dece pod stromem. Větší ratolesti mohou běhat po zdejším pěkném trávníku, případně se  mohou koupat na písečné pláži. Kdo si ale chce opravdu odpočinout, ten by sem měl jet mimo letní prázdniny. Mám takový nepříjemný pocit, že během léta tu bude hlava na hlavě. Nicméně v polovině června tu byl téměř dokonalý klid. 

Vcelku pohodová cesta zpět

Když se ohlédnu za zhruba dvěma týdny na Lipně, tak to pro spoustu lidí určitě bude nuda. Ale tak to prostě je a bude, dokud dítko ještě trochu nepovyroste. I malé procházky ovšem přijdou vhod a jsou určitě lepší, než sedět dva týdny v baráku někde ve městě. Na každý pád ty dva týdny utekly nepříjemně rychle. To máte procházku, malý výlet do Horní Plané, večer fotbal kombinovaný s uspáváním dítěte, občas nějaký ten windsurfing, když trochu fouklo a hle, museli jsme jet domů. To balení je nakonec ze všeho nejhorší. Nechápu, jak tak malé dítě může mít tolik krámů, ale co já mu budu vykládat, když si všude beru tři serfy a pět plachet. Do redakčního Renaultu Trafic to ovšem všechno můžete naházet a nakonec i takovýto náklad je zabalen během chvíle. 

A pak už klasická trasa směr Krumlov, Budějovice a po D3 hurá na Prahu. Těch necelých 200 km se dá absolvovat za dobré konstelace během dvou hodin, s kojencem na palubě to trvá trochu déle. Ale i to k tomu patří. Za nás to byl hezký a v zásadě nenáročný pobyt, během kterého jsme si občas i trochu odpočinuli.

Uvidíme, jak proběhne další cesta, kdy už s naším báječným kojencem vyrazíme poprvé mimo ČR. 

Zdroj: autorský text

„Bejby“ vs. cestování

Z cest s malým kojencem jsme měli trochu strach, ale první měsíce ukázaly, že to není takový problém. Určitě se najdou zkušenější čtenáři, takže se klidně můžete podělit o své zkušenosti v diskuzi. Pokud ale teď zrovna váš první přírůstek čekáte, můžeme vás ubezpečit, že tím cestovní radovánky nekončí, jen budete cestovat trochu pomaleji, bude to vyžadovat trochu trpělivosti a někdy i pevné nervy. Takže plánujte s větší rezervou i přejezdy, které jste dříve dávali na jeden zátah. Třeba naše cesta z Lipna domu sice byla víceméně v pohodě, ale poprvé jsme zastavovali už na první benzince v Krumlově, protože byl v autě z nějakého důvodu značný řev. Když se řev podařilo zažehnat a vyrazili jsme, po dvou minutách přišlo nadělení do plíny, takže jsme na výjezdu z Krumlova zastavovali znovu. A na konci D3 bylo nutné udělat ještě jednu zastávku, protože nastal čas krmení. A když se čas krmení přetáhne, přijde opět značný řev. Je to prostě veselé.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Trip s dětmi a obytkou: Přes Rumunsko až do Řecka a přes Albánii a Chorvatsko zpátky

Přes prázdniny jsme vyjeli na třítýdenní trip naší malou obytkou do Řecka.
07.07.2024 10:04
|
0
Reklama

Tuhle památku v průvodcích nenajdete. Zapomenutý most v Petrávči sloužil pocestným před stovkami let

Dnes se podíváme k zajímavé památce, která je oficiálně nepřístupná. Tak snad jednou...
30.06.2024 17:28
|
1
Reklama

Levné Chorvatsko: V dovolenkovém ráji stojí benzin maximálně 37 Kč. Sjíždět z dálnic se nevyplatí

Dovolená u moře vyjde alespoň v podobě paliv levněji než třeba loni.
27.06.2024 13:28
|
1

Dvouměsíční kojenec na výletě: Naložili jsme nejmenšího člena redakce do Grand Californie a vyrazili

Tak jak to je, končí narozením dítěte svobodný život umožňující snadné cestování, nebo ne?
10.06.2024 08:16
|
3

Když cestování vydělává. V Benátkách si šikovný člověk přijde na zhruba 3000 Kč za půl hodiny

Letos v létě byla možnost přihlásit se mezi gondoliéry. Zkoušky jsou drahé a počet míst dost omezen.
03.12.2024 14:13
|
0

Notre-Dame se pět let po požáru otevírá. Zájemci mají využít rezervace, systém se spouští v úterý

Ikonická pařížská stavba je po rekonstrukci. V prvních dnech se očekává nával návštěvníků.
02.12.2024 16:29
|
0
Reklama

Svařák za 100 Kč, langoš za 220 Kč a davy lidí k tomu. Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy

Rozsvícením vánočního stromu včera oficiálně začaly vánoční trhy na Staroměstském náměstí.
01.12.2024 08:50
|
3

Soutěž: Vypadáš jako ledový muž Ötzi? Tak právě tebe Fotr hledá. Pošli fotku a vyhraj deník

Byl to nápad Leontýnky. Tak schválně, je mezi diváky někdo, kdo vypadá jako ledový muž Ötzi?
27.11.2024 14:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu