Reklama
Pěšky

Objevte dokonalý Karibik na dosah ruky. Ostrovy Cíes moc lidí nezná, je to zapomenutá perla Evropy

Ráj na zemi, který zná jen málokdo. Dechberoucí souostroví leží kousek od Španělska.
Zdroj: Štěpánka Budošová

Místa popsaná v článku

Španělsko, to je i několik známých a mezi Čechy velmi oblíbených ostrovů, jako jsou Kanárské a Baleárské ostrovy. Už jste ale někdy slyšeli o Cíes Islands? Anebo jste je již sami navštívili? Pokud ne, tak vám jejich návštěvu vřele doporučuji. Tenhle malý, kouzelný kousek ráje na zemi najdete jen 40 minut plavby lodí od španělské pevniny. Čistě bílé, takřka karibské pláže a průhledné, smaragdové vody, stejně jako turistické stezky různých délek, to vše na ostrovech Cíes najdete.

Pár praktických informací na začátek

Ostrovy Cíes je souostroví ležící v provincii Pontevedra na severozápadě Pyrenejského poloostrova při ústí řeky Vigo, v části galicijského Rías Bajas. Tvořené jsou třemi ostrovy: Monteagudo, Do Faro a San Martiño. V roce 2002 byly společně s ostrovy Cortegada, Sálvora a Ons vyhlášeny národním parkem, protože se zde nachází unikátní ekosystémy flóry a fauny ve spojení s jedinečným pobřežím a mořským dnem.

Z tohoto důvodu je přístup na ostrovy regulován v hlavní sezóně od 15. května do 15. září a v čase Velikonoc na zhruba 2200 lidí za den. Pokud se rozhodnete je navštívit, musíte si před zakoupením jízdenky od lodní společnosti nejdříve vyžádat předchozí autorizaci (povolení) od Xunta de Galicia. Více informací o autorizacích naleznete zde. Mimo sezónu lze ostrovy navštívit pouze organizovaně a s autorizovaným průvodcem. Povolení ke vstupu pak za vás vyřizuji rovnou lodní společnosti zajišťující přepravu.

Poslední možností, jak ostrovy navštívit, je plavba soukromou lodí v kterýkoli den v roce. Je ale nutné si kromě plavebního povolení od národního parku vyřídit i povolení pro zakotvení ve vodách parku na konkrétní dny. 

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se
Zdroj: Štěpánka Budošová
Zdroj: Štěpánka Budošová

Poklidnou atmosféru ostrovů zažijete pouze ráno

Já jsem ostrovy Cíes navštívila během své pouti po svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela během hlavní sezóny, tedy v červenci. S ohledem na již uvedenou nutnost povolení ke vstupu to bylo plánované, protože jsem chtěla využít toho, že lodě vyjíždějí k ostrovům z Viga, kudy jsem procházela. Další možností je v sezóně Baiona, Cangas a příležitostně Sanxenxo a Portonovo. Doporučuji vyrazit na ostrov hned prvním ranním spojem, neboť budete mezi prvními návštěvníky a budete si tak moci vychutnat největší krásy ostrovů v poklidné atmosféře. Ještě před dosažením cíle se před vámi otevřou první nádherné a velmi fotogenické výhledy na ostrovy. 

Severní Monteagudo spojuje velmi jemná písečná pláž Rodas s prostředním ostrovem Faro. Jižní ostrov, neboli San Martiño, je od ostatních oddělen kanálem zvaným Freu da Porta a jako jediný je dostupný pouze lodí. Ostrovy můžete navštívit jenom jako jednodenní výlet, nebo si zajistit nocleh v jediném kempu na ostrově a užít si všech aktivit, které tu je možné podniknout. Po zakotvení lodi máte možnost si vybrat hned odpočinek na krásně bílých pláži Rodas, která se nachází na levé straně mola, anebo na klidnější a menší pláži od mola vlevo. Ta se nazývá Areíña. Určitě si nezapomeňte s sebou vzít šnorchlovací soupravu, odměnou vám bude bohatý a barevný podmořský život.

Zdroj: Štěpánka Budošová

Národní park projděte pěsky

Pro ty, kteří chtějí poznat co nejvíce krás přírody národního parku, doporučuji hned po příjezdu vyrazit na pěší výlet po ostrově. Tras na výběr máte hned několik. Z mola Rodas vedou hlavní trasy ke každému ze tří majáků na ostrovech. Jsou to cesty střední obtížnosti, místy se stoupáním a náročnější v horkých dnech. O to větší je však odměna za jejich zdolání.

