Reklama
Rady cestovatelům

Dovolená s cestovkou nemusí být výhra. Máme tipy, co zvážit, než organizovaně vyrazíte do zahraničí

Váháte, zda cestovat sami, nebo s cestovní kanceláří? Porovnali jsme všechny výhody a nevýhody.
Zdroj: Michaela Rubešová

  • O výběru formy dovolené může rozhodovat rozpočet, počet dní dovolené i nátura cestovatele.
  • Dovolená s cestovní kanceláří přináší jistotu, služby delegáta a téměř nulové starosti.
  • Cestování na vlastní pěst je spojené s dobrodružstvím, spontánností a také volností.

Máme to štěstí, že žijeme v době, kdy cestování do zahraničí znamená téměř neomezené možnosti. Můžeme navštívit téměř jakýkoli stát a kdykoli chceme. Jediné, co nás tak trochu omezuje, je způsob cestování a pak samozřejmě také finance, případně počet dní dovolené. Otázkou pak také zůstává, který způsob dovolené je lepší. Dáte přednost cestě na vlastní pěst, nebo zájezdu s cestovkou? Možná vám s rozhodováním pomůžeme naším přehledem.

Když s cestovkou, tak s ověřenou

V České republice působí nespočet cestovních kanceláří a agentur. Je proto vhodné zvolit takovou, která je ověřená a působí na trhu už delší dobu. Tím byste se mohli vyhnout podvodníkům, kteří dychtí po vašich penězích, ale žádné zážitky za ně už nenabídnou. Naštěstí těch poctivých je převaha a nabízejí různé druhy zájezdů, ať jde o poznávací, odpočinkové nebo dobrodružné expedice. Velkou výhodou je, že už dávno nemusíte chodit do kamenných prodejen, ale zájezd si snadno vyberete online, což šetří čas a je to také pohodlnější.

Bezesporu největším plusem cestovek je fakt, že dopředu víte, kolik vás dovolená bude stát. Jednoduše zaplatíte za zájezd a v ceně máte ubytování, stravování, letenky, letištní transfer a můžete si doobjednat cestovní pojištění (včetně pojištění storna) a také vízum. CK se o vše za vás postará a na vás zbyde si jen sbalit kufry a počkat na termín dovolené. Co může být pro jednoho komfortní, může být pro druhého nesmírně svazující. Zejména pokud máte zájem danou destinaci poznat blíž. CK sice nabízí fakultativní výlety, ale ty jsou často předražené a ne každému se chce utrácet tolik peněz.

Vyřešit se to dá poměrně lišácky, pokud se jedná o bezpečnou destinaci – tedy turisté se tam mohou volně pohybovat mimo hotelové rezorty – pak si můžete půjčit auto a objevit kousek kraje sami. Je vhodné si ale dopředu zjistit všechny náležitosti, včetně faktu, zda je to v dané zemi bezpečné. Například v Ománu jsme neměli žádný strach, naopak v Egyptě bychom se dost báli.

Nákup dovolené přes cestovku neznamená nutně, že budete platit jako mourovatí. Stačí si počkat na takzvané last nebo first minute zájezdy, které jsou zpravidla levnější. Stejně tak pokud zrovna netrváte na tom se opékat na slunci jak pečínka nad ohněm, pak doporučujeme vyrazit klidně dřív, třeba už v květnu – jen ne v hlavní sezóně, kdy je každý zájezd o několik procent dražší. Vyplatí se nesázet jen na jednu cestovku, ale klidně mezi nimi zájezdy porovnávat, ať vychytáte nejlepší cenu.

Pokud navíc pojedete s dětmi nebo jste senioři, tak i na takové skupiny jsou CK připraveny. Už dávno nenabízejí zájezdy jen k moři. Můžete hromadně vyjet za gastronomii, cyklistikou, na safari, prostě na cokoli, co vás napadne. Nabídka je pestrá a každý jistě ocení, že má v ceně delegáta, který mu může pomoci vyřešit jakýkoli problém nebo s čímkoli poradí. Hovoří česky, takže se s ním domluví i lidé, kteří třeba nejsou tak dobře jazykově vybaveni. Což v případě cestování na vlastní pěst je nepostradatelná nutnost.

