Reklama
Pěšky

Patnáctikilometrová trasa podél Labského dolu: Kudy vede, co vidět a kde se můžete najíst

Během jedné krásné soboty jsme ušli pořádnou porci kilometrů v srdci Krkonoš.
Zdroj: Iva Rychterová

Místa popsaná v článku

  • Až na jeden zhruba kilometrový úsek se nám šlo našich 15 kilometrů v celku bez problémů.
  • Cestou jsme kromě hezké okolní přírody naráželi na horské boudy. V některých z nich se dá i občerstvit.
  • Můžete si zde připomenout i něco z historie, ať už z té běžkařské, nebo třeba z druhé světové války. 

Krkonoše v sobě ukrývají nejen krásnou přírodu a dechberoucí výhledy, ale také příběhy, které dodávají těmto horám mimořádnou atmosféru. Pokud chcete zažít kombinaci historie a přírody a výšlap na Sněžku vás již nebaví, připravte si pohorky a spoustu síly na tento okruh.

Autem, autobusem a dál už pěšky

Krkonoše jsou skoro jako můj domov, proto byl sobotní výlet za teplého počasí jasný. S rodinou jsme si sbalili potřebné věci na celodenní výlet a vyrazili do osady Horní Mísečky, kde jsme nechali auto. Dále nám silnice nedovolila jet kvůli vyhlášce o vjezdu motorových vozidel, avšak funguje zde autobusová linka, kterou jsme využili. Pokud se chystáte tímto autobusem jet, připravte se, že bude přeplněný turisty. My měli štěstí, že jsme se vešli do prvního, ale lidi za námi už štěstí neměli a museli čekat na další. Ten nás zavezl na Zlaté návrší k Vrbatově boudě a my se rovnou vydali na přibližně 15 kilometrů dlouhou cestu.

Nejprve jsme došli k Mohyle Mistra Hanče a Vrbaty, jelikož nás k ní cesta sama zavedla. Každý Čech ví, jaká se k tomuto pomníku váže historie. Hned naproti ní se nachází první vyhlídka trasy, kterou si rozhodně nenechejte ujít. Po prvním zabloudění při našem přesně připraveném okruhu jsme se vrátili kousek zpátky a vydali jsme se směrem k Hančovu pomníku.

Touto cestou míříme k Labské boudě. Nenechte se zmást rozcestníkem, který ukazuje Labskou boudu jinou cestou, my si vybrali tu spodní z důvodu pestřejšího okolí. Po chvíli jsme došli k jednomu z bunkrů, které se zde nacházejí. Pro milovníky válečné historie se jedná o skvělou možnost podívat se i dovnitř.

Zdroj: Iva Rychterová

Skrz přírodu k Labské boudě

Naše kroky vedly po příjemné stezce k vodopádu Pančavy. Nejlepší výhled na tento přírodní skvost je z vytvořené vyhlídky. Pokud sem jdete s dětmi, dávejte si pozor, dostat se na útes tohoto vodopádu je velmi snadné a není opatřen zábradlím.

Přes Ambrožovu vyhlídku a studánku jsme se konečně dostali k Labské boudě. Zde je skvělý čas na to si sednout a dát si něco k jídlu. Restaurace nabízí výbornou českou kuchyni. Při naší návštěvě zde bylo skoro plno, Labská bouda je opravdu turisticky vytíženým místem. Hned pod boudou se nachází Labský důl a Labský vodopád, avšak je to kousek mimo naši trasu.

ZAREGISTROVAT SE

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

ZAREGISTROVAT SE

Těžší část naší cesty

My pokračujeme k Martinově boudě, která se opět pyšní přenádherným výhledem. Dostali jsme se sem po celkem strmé a kamenité cestě, která byla docela náročná. Zarazilo nás, když jsme viděli pár běžeckých nadšenců po této cestě sprintovat dolů. Ještě větší šok pro nás ale byla malá skupina na kolech, která neměla problém cestu sjet.

Po krátkém odpočinku jsme se vydali dál, do kopce. Mířili jsme k malé bivakovací chatě a dostali jsme se tak na hranici s Polskem, po které nyní naše cesta vedla. Asi kilometr po příjemné stezce se najednou proměnil ve strmé stoupání po velkých plochých kamenech, avšak neuzpůsobených ke klidné chůzi do kopce. Kameny jsou rozestavěny různě, jeden je menší než druhý, jeden je natočený na jednu stranu, následující na druhou.

Spoustu turistů, kteří jdou proti nám, pro sebe chtějí tu nejlepší cestu, a proto potřebujete kolikrát spousty nervů k tomu, abyste došli až na konec. Cesta je nebezpečná a neopatřena zábradlím, proto se i mně stalo, že jsem kvůli nezodpovědným turistům z nepříjemné cesty málem spadla. Avšak výhled z vrcholu Sněžných jam stojí za to.

Přes pramen Labe zpátky k autu

Dále jsme pokračovali po rovinné cestě až k pramenu Labe. Příjemné místo pro odpočinek a nabrání sil na poslední 3 kilometry. S bolavými nohami jsme přešli přes Labskou louku a ke konci naší trasy jsme se zastavili u druhého bunkru, který jsme při cestě potkali. Tento však již neumožňuje vstup dovnitř. Těchto bunkrů je v okolí opravdu mnoho.

Po naší dlouhé trase jsme konečně došli do cíle. Byl to krásný výlet se spoustou překrásné přírody a přírodních monumentů. Pokud máte čas a chuť, můžete si za odměnu dát něco na zub ve Vrbatově boudě, ale pozor, zavírají velmi brzy odpoledne a při naší návštěvě nebrali platby platební kartou.

Zdroj: autorský text

Reklama
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Vlakem nebo pěšky po Posázaví: Kdo tu nebyl, ten sem musí a nevadí, že nejste tramp ani vodák

Hrady, muzea, naučné stezky a samozřejmě voda. Zabaví se tady i děti.
16.05.2025 09:53
|
1
Reklama

Na skok do polských Tater: Tatranský národní park je rájem pro milovníky hor i dobrodružství

Prodloužený víkend strávený v okolí města Zakopané nás nadchnul. Sem se určitě vrátíme.
10.05.2025 09:00
|
0

Pěší trip okolo hory Matterhorn: Náročná túra nádhernou a častokrát až kýčovitou přírodou

Po několika letech se vracíme k nezapomenutelnému tripu a pokusíme se inspirovat i další nadšence.
02.02.2025 09:53
|
3

Azurové pobřeží a jeho mnoho kontrastů za 4 dny: Zabalte si jak pohorky, tak šaty

Za 4 krásně strávené a nabité dny jsme stihli ta nejznámější místa. Kéž by toho času bylo víc…
14.05.2025 10:10
|
0
Reklama
Fotr na tripu