Dle mého budete mít nejhezčí výhledy tehdy, pokud se vydáte od restaurace vlevo, minete jezero Cíes, projdete kempem a vydáte se po asfaltové silnici stoupající na Monte Faro. Celá trasa je dlouhá sedm kilometrů (tam i zpět) a zabere vám asi tři hodiny. Cestou se zastavte v jedné z několika ptačích observatoří nebo u autentického okna vytesaného do kamene na vyhlídce Pedra da Campá. Během cesty budete stoprocentně doprovázeni ohlušujícími zvuky významné kolonie racků stříbřitých, jejichž domovem jsou právě tyto ostrovy. Ale buďte obezřetní, rackové jsou už na přítomnost lodí tak vycvičení, že vidina snadné kořisti jakékoliv svačiny z nich udělá až velmi agresivní útočníky.

Stoupáme výš a výhledy se začínají otevírat stále velkolepější. Před sebou vidíme hlavní maják Cíes a po levé ruce z oblaků vystupující vrcholky útesů jižního ostrova. Nad pláží Nosa Señora začíná klikaté stoupání k majáku, poměrně strmé a se zatáčkami. Většina turistů považuje stoupání za středně obtížné. Ale stojí to za to. Když dorazíte na vrchol k majáku Cíes ve výšce 180 metrů nad mořem, výhledy na ostrovy se otevřou v celé své kráse.

Při pohledu dolů spatříme pod sebou druhý z majáků Faro da Porta, k němuž vede velmi pohodlná, takřka rovinatá cesta o délce 5,3 km. Z kempu projdete nejdříve kolem pláže Praia da Nosa Seňora a pak k molu Punta de Carracído a dorazíte k majáku. Jsou odtud nádherné výhledy na San Martiño. Při pohledu na Monte Faro, uvidíte pozůstatky starého města castreño, Castro das Hortas, které je nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm nalezeným v souostroví Cíes. Zpět se vracíte opět stejnou trasou.

Zdroj: Štěpánka Budošová

Severní část ostrovů má také co nabídnout

Po návratu z jedné nebo obou tras se můžete vydat prozkoumat i severní část ostrova. Od restaurace procházíte po zalesněné cestě na Alto do Princípe. Je to krátká procházka, trochu do kopce, na jejímž konci vás čeká výstup na kamenitý vrchol ve výšce 122 metrů. Jsou odtud neskutečné výhledy na pláž Rodas, jezírko Cíes a Monte Faro.

Poslední turistickou trasou na ostrově je túra k třetímu majáku. Na zpáteční cestě na křižovatce nad pláží Figueiras pokračujete směrem k severnímu cípu ostrova. Procházíte pod vrcholkem pohoří Monte do Sur až dorazíte po pohodlné cestě k majáku Faro do Peito. Není ničím zvláštní, je to pět metrů vysoká bílá věž, která se tyčí asi 25 metrů nad mořem. Jedinečností majáku je ale jeho umístění, nachází se asi jen dva kilometry od pevniny a lze odtud spatřit další souostroví Ons.

Na ostrovech Cíes jsem strávila jeden velmi krásný a úžasný den. Přestože se zde během dne vystřídalo velké množství návštěvníků, na většině míst jsem byla skoro sama, protože převážná část lidí sem jede pouze za koupáním. Škoda, že už nebyl čas zůstat tu přes noc, nezapomenutelný zážitek z návštěvy ostrovů by byl o to ještě silnější.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Marcela - 25.07.2024 07:38:20
Nadherne misto! Sever Spanelska, Galicia. Voda je dost chladna, ale bile plaze, krabi, priroda nesmirne nadherna. Doporucuji. Da se tam i kempovat,.ale je omezeny pocet lidi. Muzete mit i stesti videt delfiny az poplujete trajektem z Viga. Krasne leto!
Martin - 25.07.2024 00:57:38
Španělsko? Hahahah

Přes Gibraltar jižním Španělskem směr Tarifa a Cádiz: Vítr, moře, duny, pláže, památky a opice

Gibraltarská skála, nejjižnější bod Evropy a nejstarší město aneb navštívili jsme další super místa.
08.07.2024 14:37
|
0
Reklama

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0
Reklama

Evropský boj s emisemi ovlivňuje cestování. Po Francii chce omezit vnitrostátní lety také Španělsko

Podle odpůrců bude chystané opatření znamenat snížení emisí o 0,06 %.
04.04.2024 08:42
|
0

Lednové cesty našich čtenářů v jedné galerii: Od Španělska přes Itálii na Krétu a přes ČR do Skotska

Díky, že píšete s námi! Pište dále a vyhrajte.
14.02.2024 16:43
|
0
Reklama
Fotr na tripu