Cestování s cestovkou: Výhody a nevýhody

Výhody: Minimální starosti kolem zařízení cesty, přítomnost delegáta na místě, dnes velmi široký výběr zájezdů, v zahraničí zařízené vše od dopravy přes ubytování až po jídlo a pití. 

Nevýhody: Předem nalinkovaný program, nutnost připlácet za různé organizované výlety, často pobyt v místech, kde je velké množství dalších lidí. 

Někdy je to o kompromisech

Na hotelové pláži nebo večer u zábavy se můžete v případě dovolené s cestovní kanceláří potkat s novými lidmi a udělat si nové přátelé. Stejně tak vás může odradit, že jste odjeli z Česka, abyste si odpočinuli od Čechů, a nakonec slyšíte češtinu na každém rohu. S tím se setkáte především v hlavní letní sezoně, kdy jsou rezorty často narvané k prasknutí. Což je nevýhoda, které se v létě prakticky nevyhnete. Nekonečné čekání na jídlo, na lehátka, prostě na cokoli.

Je tedy nutné se zamyslet nad tím, co jste ochotní ještě zkousnout a co ne. Kdybychom to měli shrnout, tak s cestovní kanceláří bude dovolená vždy na pohodu. Utrácet budete navíc maximálně za drahé výlety nebo suvenýry. Celý den můžete proležet na pláži a tekutiny, případně jídlo doplňovat z baru. Je to taková válecí odpočinková dovolená, kdy je vaším největším problémem, jaké plavky si další den oblečete. Ne každý se však pro takové trávení času narodil. Já osobně to upřednostňuji tak na půl. Ideálně si koupit zájezd od cestovky a proložit ho vlastním cestováním – ostatně takto jsem pojala dovolenou v Ománu.

Jaké si to naplánujete, takové to máte

Zatímco s cestovní kanceláří máte vše na pohodu a nalinkované předem, úplným opakem je cestování na vlastní pěst, kdy si vše zařizujete sami. Znamená to někdy hodiny hledání levných letenek (nebo plánování tras) a zajímavého ubytování. Stejně tak si musíte naplánovat itinerář, zajistit si cestovní pojištění a další nezbytnosti pro cestu. Nikdo jiný to za vás neudělá. Samozřejmě se nemůžete spolehnout na služby delegáta.

Výhodou ovšem je, že nejste na nikoho vázaní. Pokud chcete v destinace zůstat o dva dny déle, tak vám v tom nic nebrání, leda tak termín zpáteční letenky. Veškerá zodpovědnost je na vás, ale pravděpodobně to nepřeváží ten fakt, že máte absolutní svobodu. Jaké si to uděláte, taková vaše dovolená bude.

Pokud vám nevadí, kolik stojí letenka, můžete vyrazit prakticky hned. Kdo však hledá trochu lowcost variantu, může průběžně číhat na levné letenky a přizpůsobit jim termín dovolené. Nejvýhodněji pak vyjde cestovat buď jen s batůžkem na zádech, nebo si připlatit za palubní kufr. Záleží, jak dlouho v dané destinaci budete. Vyřešit je nutné také ubytování, které může v rozpočtu udělat pořádnou díru. Jsou místa, například Skotsko, kde to bude polovina rozpočtu (vlastní zkušenost), ve své podstatě ale záleží opět na preferencích.

Někomu nevadí šetřit a spát v hostelech s cizími lidmi, jiní nedají dopustit na hýčkání v pětihvězdičkovém hotelu. Alternativou je pak třeba Airbnb, což je další bod. Bez cestovní kanceláře si budete muset jídlo obstarat sami. Hledání restaurací nebo bister se nevyhnete, či můžete volit formu levného nákupu potravin v obchoďáku, záleží, kolik času chcete věnovat vyvařování. Možnosti jsou téměř neomezené, ale vždy se o to musíte postarat.

Kdo rád počítá, může při chytrém plánování ušetřit. Exotičtější zážitky mohou znamenat naopak vyšší náklady a nemusí se jednat zrovna o Asii, máme namysli třeba Patagonii nebo Faerské ostrovy. Cesta do takových zemích vás bude stát tolik peněz, že ani nebudete vědět, za co jste je utratili. Méně nákladné je cestování po Evropě. Letenky jsou často akční, ubytování ne tak drasticky drahé a když si dáte čas se zkoumáním cílové destinace, pak můžete ušetřit jak za jídlo, tak za přesuny nebo návštěvy památek. 

