Řidičáky v ohrožení napříč Evropou. Směrnice EU orgánům dost zjednoduší přeshraniční vymáhání pokut
- Rada a Parlament EU přijaly směrnici týkající se systému CBE.
- Nejpozději za 2,5 roku má být tato novinka implementována na národní úrovni členských států.
- Systém CBE zjednodušuje spolupráci úřadů napříč Evropou v postihování zahraničních řidičů, kteří mimo svou domovskou zemi spáchali přestupek.
- V drtivé většině případů se to týká rychlosti.
Cestování přináší nutnost znát zahraniční dopravní předpisy a spolu s tím také riziko, že někde mimo ČR dostanete pokutu. Obecně se dá říci, že ČR je v tomto směru ještě docela benevolentní. Jinde se ale nebojí dělat vyložené naschvály, chystat pasti na méně znalé řidiče a rozdávat pokuty za banální překročení rychlosti.
Jak píše Evropská komise ve své aktuální tiskové zprávě, zhruba 40 % přestupků spáchaných zahraničními řidiči se dnes nepodaří dořešit, protože je zjišťování viníků a vymáhání práva přes hranice moc složité. A přesně to má změnit systém CBE (Cross-Border Enforcement), který byl aktuálně schválen všemi hlavními orgány EU a míří do praxe. Členské státy mají na implementaci 2,5 roku.
Pokuty se mají vymáhat daleko snáz
Směrnice CBE nastavuje pravidla v mezinárodní spolupráci při řešení těchto dopravních přestupků. Podle dříve zveřejněných informací tento systém zahrnuje řadu aspektů. Mají se například zřídit mezinárodní kontaktní místa, aby byla zajištěna hladší spolupráce s příslušnými orgány zapojenými do řešení přestupků.
Definují se také údaje o řidičích, které mají být vyměňovány. V rámci takovéto výměny musí členské státy zpřístupnit ostatním státům určité údaje a udržovat je aktuální a měl by vzniknout i „digitální vyšetřovací nástroj“, přes který bude možné zjistit v mezinárodním měřítku údaje z různých národních registrů. Ty samozřejmě musí členské státy také zpřístupnit.
Tisková zpráva Evropské komise přímo říká, že tento systém se má zaměřit hlavně na nejčastější přestupky a hned na prvním místě je jmenovaná rychlost. Můžeme polemizovat o tom, zda zrovna nedodržování rychlosti je bezpečnostní problém vzhledem k tomu, že takové přestupky často generují automatizované systémy mnohdy nastavené nesmyslně striktně, ale ze statistického pohledu to pro úřady problém je. Podle webu EU Monitor patnáct procent automaticky detekovaných přestupků v EU spáchají zahraniční řidiči, přičemž naprostá většina z toho (96 %) je právě rychlost.
Přestupky se ale mají řešit i jiné. V tiskové zprávě se jmenují věci jako jízda pod vlivem drog a alkoholu, nebezpečné předjíždění, předjíždění přes plnou čáru, přetížené vozidlo nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti. Cílem je jako vždy zajištění bezpečnějších evropských silnici.
Jak už bylo řečeno, členské státy mají tuto novinku integrovat do svých zákonů nejpozději za dva a půl roku.
Zdroj: European Comission