Malebný a idylický ostrov Ȋle de Ré: Mimo sezónu je to ráj na zemi pro turisty i pro psy

Místa popsaná v článku
- Mimo sezónu je zde nejen málo turistů, ale všechno je také značně levnější, či úplně zdarma.
- Peu des Aumonts je se svými 20 m n. m. nejvyšším vrcholem ostrova.
- Vy i váš pes si můžete na zdejších plážích najít nové kamarády raz dva.
Na západní straně Francie v oblasti Charente-Maritime, v regionu Nová Akvitánie a nedaleko města La Rochelle, se ve vodách Atlantiku v Biskajském zálivu nachází idylický ostrov Ȋle de Ré. Ten je od roku 1988 spojený s pevninou mostem. Ostrov s rozlohou cca 85 km2 měří zhruba 26 km na délku a 5 km na šířku, i když v nejužším místě šířka čítá pouhých pár set metrů.
Počet obyvatel je poměrně zavádějící, udává se necelých 18 000, ale mimo sezonu působí ostrov vylidněně. Typické bílé domečky s červenými střechami mají zavřené zelené dřevěné okenice a jen málo obchodů či restaurací funguje. Jenže to je právě ten ideální čas, kdy se na ostrov vydat a užít si jeho poklidnou atmosféru bez davů.
Seznámení s ostrovem
Přejezd mostu na ostrov je zpoplatněný, ale mimo sezonu jde o poloviční částku (zima 2025: 4/8 €). V této době najdete bez problémů místo na parkovištích u pobřeží oceánu. Jen velké dodávky či obytňáky se mnohdy na ta nejlepší nedostanou. Parkoviště bývají totiž opatřena bránou omezující výšku na max. 2 metry. Pokud máte čtyřnohé parťáky, můžete s nimi nerušeně štrádovat po dlouhých plážích, protože v zimě není jejich vstup na pláže zakázaný ani nijak omezený.
Ostrov je jedna velká rovina, nepatrnou vlnitost tvoří jen písečné duny, na kterých je sem tam k vidění betonový bunkr. Nejvyšší vrchol Peu des Aumonts dosahuje závratných 20 m n. m., což se snad za vrchol ani nedá považovat. Ale právě roviny, síť stezek a cyklostezek, činí z Ȋle de Ré skvělé místo pro pěší a cyklisty.
Víc spokojení už být snad ani nemůžeme
I my jsme propadli kouzlu tohoto ostrova, který údajně nese jméno podle egyptského boha slunce Re. Prochodili jsme nespočet hodin po překrásných plážích, pozorovali surfaře v neoprenech pohupujících se na vlnách oceánu a vyhřívali se pod slunečními paprsky. Sbírali jsme kamínky, mušle, kochali se pobíhajícími i poletujícími ptáky.
Házeli jsme klacky našemu hafanovi Vučkovi, díky kterému jsme navazovali příjemné rozhovory s promenádujícími se místními, zatím co on poznával nové čtyřnohé kamarády různorodého vzrůstu, stáří i rasy. Pláže, tedy nejen na Ȋle de Ré, se ukázaly jako skvělé místo pro socializaci psa, protože Francouzi z naší zkušenosti mají psy opravdu pěkně vychované.
Kam na ostrově zajít
Ostrovu na jeho západním cípu dominuje s výškou 57 m maják Baleines, postavený roku 1854. Mimo sezonu je parkoviště před ním neplacené. Otevřeno je jen pár obchůdků v jeho okolí včetně toho, který je přímo v jeho areálu, právě v tomto obchodě je možné zakoupit vstupenku na samotný maják. Po zaplacení vstupu (4,80 € za osobu) můžete vyjít po 257 schodech na jeho vrchol a za krásného počasí si užít výhledy na širý oceán a velkou část ostrova. Jen pejsci musí počkat dole.
Pokud jste milovníci ústřic, tak Ȋle de Ré je místo pro vás. Při průjezdu ostrovem řada cedulí vybízí k ochutnávce a nákupu této pochoutky. Dalším významným prodejním artiklem je sůl, ať už samotná, či namíchaná s bylinkami, vhodná do každé kuchyně. Městečka na ostrově působí jako vystřižená z romantických francouzských filmů a oplývají řadou historických krás. Už z dálky je možné obdivovat 40 m vysokou bíločernou věž kostela v Ars-en-Ré, která sloužila jako styčný bod pro námořníky.
Za průzkum rozhodně stojí opevněné městečko Saint-Martin-de-Ré, které bylo roku 1627 neúspěšně dobýváno Angličany pod taktovkou vévody z Buckinghamu. Veřejnosti nepřístupná citadela z roku 1681 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a sloužila přes dvě století jako vězení.
Vyplatí se vystoupat na věž kostela Saint-Martin, odkud je celé městečko jako na dlani. V La Flotte je pak k vidění malebný přístav a pozůstatky kostela. Ostrov Ȋle de Ré by zkrátka neměl zůstat bez povšimnutí, pokud vás vítr zavane do těchto koutů Francie.
Zdroj: autorský text