Samozřejmě lze vyrazit i někam dál po vlastní ose, tedy autem. Pak to bude chtít trochu nastudovat různé poplatky na trase, dálniční známky, případně vyřešit trajekty. Pozor také na ekologické známky. 

Cestování na vlastní pěst: Výhody, nevýhody

Výhody: Svoboda, jedu si, kam chci a kdy chci, někdy to může být i levnější, program lze operativně měnit třeba i s ohledem na počasí. 

Nevýhody: Více starostí před odjezdem i během cesty, v případě problémů si člověk musí poradit sám. 

Každému podle jeho gusta

Všechno je to hodně o hledání informací. Tomu nahrává dnešní doba. Díky mobilním aplikacím jako Google Maps, Booking, Rome2Rio, Skyscanner nebo Revolut je organizace cesty snazší. A pokud si nevíte rady, pomůže třeba umělá inteligence. Pomoci mohou také recenze nebo cestovatelské články od lidí, kteří na daném místě skutečně byli. Pak už stačí jen vybrat ten nejlepší termín a vydat se na cestu.

Jak vidíte, ať cestování s cestovní kanceláří, nebo dovolená na vlastní pěst, mají svá pro a proti. Zatímco cestovní kanceláře nabízejí jistotu, rychlost vyřízení a komfort při cestování, tak na vlastní pěst si užijete kýženou svobodu, dobrodružství a také dost plánování. Nakonec ale záleží na tom, co od takové cesty očekáváte – bude to relax, poznávání, dobrodružství? Napište nám do komentářů, podle čeho se rozhodujete při výběru dovolené nebo co přitom hraje (kromě rozpočtu) velkou roli.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Dana - 06.05.2025 09:13:54
Moc hezký článek. My jezdíme obvykle v červnu na vlastní *****, v září s cestovkou za hubičku. Jen bych chtěla připomenout, že znám spoustu lidí, kteří by rádi na vlastní *****, ale neznají jazyky a tím pádem je cestovka dobrá. Nutné je se domluvit :).

7 dnů na cestách: Komplikace pro důchodce, Ligurské moře, turecké záchody v Rakousku nebo mrtvé duny

Uplynulých 7 dnů opět přineslo řadu cest a mnoho zajímavostí.
16.02.2025 18:22
|
0
Reklama

Fotr rozbalil dárky, naložil Škodu Kodiaq a vyrazil směr Baltské moře. Devátý trip právě začal

Pátek 27. prosince si Pepa stanovil jako den odjezdu na devátou velkou cestu.
27.12.2024 08:31
|
4

Dovolená 2025: V nejlevnějších světových destinacích vyjde deset dnů pobytu na pár tisíc korun

Nejbližší z nejlevnějších destinací je Arménie nebo Gruzie. Hodně blízko a hodně levné je i Srbsko.
22.10.2024 14:58
|
2

Tipy, kam vyrazit na prvního máje. Zkuste netradiční muzeum nebo dendrologickou zahradu

Vybrali jsme dvacet míst, kde si užijete chvíle volna. Další najdete v naší cestovatelské mapě.
30.04.2025 07:00
|
1

Vydali jsme se po stopách filmového Gladiátora. V Toskánsku se můžete cítit jako Russell Crowe

Když budete mít štěstí, užijete si epický zážitek ještě před sklizní. My jsme dorazili až po ní.
23.04.2025 08:00
|
0
Reklama

20 tipů, kam vyrazit na velikonoční výlety po celém Česku

Velikonoce nejsou jen o pečení a tradicích. Jsou také o volnu, které se dá hezky strávit venku.
14.04.2025 07:12
|
0

Dacia má další auto, ve kterém můžete přespat. Takhle vypadá spaní v Bigsteru za zhruba 50 tisíc

Kempovací sada je relativně cenově dostupná a dá se pořídit i do jiných modelů značky.
11.04.2025 14:29
|
0
Reklama
Fotr na tripu