Táto, ty jsi se zul: Je vhodné zout se během letu? A co když někomu smrdí nohy jak uleželé syrečky?

- Sundávání bot během letu aerolinky obvykle nezakazují. Zakázáno může být cestování naboso, ale to je trochu jiné téma.
- Pokud člověk ví, že mu smrdí nohy jak dobře uzrálé syrečky, zouvat by se neměl.
- Pokud to váš soused udělá a vás začne obtěžovat smrad, nejlepší řešení je sdělit tento problém posádce, která je i na tyto situace připravená a ví, jak s nimi naložit.
- Obecně platí to stejné, co u možnosti sklápění opěradel. Dokud to neomezuje ostatní, klidně to udělejte.
S nadcházejícími letními měsíci se při cestách letadlem určitě zvýší šance na potenciálně konfliktní situaci, která by se dala charakterizovat hláškou z filmu Slunce, seno: „Táto, ty jsi se zul“. Je to vlastně úplná malichernost, ale někdy může vygradovat v poměrně velký problém. Web Elliott Report dokonce zmiňuje případ, kdy přesně kvůli smradu na palubě musel být jeden let odkloněn a následně byl povolán i tým pro likvidaci škodlivin. Který mimochodem zdroj zápachu nenašel (protože zdroj mezitím vystoupil).
Je přípustné se při letech zouvat? A smí se to vůbec? Co dělat, když se někdo ve vašem okolí zuje a cestující pak začne obtěžovat zápach?
Aerolinky to obvykle nezakazují
Elliott Report v této souvislosti připomíná, že potenciálně konfliktní téma zouvání se v letadlech pramení z obtížně definovatelných pravidel, která by toto nějakým způsobem regulovala. Obvykle aerolinky zakazují cestování naboso, ale se zouváním se během letu je to složitější. Je to vlastně v principu podobné jako sklápění opěradel. I v tomto případě se to také spíše nenosí, protože tím seberete cestujícímu za vámi drahocenný prostor, ale vyloženě zakázané to není.
Sklopit opěradlo během letu si tak člověk může tehdy, pokud tím neobtěžuje vzadu sedícího člověka, případně pokud za ním nikdo sedí. A se zouváním je to stejné. Obecně platí, že to problém není, pokud si toho nikdo nevšimne. Zouvat by se ovšem neměli lidé, kteří sedí u nouzového východu, a to z pochopitelných důvodů. Kdyby došlo na nějakou nouzovou situaci, cestující u východů mají spolupracovat s personálem a ne se nejdřív obouvat.
Pokud zout, tak jen boty, ne ponožky
„Při krátkých letech byste měli mít obuv na nohou po celou dobu letu,“ cituje Elliott Report odbornici na etiketu Jodi RR Smith, která upřesňuje, že za krátké lety jsou považovány ty do čtyř hodin. U těch delší je to podle jejího názoru v pořádku, ale samozřejmě za předpokladu, že vám nohy nesmrdí.
Jak už jsme zmínili, naboso by se v letadle cestovat nemělo, takže pokud se zujete, ponožky si nechte. Je také důležité myslet na to, že pokud pak budete chtít zajít na toaletu, vždy se před tím zase obujte. Důvod je logický. Na podlaze může být voda, případně to může být i nějaká jiná látka. Však jsme přece v letadle.
Nejjistější je tedy nezouvat se a pokud už se zujete, tak si určitě nechte ponožky.
A co když se „táta zul“?
Člověk by měl vědět, jak na tom je. Elliott Report připomíná jednoduché pravidlo. Pokud vím, že mám takovéto problémy, nebo si myslím, že by odložení bot problémem mohlo být, měl bych si boty nechat po celou dobu letu pro dobro všech ostatních. Co ale dělat, když se někdo přece jen zuje a vás to bude obtěžovat?
Řešení je asi zřejmé, ale za připomenutí stojí. Spousta cestujících totiž dost možná neudělá nic a jen v tichosti bude zápach snášet, nebo se o to alespoň bude snažit. Jenže to není nutné. Lepší je slušně požádat dotyčného, ať se zase obuje, nebo ještě lépe zavolat někoho z posádky, problém mu sdělit a letušky už to velmi pravděpodobně vyřeší. Personál je trénovaný na kde co, i na smradlavé nohy a boty.
Ačkoliv podle zmíněného webu jsou známy i případy, kdy si cestující zul boty, přesedl si a boty nechal smrdět u jiného cestujícího. Ten požádal letušku o nápravu, ale údajně mu bylo sděleno, že dotyčný je pravidelný cestující a že takto je to OK. Tohle by se ale stávat nemělo.
Takže: Je přípustné si sundat boty během letu? Ano, je. Stejně jako je přípustné sklopit opěradlo. Ale jen tehdy, pokud je to bezpečné. Což v tomto kontextu znamená, že mi nohy a boty nesmrdí jak uleželé syrečky a nikoho tím nebudu obtěžovat. Tohle pochopitelně platí nejen pro letadlo, ale také třeba pro autobus nebo pro vlak.
Zdroj: autorský text, Elliott Report