Radarová past, která už vybrala desítky milionů, tajné město plné KGB i ceny jídla: 7 dnů na cestách

- V Německu jeden radar vydělal hnedle 25 milionů korun za rok.
- Jídlo v českých restauracích patří v průměru k tomu levnějšímu v Evropě.
- A také jsme během uplynulých sedmi dnů navštívili jedno dříve tajné město v Estonsku, projeli jsme polské hory a zavítali na opět trochu tajný italský závodní okruh.
Další týden končí a to znamená další příležitost trochu se ohlédnout a zrekapitulovat, co se za posledních sedm dnů událo. Objevilo se několik zajímavých zpráv, ale také jsme jako už tradičně navštívili několik zajímavých destinací. Byla by škoda, kdyby vám něco z toho uteklo, takže zde je malý přehled toho, o čem všem jsme během končícího týdne psali.
Fakt chcete do českých hor? A co raději ty polské?
České hory jsou fajn, ale nejsou úplně nekonečně velké. Pokud hledáte nějakou alternativu, kde můžete objevovat něco nového, ale zase se vám nechce jezdit o moc dál, než třeba do Krkonoš, jedna možnost by tu byla. Stačí přejet hranice a navštívit ty stejné hory z polské strany. Přesně na tohle jsme se zaměřili v rámci cestovatelského speciálu „S Mitsubishi na hory za humny“. Co všechno jsme během tohoto malého tripu navštívili, jaké jsou zhruba ceny na polské straně a jaké atrakce polské hory nabízí? Vše najdete v článku níže:
Radarová past v Německu
Asi nikoho nepřekvapí, že za našimi hranicemi mnohdy najdete zákeřnější radarové pasti než u nás. Jedna taková zaujala média už loni. Radar instalovaný v menší obci nedaleko Mnichova totiž znamenal počáteční investici ve výši asi 2,5 milionu korun a tahle investice se vrátila za 11 dnů. Dnes už víme, jak moc efektivní tenhle radar byl za celý rok. Vydělal hodně přes 20 milionů a vydělávat bude dál. Chcete znát podrobnosti? Najdete je v článku níže:
Itálie: Dolomity v obytce, tajný závodní okruh
Itálie je fakt populární. Není snad týden, kdy by u nás o této zemi nevyšel nějaký článek. Za posledních sedm dnů vyšly hned dva. Čtenářka Petra se podělila o své zkušenosti s lyžováním v Dolomitech, které absolvovala v kombinaci s obytným autem. Z jiného soudku pak byla návštěva tak trochu tajného a opuštěného závodního okruhu kdesi uprostřed italského venkova. O tento zážitek se pro změnu podělila naše redakce. Oba tyhle italské články najdete níže:
České restaurace jako evropská láce
Opět jsme se zase po čase podívali na porovnání cen v restauracích napříč Evropou. Některé země od loňska zdražily, někde ceny klesly, ale dobrou zprávou může být fakt, že Česká republika na tom je v tomhle evropském srovnání poměrně dobře. V průměru naše restaurace patří k těm nejlevnějším v Evropě. Třeba ve Švýcarsku dáte v průměru za jídlo v takové střední restauraci hnedle trojnásobek. Další detaily najdete v dalším článku z tohoto týdne, který se ukrývá na odkazu níže:
Tajné město plné KGB a uranu
Paní Columbová přidala další článek z aktuálního natáčení deváté série televizního seriálu Fotr na tripu. V Estonsku Fotr navštívil město Sillamäe, které naší redakční kolegyni hodně zaujalo, takže o něm sepsala samostatný cestopis. Tohle město bylo za dob Sovětského svazu luxusní, ale tajné, protože se tu těžil uran a byli tu vědci, kteří pracovali na jeho zpracování. Dnes už město uzavřené není a na mapách ho normálně najdete, ale duch Sovětského svazu tady na vás dýchne hodně silně i tak.
Divočina v Brenneru
Jeden z nejdůležitějších průtahů na jih, Brennerský průsmyk, bude nadcházejících pět let procházet velkou opravou. Most Lueg totiž dosloužil, je potřeba ho zdemolovat a postavit hned dva nové mosty vedle sebe. Od začátku letošního roku na starém mostu probíhá provoz v omezeném uspořádání 1+1, občas ale dojde k rozšíření i na původní 2+2. Provoz to ovšem bude i tak specifický. Veškeré detaily, kalendář omezení na mostu Lueg a jiné užitečné informace najdete v článku níže:
Zdroj: autorský text