Vlčí doupě aneb Hitlerovo tajné velitelství v srdci Mazurských lesů coby předzvěst dnešní doby

Místa popsaná v článku
- Vlčí doupě, útočiště Adolfa Hitlera, je v dnešní době velmi silný zážitek.
- Komplex bunkrů si návštěvníci mohou projít úplně celý, žádné zábrany, žádné vitríny.
- Otevřeno je celý rok. Základní vstupné v hlavní sezoně (od dubna do října) je 25 polských zlotých, tedy necelých 150 Kč.
- Fotr navštívil Vlčí doupě v rámci natáčení deváté série. Brzy tak bude tohle místo k vidění i v televizním seriálu.
Stojíme v hlubokých lesích severovýchodního Polska, uprostřed ničeho a přesto v epicentru jednoho z nejtemnějších dějů 20. století. Vlčí doupě, Hitlerovo hlavní vojenské velitelství pro východní frontu, je dnes tichým svědkem šílenství minulosti. A my ho máme jen pro sebe.
Je duben, venku příjemných 15 stupňů, slunce probleskuje mezi stromy a naše čtyřnohá parťačka Lumi cupitá po betonových stezkách, jako by si pamatovala cestu. Tohle místo vypadá, jako by se z něj zrovna stáhla mlha války. Ale jen zdánlivě.
Vlčí doupě (Wolfsschanze) nebylo jen „nějaké“ vojenské stanoviště. Byl to bunkrový komplex hluboko v mazurských lesích, obehnaný minovými poli, bažinami a dobře střeženým tichem. Tady žil a pracoval Hitler více než 800 dní během druhé světové války. Tady přijímal zásadní rozhodnutí, tady plánoval útok na Sovětský svaz a tady přežil pokus o atentát, slavnou Operaci Valkýra v červenci 1944.
Dnes tu místo výstřelů zní jen ptačí zpěv. A přesto… se vám v některých chodbách zrychlí tep. Něco tu zůstalo.
Bunkry bez lidí. Dokonalý čas na návštěvu
Duben je na návštěvu Vlčího doupěte ideální. Vše je už probuzené, zelené, ale turisti ještě spí zimním spánkem. My jsme doslova bloudili mezi bunkry úplně sami. Žádné školní výpravy, žádné fronty u vstupu, jen my, kamera, dětské otázky a Lumi, která měla o zábavu postaráno.
Prošli jsme všechno: od betonových kolosů s metr silnými stěnami po zbytky jídelny a velitelských místností. Všude je možné vlézt, prozkoumat, sáhnout si. Historie tu není za vitrínou. Tady se po ní šlape.
Když minulost potkává současnost
Bylo těžké dívat se na tyto němé svědky nacistické posedlosti a nemyslet na dnešní dění na Ukrajině. Před 80 lety odtud Hitler řídil invazi na východ. Dnes, jen pár set kilometrů odsud, řídí jiný muž z Kremlu útok na sousední stát. Stejně jako tehdy se argumentuje „ochranou vlasti“, stejně jako tehdy umírají nevinní. A stejně jako tehdy se svět dívá, jak šílenství plíživě překračuje hranice.
Stát ve Vlčím doupěti v roce 2025 není jen výlet do minulosti. Je to memento, které nepříjemně připomíná, že dějiny se rády opakují, když je nečteme pozorně.
Tahle zastávka během natáčení Fotra na tripu 9 Kolem Baltu nám vlezla pod kůži. Často se říká, že kdo nezná minulost, je odsouzen ji opakovat. Ale ve Vlčím doupěti to není fráze. Je to hluboký nádech mezi stromy, pohled na rozpraskaný beton a tiché „co kdyby“ v hlavě.
A je dobře, že jsme tam byli. S dětmi, s Lumi, s kamerou. Abychom mohli vyprávět dál.
Tipy a postřehy
- Pes vítán! Lumi si to tu užila naplno. Cestičky, tunely, mechové ostrůvky a dokonce i jeden jelení parůžek.
- Duben = zlatý čas. Skvělá viditelnost, minimum lidí, ideální teplota. Když si přibalíte deku a termosku s kávou, máte ideální bunkrový piknik.
- Vstupné je symbolické a místo je přehledně značené. Zároveň ale dost surové, žádné zábrany, žádná umělá světýlka.
- Vlčí doupě zůstává věrné své minulosti: drsné, tiché, skutečné.
Zdroj: autorský text