Reklama
Rady cestovatelům

Nově můžete státu oznámit zahraniční cesty jednoduše přes mobil. Využít DROZD se určitě vyplatí

Od června se lze zaregistrovat jednoduše přes Portál občana. Za tři minuty je hotovo.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Každý cestovatel by měl myslet na dvě věci, než opustí Českou republiku. Tou první je dobré cestovní pojištění, která má dostatečně vysoké limity krytí i pro případy neočekávaných výdajů za ošetření, tou druhou je pak dát někomu vědět, kde se budete nacházet a pravidelně se ozývat. Částečně tomu pomůže registrace do systému DROZD. Projekt Ministerstva zahraničních věcí pomáhá cestovatelům už od roku 2019.

Varuje před mimořádnými událostmi

V zahraničí se může stát leccos. Je proto vhodné být na to dobře připraven. V bohem zapomenutých končinách, typicky na Blízkém Východě a v jižní Africe, může být nebezpečí potencionálně vyšší než třeba v turisticky oblíbeném Thajsku. Registrace do DROZDu se ale vyplatí v obou případech. 

Pokud by se totiž něco stalo, máte šanci o tom být neprodleně informováni. Obzvlášť, když se budete pohybovat v místech, kde není dostatečné pokrytí mobilním nebo internetovým signálem. Ať už by v dané zemi mělo dojít k živelné pohromě, teroristickému útoku, nebo občanským nepokojům, budete skrze systém DROZD o tom informování, zároveň s doporučením, co dělat a na koho se obrátit. 

Zpráva vám přijde pomocí SMS a také na email. Informace MZV tak slouží k rychlé pomoci občanům, kteří se nachází v nouzi. Zprávu dostanou pomocí hromadného odesláni všechny registrované osoby v DROZDu, které se v zasažené oblasti nachází.

V loňské turistické sezoně se registrace do DROZDu vyplatila dovolenkářům na řeckém ostrově Rhodos a také v Turecku. Vysoké letní teploty zapříčinily mnohočetné požáry, cestovatelé se tak dostali včas k informacím a kontaktu na krizovou linku, kterou se mohli kdykoli během ohnivého pekla obrátit.

Nově to jde jednoduše z mobilu

Registrace je dobrovolná a tedy zadarmo. Zabere sotva pár minut. Zvolit si můžete buď přímo webové stránky MZV, kde se prokliknete na registraci do DROZDu, anebo pokud máte v telefonu aplikaci Portál občana, tak se zaregistrovat tam. Funguje to nově od června 2024. 

V případě registrování na webu budete muset zadat o něco více informací o sobě a své cestě. Jedná se o jméno, příjmení, datum narození a číslo dokladu (pas nebo občanka). Dále je nutné vyplnit email a číslo mobilního telefonu se správnou předvolbou. Mezi povinné položky patří také cestovní pojištění, je vhodné ho mít před začátkem registrace zajištěné, jinak se registrace nevytvoří. 

Itinerář cesty je také důležitý, aby bylo jasně dané, v jakých státech a destinací se budete pohybovat. V neposlední řadě vyplníte kontaktní osobu, kterou v případě nouze bude ministerstvo kontaktovat – obvykle to bývá partner nebo rodiče. Uvést jde ale prakticky kdokoliv, u této osoby vyplníte pouze jméno a příjmení, mail a telefon. 

Registrace v Portálu občana je pak o něco jednoduší, protože řadu údajů už systém o vás zná. Je tedy nutné vyplnit zem, kam cestujete, a dobu trvání pobytu, cestovní pojištění a kontaktní osobu v Česku. Přednastavený doklad máte občanku, ale jednoduchým prokliknutím se dostanete na volbu pro pas. Do kontaktních údajů vaší osoby stačí jen přidat email a telefon. Celé to zvládnete třeba při pauze na oběd. 

Pak už stačí jen kliknout na tlačítko přidat cestu a souhlasit s prohlášením o ochraně osobních údajů. Registrace se automaticky vytvoří. Můžete do ní kdykoli v rámci aplikace nahlížet a upravovat ji. Na uvedený mail vám následně dorazí potvrzení o registraci. Po návratu domů nemusíte nic mazat. Data se automaticky ze systému smažou po uplynutí 30 dní od návratu do České republiky.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V klidu nejen o dovolené. Správné pojištění pokryje návrat do ČR i poškození zvířaty při parkování

Pojišťovna Slavia od jara nabízí nejen velkorysejší asistenci, ale také třeba vyšší limity plnění.
22.05.2024 08:16
|
0
Reklama

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
06.03.2024 07:47
|
3

Do Rakouska bez cestovního pojištění: I česká kartička pojištěnce může pokrýt vše, ale jen někdy

Máme dvě osobní zkušenosti. Při jedné jsme dopláceli desetikoruny, při druhé tisíce
19.02.2024 08:31
|
0

Opalování pokožce spíše škodí než naopak. Pozor především na sluneční spáleniny a podezřelá znaménka

Řada lidí cestuje za teplem s tím, že bude odpočívat na pláži. S pobytem na slunci ale opatrně.
19.07.2024 08:13
|
0

Mezinárodní řidičák: Země, kde ho potřebujete, jak složité je jeho vydání a kolik to vše stojí

Doklad umožňuje v zemi mimo EU řídit automobil. Navíc jeho vystavení je na počkání.
12.07.2024 08:00
|
0
Reklama

Rýžovali jsme zlato, razili mince i stříleli z luku. Botanicus Ostrá je rájem nejen pro děti

Centrum řemesel a zahrad nabízí zábavu na celý den. Navíc atrakce ani jídlo nejsou vůbec drahé.
04.07.2024 10:15
|
0

Sklápět, nebo nesklápět? Jak si během letu s nízkonákladovkou udělat pohodlí a nenaštvat ostatní

Minimum komfortu na cestě do cílové destinace je daní za typicky levné letenky.
02.07.2024 08:02
|
0
Reklama
Fotr na tripu