Reklama
Auto

Volkswagen California nové generace má po premiéře. Je praktičtější, větší a má lepší kuchyňku

Předprodej bude zahájen v červnu, k dispozici je pět různých verzí.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen oficiálně představil novou generaci modelu California. Slavnostní odhalení proběhlo v Berlíně a my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět. Během několika málo dní vám tak nabídneme naše první dojmy a spoustu fotek pořízených přímo na místě, teď přinášíme první oficiální fakta a první fotky. Ať víte, na co se můžete těšit. 

Zásadní změny

Spolu s novou Californií přichází několik hodně důležitých změn. Auto je teď založeno na současné generaci Multivanu, která už vlastně není užitkovým vozem. Vychází z techniky běžných osobních vozů německého koncernu a podle toho také jezdí. Z Californie se tak rovněž stává osobní vůz, který nabídne všechny možné asistenční systémy a jiné vymoženosti, které známe třeba z Golfu nebo Octavie. 

Další zásadní novinkou je nárůst rozměrů. Základem je totiž Multivan Long, takže nová California měří na délku více než pět metrů (5173 mm). Zároveň je širší, výška zůstala stejná. Větší délka umožnila umístění konzole s kuchyňkou a lednicí více vzad. Tím vznikl prostor mezi touto konzolou a sedadlem řidiče, který zde dříve nebyl. A díky tomu bylo možné přidat na stranu řidiče druhé posuvné dveře. Lednice zároveň dostala po vzoru Grand Californie provedení šuplíku, takže je snáze přístupná, a to i zvenku. 

Třetí zásadní novinkou je absence zadní lavice. Ta byla nahrazena samostatnými sedadly. Podle konkrétního provedení má nová California tři, nebo dvě řady. Ve druhé řadě pak mohou být dvě, nebo tři sedadla. Stejně jako u Multivanu jsou sedadla posuvná a dají se z vozu vyndat. To prospívá variabilitě zejména ve chvílích, kdy chcete Californii používat jako běžnou dodávku. 

Základ, camping box, nebo téměř obytňák

Nová California se bude nabízet ve verzích Beach, Beach Tour, Beach Camper, Coast a Ocean. První tvoří základ, kdy v autě je šest míst (2+2+2) a postel je umístěná pod střechou. Tour je pětimístné s uspořádáním 2+3 a dole lze rozložit ještě druhé lůžku. Camper pak navazuje na Tour, ale do zavazadelníku přidává něco jako malý napevno vestavěný kempovací box s kuchyňkou v šuplíku a dalšími odkládacími prostory. Coast a Ocean mají kuchyňku uvnitř na straně řidiče a mají nejblíž obytným vozům. 

Nabídka motorů zahrnuje diesel 2.0 TDI (150 k), benzinový čtyřválec 2.0 TSI (204 k) a plug-in hybrid kombinující motor 1.5 TSI a jeden elektromotor. Systémový výkon je 245 koní, auto lze externě dobíjet a lze ho používat i v čistě elektrickém režimu. Novinkou v rámci koncernu VW je kombinace plug-in hybridu a pohonu všech kol. Na platformě MQB zatím žádný plug-in hybrid čtyřkolku nemá. U nové Californie to bude jediná možnost, jak čtyřkolku získat. Spalovací motory mají pohon přední nápravy. 

Předprodej začíná v červnu

Novou Californii si tohle léto zatím ještě neužijete, přestože přijde do prodeje poměrně brzy. Předprodej odstartuje už v červnu, první automobily dorazí ve druhé polovině příštího roku. Na cenu je ještě brzy, ale California nikdy nebyla levný vůz a kombinace lepší techniky, větší karoserie a spousty moderních prvků včetně třeba možnosti ovládat některé kempovací funkce přes mobil dává tušit, že se cena posune ještě o něco více. O plug-in hybridu to platí dvojnásob. To ale nic nemění na tom, že se na první reálné výlety někam do přírody dost těšíme. 

Zdroj: Volkswagen
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na obytné vozy vážící až 4250 kg by mohl brzy stačit řidičský průkaz skupiny B. Návrh byl schválen

Evropský parlament schválil soubor změn týkajících se řidičských průkazů
29.02.2024 12:12
|
8
Reklama

Po stopách málem zapomenutých míst v Krušnohoří s obytným vozem

Aneb jak nám počasí pěkně zamíchalo karty v Krušných horách
27.02.2024 07:40
|
0
Reklama

Harrachov a jeden zimní víkend s obytňákem: Muzea, vlaky, ale také běžky a všeobecná pohoda

Počasí nám přálo. Bylo jasno, zima a všude kolem jiskřivý sníh
29.01.2024 17:29
|
0

Nejlepší obytná auta pro rok 2024: Uspěl Fiat Ducato, VW California, Hymer, Carthago nebo Adria

Odborný časopis Promobil vyhlásil vítěze ankety Reisemobile des Jahres 2024
24.01.2024 13:14
|
0

Itinerář Fotra na tripu 7, díl šestý: Od velryb přes digitální les a sáňkovací motokáry až po roboty

Toto jsou místa, která Fotr navštívil během šesté epizody sedmé série.
22.05.2024 18:29
|
0

Stovka jugoslávských MIGů schovaná v kopci. Željava je parádní zastávka při cestě na jih Chorvatska

Zatím je tohle místo opuštěné a otevřené všem. Zejména motorkářů sem jezdí velké množství.
21.05.2024 08:28
|
0
Reklama

Video: Šestá epizoda korejského Fotra bude o digitálním lese, velrybách, robotech a sáňkách v létě

A také se podíváme na první podmořský tunel v Asii nebo na speciality korejské kuchyně.
21.05.2024 08:26
|
0

Nejlepší piva světa: Kam vyrazit za nejlépe hodnoceným pivem? Česká republika to překvapivě nebude

České pivo sice mezi desítkou nejlépe hodnocených piv najdeme, ale ne na předních příčkách.
20.05.2024 12:48
|
2
Reklama
Fotr na tripu