Cestovatelský deník Fotra na tripu 9: Estonsko, průjezd Ruskem, roboti, tajné město a kouřová sauna
- Další týden natáčení přinesl další pobaltské zajímavosti.
- Fotr natáčel v Estonsku.
- Zjistili jsme, že sauna může být i udírna.
- A projeli jsme silnici vedoucí skrz Rusko.
Ještě než se vydáme do tajemného města Sillamäe, které dlouhá desetiletí nebylo na mapě, nemohli jsme odolat futuristickému zážitku s roboty, které jsme potkali na ulicích Tallinnu. Šestikolové autonomní vozíky se hbitě pohybovaly po chodnících a působily dojmem, že rozvážejí nákupy. V tu chvíli bylo jasné, že to musíme vyzkoušet.
Sillamäe a roboti
- Lokace města Sillamäe: https://maps.app.goo.gl/Z5gcnCnoejY71rfJ7
Aplikace zapípala: „Robot vyrazil!“ Čekala ho trasa dlouhá dva kilometry, při které musel překonat obrubníky, tři světelné křižovatky a především extrémní počasí – sněhovou nadílku 10 až 15 cm, která místy nebyla dobře uklizena.
Po přibližně 25 minutách robot zaparkoval přímo před hotelem. Přes telefon jsme ho odemkli, vyzvedli dvě tašky s nákupem – zvlášť drogerii a zvlášť potraviny – a poslali ho zpět do centrály. V aplikaci jsme mu dali pět hvězdiček. Estonsko zaostalé? V žádném případě! U nás snad nákupy rozvážejí roboti?
Druhá zastávka dne už nebyla futuristická, spíše páchla historií. Městečko Sillamäe bývalo kdysi půvabným přímořským letoviskem. Navštěvoval ho třeba skladatel Čajkovskij nebo vědec Pavlov, kterého znáte díky slavným pokusům se slintajícími psy. Jenže pak se našel uran a všechno se změnilo.
Ze dne na den se z lázeňského městečka stalo strategické těžařské město. Aby zmátli Západ, Sověti město úplně vymazali z map. Vězněným dělníkům a inženýrům postavili uprostřed města kolonádu, která měla působit lázeňsky. Vypadá jako filmová kulisa, ale nikdy pravděpodobně nenabídla skutečný lázeňský život.
Sillamäe se zapsalo do historie jako místo, které dodalo uran na výrobu první sovětské atomové bomby. O existenci tohoto města neměli tušení ani samotní Estonci. I dnes, v moderních časech, je město zatíženo svou temnou minulostí. Zajímavostí je, že většina obyvatel Sillamäe patří k ruské menšině, která tvoří zhruba 25 % celé estonské populace.
7. ledna 2025: Kunda český favorit zdejších měst
- Lokace města Kunda: https://maps.app.goo.gl/S1zVGo4Va2NfQSg96
Než se ale začneme smát, držme se faktů. Kunda je jedno z nejstarších průmyslových měst v Estonsku. Největší továrnou je zde Nordic Kunda Cement, největší cementárna v zemi. Archeologové v oblasti objevili také kundskou kulturu, pravěkou civilizaci, která je významná pro vědce z celého světa.
Kunda se dostala do povědomí Čechů díky anketě estonských aerolinek, které nechaly veřejnost hlasovat o názvech svých letadel. Češi a Slováci hlasovali ve velkém a díky tomu se Kunda dostala na první místo. A možná se brzy dočkáme letadla s tímto názvem, které bude létat i do Prahy.
8. ledna 2025: Jak projet Ruskem bez víza
- Lokace Silnice č. 178 v Rusku: https://maps.app.goo.gl/ug5LoeC9JAvf5vGt7
- Pokyny estonské policie: https://www.politsei.ee/en/the-vaerska-saatse-road
Podmínky jsou ale přísné. Silnici lze projet pouze autem, na motorce, nebo na kole. Zastavit je přísně zakázáno. Nesmíte vystoupit z vozu, ani se dotknout ruské půdy. Pokud byste porušili pravidla, můžete se dostat do velkých problémů.
Chtěli jsme tento unikátní úsek projet a zaznamenat vše na kameru. Bylo však těžké odhadnout, jak by na nás reagovala případná ruská kontrola, kdyby zjistili, že máme českou Škodu Kodiaq a jsme vybaveni televizní technikou. I přes možná rizika jsme se rozhodli risknout to. Jak to celé dopadlo, uvidíte v našem televizním cestopisu.
9. ledna 2025: Kouřová sauna = nehmotné dědictví
- Lokace chata u hranic: https://maps.app.goo.gl/qmWr4PkkTp5maX62A
Kouřová sauna je tak unikátní, že byla zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Na rozdíl od běžných saun nemá komín. Kouř z kamen se šíří přímo místností a uniká až skrze okna a různé skuliny.
Příprava sauny trvá 5 až 7 hodin. Před samotným saunováním je potřeba místnost vyvětrat a očistit od sazí. Když je vše připraveno, saunování může začít – a my jsme byli překvapeni. Vůně v sauně připomínala udírnu a podle místních si zde skutečně občas udí maso.
Zážitek byl jedinečný. Ale pozor! Voněli jsme jako uzené klobásy ještě několik dní, a to i po několika sprchách.
10. ledna 2025: Tartu, srdce estonského vzdělání
- Lokace Tartu, stará observatoř: https://maps.app.goo.gl/2T5GtmUTsPnm6o2m9
Tartu je také významné díky Struveho geodetickému oblouku. Tento unikátní projekt zahrnoval systém 300 triangulačních bodů, které se táhnou přes 10 zemí od severu Norska až po Černé moře.
První zaměřovací bod byl postaven právě v Tartu v roce 1818. Díky tomuto projektu se podařilo změřit přesnou délku poledníku a tvar Zeměkoule.
11. ledna 2025: Jeskyně Puisa plná netopýrů
- Lokace jeskyně Puisa: https://maps.app.goo.gl/4ME8sKcWVRBgS8wc6
V jeskyních se dnes pohybuje více než 5000 netopýrů sedmi různých druhů. Dozvěděli jsme se, že nejrychlejší netopýr dokáže letět rychlostí až 160 km/h a že největší druh má rozpětí křídel přes 1,2 metru. Jeskyně jsou přístupné celoročně, ale v zimě je provoz omezen na víkendy. Díky tomu jsme si užili klid a soukromí, jen my a netopýři.
12. ledna 2025: Největší lyžařské středisko
- Lokace lyžařské středisko Kütioru: https://maps.app.goo.gl/KWHXiANVyDZML3CG9
Dolní stanice lanovky je ve 107 metrech nad mořem a horní ve 181 metrech. Přesto zde najdete několik sjezdovek, půjčovnu vybavení a restauraci. Celodenní skipas vyjde na 35 eur, děti platí 25 eur.
Lyžování jsme si užili i přes brzký soumrak – už v 15:30 se stmívalo, což znamenalo jediné: noční lyžování pod umělým osvětlením. Takový byl další týden naší cesty po Estonsku.
Od robotů až po netopýry, zažili jsme futuristické technologie i temnou historii. Cestování po Pobaltí zkrátka nikdy nepřestane překvapovat.
Zdroj: autorský text