Reklama
Bonusy k TV pořadu

Zápisky z korejského tripu, díl 4: O mizejících silnicích, alkoholu a psích bobcích v obchodech

Korea je technologicky daleko před námi, venčit psy ale Korejci vážně neumí
Zdroj: Klára Vrtalová

Ještě pár dnů jsme zůstali na západním pobřeží v našem útulném a sakra dobře vytápěném hanoku, ale Fotr už spřádal plány na další místa a dlouhé hodiny hledal vhodná ubytování. Brzy se vypravíme zpět na sever, ale tentokrát na východní pobřeží. Než jsme se tam dostali, ještě jsme toho zažili celkem hodně.

Někdy to byla zábava, někdy je ale korejské cestování velmi náročné. Hlavně jazyk je problém, protože mimo Soul nemluví anglicky vůbec nikdo a občas je to fakt peklo, protože Korejci navíc vypadají, že turisty vlastně moc rádi nevidí a někteří ani nejsou příliš ochotní. 

Korejci jsou jako Češi, mají rádi alkohol

Minimálně jednu věc ale mají Korejci s Čechy společnou. Ještě jsme to nezmiňovali, ale Korejci mají velmi rádi alkohol. Holdují mu poměrně ve velkém. Co se tady pije hodně, je rýžové víno a nebo tady hodně pijí něco, co se jmenuje makkoli. Korejci navíc dbají na tradice, aby to bylo dělané dobře. 

Takže jsme navštívili takovou palírnu. Když to hledáte, tak to najdete jako pivovar. Makkoli vzniká vařením rýže a ta naše palírna se jmenovala Bílý lotos. Když jsme tam přijeli, nikdo tam nebyl. Byla tam jenom taková slečna v obchodě, a když jsme tam přišli, tak nám otevřela expozici. V expozici byla fotka takového fousatého starého Korejce, zdejšího mistra paliče tohoto alkoholu. My jsme tam tak točili a najednou mistra palič přišel. 

Neuměl anglicky, tak jsme si povídali přes to přes Google překladač, a tak nám tam nějak povykládal, že už to mají čtvrtou generaci a že to dělají tradičně. Když to pijete, tak to vypadá hrozně a navíc to vypadá, jak kdybyste hodně dlouho vařili rýži. Je to taková odstátá neprůhledná voda, nemá to žádnou výraznou chuť a opravdu to chce odvahu to pít. Je to fakt hnusné. Člověk si říká, pro koho to vyrábí, kdo to pije? Ale návštěva to byla příjemná. Bavili jsme se tam přímo s majitelem, dokonce i s jeho synem. Mají tam i expozici, dělají tam exkurze, když zrovna pálí, ale teď zrovna nic nevařili, tak nám to nemohli ukázat. 

Silnice mizící v getbolech

Palírna byla u města Dangjin-si a asi 40 minut odsud měl Pepa nalezenou „mořskou silnici“. Tyhle silnice vedou na zdejší ostrovy v oblastech, kterým se říká getboly, ale sjízdné jsou jen za odlivu, protože za přílivu je ta silnice pod vodou. Tak jsme se k silnici vedoucí na ostrov Mogae Island a  Ungdo-ri vypravili, protože na fotkách vypadá výborně. Jenže oni tam udělali násep, takže už tam je tahle silnice pořád. Jsme si říkali, Staroměstská radnice, robotí kavárna a teď tohle... Byli jsme fakt naštvaní, protože jsme tam jeli dlouho, ale na mapě si Pepa všiml, že je kousek vedle jiná podmořská silnice, která vede tím getbolem mezi ostrovy a ta byla dokonce mnohem delší. Měla skoro dva kilometry. My jsme tam přijeli za odlivu a to je normálně mokřad. Je to úplně neuvěřitelné území. Taková vlastně bažina, jak to moře odejde. Tak jsme přece jen přejeli na jiný ostrov. 

Je ale potřeba jet opatrně, abyste z té silnice nesjeli, protože kolem silnice jsou leda tak lovci škeblí a lovci chobotnic. Natočili jsme tam moc hezké obrázky. Nakonec jsme se sem ještě vrátili, abychom tohle místo viděli i za přílivu, protože aplikace na příliv a odliv říkala, že se moře zvedne o 6 m. To je neuvěřitelná hodnota. Tak jsme tam večer přijeli a ta silnice nejenom, že tam nebyla, ale ta voda byla skoro až na ostrově. Ty přílivy a odlivy jsou tady fakt obrovský. Bylo to moc hezké a zajímavé. 

Dobrý prase, všechno spase...

...ale něco je i na Fotra moc. To se ukázalo ve chvíli, když jsme kousek od pláže Kkotji byli v typické restauraci s tím, že půjdeme na typický rybářský oběd. Pepinka radši zůstala v autě. Řekla, že nejde do rybí restaurace, tak šel Pepa. A jak oni neumí mluvit a mají ta jídla v tom rozsypaném čaji, tak jsme si dali nějaké menu. Byli jsme tam já, Pepa a Leontýnka. Tak jsme chtěli menu pro tři. Pepa jestli může jít s číšníkem do kuchyně, tak šel.

Kádě s rybami měli před tím obchodem a tak nakonec šli ke kádi. Pán vylovil rybu a my si mysleli, že budeme jíst jenom tu rybu. Ryby se jí syrové, tak pán vytáhl rybu, šel a prostě ji rozřezal. Dobrý, počkáme, až to donesou. Jenže ryba byla jenom 10 % z toho, co donesli. Oni totiž donesli dalších asi 70 talířků a na některých byly neuvěřitelné věci. Různé škeble, šneci i s ulitami, pečená celá chobotnice a tak. Přišla paní a chobotnici rozstříhala nůžkami. Ano, nůžky tu používají běžně. Jak jí hůlkami a nemají nože, tak vlastně si spoustu jídla musí rozstříhat.

