Galerie: S Tatrou 603 jsme se úspěšně dopracovali do Asie. Navzdory problémům s technikou i celníky

Dosavadní trasa Robot Expedice 2025
- Úspěšně jsme se dostali do Asie, přepluli Kaspické moře a teď projíždíme Kazachstán.
- Technické problém byly, největší měla právě naše Tatra 603, poslední dny ale probíhají celkem v klidu.
- Velká zdržení jsme ale nabrali na hraničních přechodech.
Už je to více než týden, co Robot Expedice odstartovala z Hradčanského náměstí v Praze. Za deset dní se výpravě podařilo projet osm zemí, přeplout Kaspické moře a vjet do Kazachstánu. Během týdne jsme se však museli vypořádat s prvními technickými problémy našich aut. Většinou šlo o banality, které se daly vyřešit na místě během několika minut. Avšak Tatra 603 se potýkala i s významnější poruchou.
„V průběhu třetí etapy, vedoucí z Bulharska do Turecka, se nám zadřelo ložisko dynama pohánějící ventilátor, který chladí levou část osmiválcového motoru. Nemohli jsme pokračovat v jízdě a museli jsme vůz odtáhnout do Istanbulu, kde ho naši mechanici opravili,“ říká majitel Tatry 603 a vedoucí expedice Josef Zajíček.
Od Turecka už ale k žádnému vážnému selhání techniky nedošlo a posádky tím dokazují, že svá auta na náročné dobrodružství náležitě připravily. Máme také nesmírně šikovné mechaniky, kteří se starají o to, aby naše auta byla neustále v té nejlepší kondici. Jsou stavebním kamenem úspěchu téhle naší šílené expedice.
Nejvíce času strávíme na hranicích
Robot Expedice jede na Expo 2025 přes 12 zemí, což obnáší jisté komplikace. Jakmile jsme opustili členské země Evropské unie, tak jsme zjistili, že nejvíce času ztratíme na hraničních přechodech. Některé státy mají mezi sebou hranice uzavřené. Výprava tak musela několik měsíců dopředu žádat o výjimku.
Nejvíce problematický měl být vstup do Ázerbájdžánu, který má hranice uzavřené už od roku 2020. Nicméně Robot Expedice s tím dopředu počítala a vyžádala si oběžník, který jí umožnil vstup do země. Jenže i přesto to byl dlouhý proces, který nám dohromady zabral několik desítek hodin.
„Jsem vděčný za to, že žiju v Evropské unii, kde můžeme volně cestovat. Vstup do Ázerbájdžánu tolik komplikovaný nebyl. Proces zabral zhruba tři hodiny. Avšak výstup z něj se nám protáhl na více než 12 hodin,“ okomentoval situaci Josef Zajíček.
Při plavbě přes Kaspické moře se k nám také dostala zpráva o tom, že hraniční přechod mezi Kazachstánem a Uzbekistánem je pro osobní dopravu uzavřený. „I z tohoto důvodu jsme se rozhodli upravit itinerář naší cesty a vyškrtnout z ní Uzbekistán. Ten nám měl posloužit jako zkratka přes Kazachstán. Avšak z hranic už máme takové obavy, že si raději zajedeme 800 kilometrů a budeme pokračovat přes území Kazachstánu. Je to sice delší a horší cesta, ale další zdržení na hranicích si nemůžeme dovolit,“ dodává Zajíček.
Ještě to bude dlouhé. A hodně
Po projetí Kazachstánem nás čeká průjezd Čínou, který má trvat jedenáct dní. Poté se nalodíme na trajekt, který nás přepraví do Jižní Koreje. Tu bychom měli překonat během jednoho dne a rovnou využít další trajekt, který nás dostane do země vycházejícího slunce.
A tam se nachází cíl – světová výstava Expo 2025 v Ósace. Zde Robot Expedice slavnostně dovrší misi míru a přátelství. Historická vozidla budou zdobit exteriér českého pavilonu a reprezentovat bohatou historii našeho automobilového průmyslu. Ještě to ale bude hodně dlouhé...
Zdroj: Robot Expedice 2025