Reklama
Auto

Místo výstražných trojúhelníků povinné majáky za 1200 Kč. Řidiči musí hlídat datum spotřeby

Novinka se týká Španělska, kde budou povolené pouze majáky připojené na internet.
Zdroj: Dirección General de Trafico

  • Španělsko zavádí povinné elektronické majáky, které jsou náhradou za výstražné trojúhelníky. 
  • Zařízení s označením V16 má přinést větší bezpečnost. 
  • Povolená budou pouze zařízení, která se umí připojit na internet. 
  • Řidiči musí sledovat stav baterií a také „datum spotřeby“, protože majáky nemají předplacené doživotní připojení na internet. 
  • Zahraničních vozů se tato povinnost netýká, turisté by se ale měli s novinkou seznámit tehdy, pokud si budou brát auto ze španělské půjčovny. 

Ve Španělsku mají řidiči poslední rok na to, aby si vybavili svůj automobil novým zařízením, které nahrazuje klasický výstražný trojúhelník. Od 1. ledna 2026 budou povinné blikající majáky. Nelze přitom pořídit jen tak nějaký, ale musí to být zařízení schválené od Dirección General de Trafico.

Povolené budou jen ty majáky, které se umí připojit na internet tak, aby spolu se svou aktivací odeslaly také informaci o poloze. Tato nová povinnost se týká pouze vozů registrovaných ve Španělsku. Zahraničním automobilů tak bude i nadále stačit klasický výstražný trojúhelník. 

Výhoda? Bezpečnost. Nevýhoda? Údržba

Zavádění těchto majáků má přinést větší bezpečnost. Zásadní výhodou je fakt, že řidič může takto označit své odstavené auto, aniž by musel vylézt z vozu ven. Maják by měl být uložen v přihrádce spolujezdce. Řidič ho tedy vytáhne z přihrádky, zapne a rovnou umístí na střechu. Světlo blikajícího majáku by mělo být viditelné až na jeden kilometr. 

Schválená zařízení navíc budou pouze ta, která se po aktivaci připojí na internet k platformě DGT 3.0. Kromě světelného signálu budou odesílat údaje o své poloze. Tuto informaci by pak měli dostat jak ostatní řidiči prostřednictvím různých aplikací a navigací, tak i policisté, kteří budou hned vědět, kde nějaké auto stojí. 

Nevýhodou je ale údržba těchto zařízení. V oficiálních návodech se píše, že by měl řidič občas vyzkoušet stav baterií v majáku (jednou za půl roku). Jejich minimální životnost je stanovena na 18 měsíců. Různí výrobci předepisují různou „dobu spotřeby“ baterií, které by měly být po této době vyměněny i v případě, že stále maják vypadá funkční.

Druhým datem spotřeby, které by měli řidiči sledovat, je předplacené připojení na internet. Legislativa tuto dobu stanovuje na dvanáct let.

Cena takového majáku se pohybuje kolem 50 eur. Aktuálně ve Španělsku řeší „chyták“ v podobě majáků, které nejsou připojené na internet a ktré jsou také v prodeji. Ty ale od ledna příštího roku nebudou povolené. Jedinou legální možností jsou majáky s připojením na internet. 

Týká se to turistů?

Novinka kolem elektronických majáků nahrazujících výstražné trojúhelníky se týká pouze aut registrovaných ve Španělsku. Pokud tedy příští rok přijedete do Španělska se svým obytňákem nebo s jiným automobilem registrovaným u nás, maják mít nemusíte. Turisté by ale přesto o této novince měli vědět. 

Jednak proto, že se s ní mohou v provozu setkat, ale hlavně proto, že se na ně tato povinnost bude vztahovat ve chvíli, kdy si ve Španělsku zapůjčí auto z tamní půjčovny. Podle oficiálních informací by měli zákazníci půjčoven zkontrolovat, jestli maják v autě mají, měli by se seznámit s tím, jak se taková věc používá a prověřit, jestli maják funguje. 

Majáky jsou povinné na dálnicích a rychlostních komunikacích, naopak ve městě nebo na okreskách bude i v příštím roce možné používat klasický trojúhelník. DGT ale doporučuje používat maják i tam. 

Zdroj: Dirección General de Trafico

Reklama

Diskuze

Jan - 04.02.2025 14:03:38
Pokud se maják dává na střechu a ne 300 m za vozidlo (na dálnici) pak mám jiný úžasný vynález. Zmáčku v autě tajemné tlačítko a všechny blinkry mě blikají. V noci jsou vidět určitě na 1km také.
Leoš - 04.02.2025 13:22:30
Takový maják by měl nahradit i výstražná světla a volat odtahovku. Obzvlášť účinné pro řidiče stojící v zákazu na blikačkách.

Při cestách v Chorvatsku pozor na kamery. Tváří se, že neměří, ale pokuty rozesílají ve velkém

Typické blikání kamer je v Chorvatsku minulostí, takže vás vyfotí, ani o tom nevíte.
03.02.2025 15:43
|
0
Reklama

Za sáňkování a bobování pod vlivem pokuta až 25 tisíc. Zimní radovánky v Itálii se mohou prodražit

Lyžování pod vlivem je v Itálii zakázáno a přísně se trestá. Navíc se sankce netýkají jen lyžařů.
29.01.2025 13:15
|
0

Řidičáky v ohrožení napříč Evropou. Směrnice EU orgánům dost zjednoduší přeshraniční vymáhání pokut

Nová směrnice zavádějící systém označovaný jako CBE byla schválena. Do praxe zbývá poslední krok.
18.12.2024 12:29
|
0

Při cestách v Chorvatsku pozor na kamery. Tváří se, že neměří, ale pokuty rozesílají ve velkém

Typické blikání kamer je v Chorvatsku minulostí, takže vás vyfotí, ani o tom nevíte.
03.02.2025 15:43
|
0

Výběr Fotra na tripu: Nejlepší cestovní fotky uplynulého týdne dokazují, jak pestré je cestování

Tohle je deset fotek z minulého týdne, které se nám líbily nejvíce.
03.02.2025 09:33
|
0
Reklama

7 dnů na cestách: Expert Pepa ve vězení, pokuta za sáňkování, levný benzin v ČR, výlet na Ukrajinu

To byla porce cestovatelských zážitků! Byli jsme v Itálii, v Litvě, na Slovensku a na Ukrajině.
02.02.2025 17:50
|
0

Letos se pod českým vedením chystá celoevropské měření rychlosti a další akce. Známe termíny

ROADPOL zveřejnil data hlavních akcí pro letošní rok. Bude se měřit a kontrolovat.
31.01.2025 12:34
|
6
Reklama
Fotr na tripu