Reklama
Atrakce

Navštívili jsme kanton Bern a jeho nádherné okolí. A musíme se sem určitě vrátit

Navštívili jsme města Bern a Thun. Jsou opravdu krásná, stejně jako jejich okolí.
Zdroj: Aneta Čermáková

Místa popsaná v článku

Pokud míříte do Švýcarska kolem jezera Bodensee, kam jste se třeba nechali zlákat mým předchozím článkem a nechcete za těch pár kilometrů platit rakouskou dálniční známku, lze rakouskou dálnici bez problémů a většího zdržení objet přes městečko Bregenz a napojit se až na dálnici švýcarskou. Okolí Bregenzu je navíc moc hezké. Dálniční známku ve Švýcarsku pořídíte bohužel pouze roční, ale její cena je vzhledem k cenám tady poměrně nízká (aktuálně 45 €/40 CHF) a platnost je do 31.1. následujícího roku. Do kantonu Bern se bez ní bohužel dostanete jen velmi těžko.

Návštěvu hlavního města určitě nevynechte. Jedná se o jedno z nejkrásnějších měst Evropy. S parkováním pro obytná auta je to tu ale poměrně problematické. V aplikaci park4night jich sice několik najdete, ale prakticky nikde není možné stát přes noc a i přes den je to hodně komplikované vzhledem k velikosti parkovacích míst poblíž centra. Navíc se často setkáte s tím, že aplikace říká, že to možné je, ale při příjezdu na místo zjistíte, že místa jsou v zóně s rezidentskými kartami. Asi jediné, kam se vejdete v pohodě, je při příjezdu do města u obchodního centra a Expa (parkoviště vidíte po levé straně). Já ale radši zvolila alternativu a zaparkovala jsem několik kilometrů za Bernem na velkém parkovišti u města Rubigen, které najdete hned u sjezdu dálnice. Odtud vede úchvatná cykloturistická stezka kolem řeky Aary a do centra Bernu je to necelých 10 km.

Altstadt

U hlavního mostu do centra města najdete výběh medvědů, kteří jsou symbolem města. Celé historické centrum je zařazené mezi kulturní světové dědictví UNESCO. Pro staré město jsou typické čtyři široké tržní a řemeslnické ulice, domy s podloubími a sklepy, které jsou vyvedeny schodištěm s dvířky přímo do dlažby. Ulice mají nádhernou historickou atmosféru a to ve dne i večer, kdy se otvírají sklepní bary umístěné často právě v oněch sklepních prostorách. Na konci ulic Kramgasse a Marktgasse najdete 54,5 m vysokou hodinovou věž zvanou Zytglogge (název pochází z původní bernské němčiny). Městem protéká řeka Aara a tak zde najdete několik mostů, které spojují obě části a je z nich krásný výhled na části města.

Moje následná cesta vedla do přírody a vesnického prostředí kolem městečka Längenbühl, kde najdete dvě možnosti stání s obytným vozem. Na obou místech se při hezkém počasí probudíte s výhledem, který vám vezme dech a já osobně na ty majestátní hory dokážu hodiny doslova zírat.

Na farmě Stellplatz Am Wald, kterou vlastní starší velmi příjemní manželé, dostanete za 20 € připojení k elektřině, možnost úschovy kol, vytápěnou novou toaletu a atmosféru pravého švýcarského venkova. Na farmě je možnost domluvit projížďku na koních. Míst na stání je tu 5.

Na stání u Grizzlybärje místo pro zhruba 15 obytných vozů u hlavní cesty, která ale není nikterak frekventovaná a cena včetně služeb je zhruba 18 € (17,50 CHF/osobu - tady se to ale dost prodraží pro vícečlenné posádky, protože cenu počítají skutečně za osobu), přes silnici se nachází restaurace, velké dětské hřiště, ohrada s několika zvířaty, minigolf a zázemí ve formě nových sprch a toalet.

Město Thun a jeho okolí

V okolí je nespočet možností na pěší i cyklovýlety, ze kterých si jen těžko vyberete, pokud se zdržíte jen na den. Můj cíl bylo vyjet na některý ze zasněžených vrcholů. Trasa měla celkem jen 20 km, ale na 9 km vystoupáte 850 výškových metrů a já na této cestě pochopila, že koupě elektrokola byla hned po obytňáčku ta nejlepší investice. Neumím si představit to vyjít pěšky, natož vyjet na kole. Ale ten výhled, přestože počasí nebylo tak kýčovitě dokonalé jako při předchozí procházce, stál za tu námahu. Navíc jste tam úplně sami obklopeni jen těmi horami. Mě to nabíjí neskutečně pozitivní energií.

Pokud nechcete šlapat kopce, nemáte elektrokolo či výbornou fyzičku, pak můžete zvolit např. zhruba 10 km dlouhou trasu do nedalekého městečka Thun ležícím u stejnojmenného jezera Thunersee, které je jako většina těch v oblasti Alp průzračně čisté. Pokud se sem rozhodnete vyrazit autem, není to takový problém jako v Bernu. Tady se nachází v ulici Seestraße hned několik parkovišť za sebou, kam se vejdete i s větším autem. Prohlídku města si určitě naplánujte přes Schadau park, kolem řeky Aary přes stavidlo Scherzligs a most Göttibachsteg k zámku Thun, odkud je krásný panoramatický výhled na daleké okolí. Cestou vás určitě zláká některá z kavárniček k příjemnému posezení.

Celkově si mě tento region získal natolik, že se sem budu určitě ráda vracet - a to já osobně prakticky nikdy nedělám, neb mým heslem při cestování kromě již známého, že „cesta je cíl“, je také, že je na světě tolik krásných míst, že nemám dostatek času se vracet na ta stejná.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Lyžovačka v Itálii, Švýcarsku i Francii za jeden víkend? Projeli jsme ta nejlepší střediska

Vyzkoušeli jsme středisko pro začátečníky, rodiny s dětmi i velmi zkušené freeridery
05.03.2024 13:41
|
0
Reklama

Dvoudenní návštěva Švýcarska: Nevynechejte dechberoucí Glacier 3000 a procházku v Ženevě

Ač jsem ve Švýcarsku strávila jen 48 hodin, byla to návštěva, na kterou se nezapomíná
28.02.2024 13:00
|
0
Reklama

Tip na skutečně výtečné ubytování s garážemi v Českém Švýcarsku. Mají tu dokonalé rodinné apartmány

Pro výlety po okolí vždy volím základnu z které vyrážíme po okolí. Tuhle jsme měli v Krásné Lípě
08.07.2020 16:21
|
0

V Českém Švýcarsku můžete přeplout autem řeku, pít pivo jako lord a prohlížet první sériový vrtulník

Prázdniny můžete prožít jako sardinky u moře v hejnu středoevropského stáda, co jezdí utrácet kuny do Chorvatska, nebo se stanete objevitelem úžasných míst naší rodné země
03.07.2020 10:21
|
0

Bodamské jezero a Lindau: Na pomezí tří států

Kolem jezera projedete Rakouskem, Švýcarskem a Německem
30.04.2024 20:33
|
0

Mnichov: Co navštívit, kam vyrazit a kde zakempovat

Mnichov je město velké zhruba jako Praha a i zde je zajímavostí a historie více než dost.
22.04.2024 06:25
|
0
Reklama

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0

Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
06.03.2024 09:10
|
0
Reklama
Fotr na tripu