Pepa sní úplně všechno, ale byly tam některé talířky, které ani on nejedl, protože by se mu asi vrátily ty předchozí talířky, které už snědl. Netroufl si na nějaké škeble, které ale nebyly pečené, byly nějak naložené, a když do nich kousl, tak se z nich vyvalila směs jejich vnitřností a nějaké omáčky. A to to nešlo. Kraba naloženého také nedal, stejně jako obrovské šneky pečené i s ulitou. Jídlo je tu prostě divoké. 

Za tuhle hostinu jsme ale zaplatili jenom 1500 korun. Tyhle restaurace jsou tady velmi oblíbené. My jsme to teda natočili, ale už asi do podobné restaurace nepůjdeme, protože to bylo hodně náročné. 

Nejen čůrání v obchoďáku

Po návštěvě místní restaurace jsme se přesunuli na druhou stranu Koreje k Japonskému moři. Přejížděli jsme do města Sokcho. Je to taková trošku veselejší strana Koreje, která působí jako trochu pozitivnější. Na východě to působilo takové špinavější, neutěšené, když nesvítilo sluníčko. Východní strana je rozhodně veselejší. I lidi tady jsou trochu jiní.

Takže jsme potřebovali přejet celý poloostrov, zhruba 260 km, a potřebovali jsme znovu nakoupit granule pro psa. Zase to byl trochu problém, ale my už víme, že tady existuje síť, která se jmenuje Molly (nebo tak nějak). Pepa jejich krám našel v Soulu, který jsme měli po cestě, tak jsme se tam zastavili. A hned bylo jasné, že to je ten správný obchod, protože uvnitř obchoďáku lidé s pejsky chodili. Dost nás ovšem zarazilo, že uprostřed obchoďáku byly pytlíky na hovínka. Oni neumí ty psy venčit, prostě je nevenčí, takže psíci vykonávají své potřeby úplně všude. I v obchoďáku. Takže už chápu, že nás tady nikde se psem nechtějí ubytovat, protože ti psi to normálně dělají na pokoji. Jako když jsme viděli asi třetího psa v obchoďáku čůrat, tak jsme si říkal, že to je fakt masakr. A když jsme přišli do Molly obchodu a viděli jsem tam dva pejsky kakat, tak to už byl opravdu „brutus“. 

Nicméně v obchoďáku měli nekonečný výběr a taky tam měli hnedka psí salon jo, psí hřiště a také tam u vchodu mají kočárky pro pejsky. Asi aby zamezili tomu, že čůrají na dlaždičky, tak ten kočárek má takovou tu plenu jak pro mimino, tak oni psa dají do toho kočárku a vozí ho v kočárku. Kdybychom do toho kočárku dali Lumi, tak by asi koukali. Na takhle velké psy samozřejmě zdejší kočárky připravené nejsou. 

Jinak v obchoďáku jsme zase viděli zdejší obchody se zvláštními značkami. Tady se nosí značky jako Discovery, podle televize, a National Geographic. Nebo tady mají oblečení Kodak. Je to extrémně drahé. V přepočtu stojí mikina třeba patnáct tisíc, ale všichni to stejně nosí. A všichni tu pak jsou také jak přes kopírák. 

Co přesně přinesou další dny, to tradičně nevíme. Ale určitě vám zase o tom všem dáme vědět. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pište s námi a vyhrajte! Fotr z lednových autorů přímo v Koreji vylosoval vítěze. Kdo dostane dárek?

Z komunitních autorů losujeme každý měsíc jednoho, který vyhraje dárek z našeho e-shopu
05.02.2024 10:24
|
0
Reklama

Záhady a taje korejského kraje: Tankování je adrenalin, ale bude vás to bavit. Litr stojí 27 korun

Automat vám sice naúčtuje desítky tisíc korejských peněz, po přepočtu na koruny se budete usmívat
01.02.2024 09:53
|
2
Reklama

Zápisky z korejského tripu, díl 3: Demilitarizovaná zóna, přesun na západ, obří jeskyně a vichřice

...a také jsme se znovu zastavili v robotizované kavárně a znovu byla zavřená
29.01.2024 08:22
|
1

Osm praktických otázek o cestování v Koreji, které fanoušci poslali během livestreamu. Fotr odpovídá

Mobilní data, doprava, prádelna, překlady do korejštiny a další témata Fotr probral
26.01.2024 09:34
|
0

Dorazili jsme do Pyrenejí, okoukli Lurdy a zamířili zpátky domů. Tohle bude závěr 8. Fotra na tripu

Ještě naposled se podíváme za natáčením naší osmé série. Dorazili jsme do cíle naší cesty.
11.11.2024 08:07
|
0

Fotr ve Švýcarsku skončil ve vězení, ale nakonec ho pustili a ani francouzská příšera ho nedostala

Osmá cesta Fotra na tripu se chýlí ke konci. Předposlední zastávka patří Francii.
23.10.2024 08:27
|
0
Reklama

Fotr stále ještě natáčí osmý trip: Vesnice duchů, sněhové řetězy a stopování Vetřelce ve Švýcarsku

Naše dobrodružství zdaleka nekončí, evropské hory jsou plné neprobádaných koutů.
09.10.2024 07:38
|
0

Rakousko, nedobytná chata železniční společnosti a sníh v Itálii. Natáčení osmé řady pokračuje

První epizoda už je sice v televizi, ale natáčení neskončilo. Další deník paní Colombo je tady.
03.10.2024 08:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu