Reklama
Auto

Elektrická California se možná vrátí ke kořenům. Ve hře je rovná zvedací střecha bez horní postele

Historie se dost možná bude opakovat i proto, že dříve přijdou neoficiální úpravy ID. Buzz.
Zdroj: Westfalia

O elektrické Californii se hovoří tak nějak od uvedení modelu ID. Buzz na trh. Původně se spekulovalo o tom, že tato verze přijde ve chvíli, kdy bude na trhu prodloužený ID. Buzz LWB, ale nakonec si budou muset zájemci počkat ještě o něco déle. Volkswagen nám na nedávné prezentaci právě prodlouženého elektrického „busíka“ sice potvrdil, že se taková California vyvíjí, ale zároveň existuje několik problémů v čele s tím, že dnešní trh je sotva schopný přijmout osobní elektromobily, natož pak elektrické dodávky nebo snad elektrická obytná auta. Nicméně několik zajímavých informací nám Volkswagen přesto sdělil a podle nich se zdá, že by ID. Buzz mohl jít ve stopách svého ikonického předchůdce nejen co se designu týká. 

„Pop-up roof“ a spaní pro dva

Na prezentaci v Hannoveru jsme se dozvěděli, že jednou z možností, na kterých se aktuálně v souvislosti s elektrickou Californií pracuje, je provedení se zvedací rovnou střechou. ID. Buzz modelového roku 2025 totiž nově nabízí kromě řady jiných věcí také obří panoramatické střešní okno (má rozměry 1,54 x 0,93 m). Úvaha je taková, že by bylo sklo odstraněno a nahrazeno rovnou zvedací střechou. V autě by se tak dalo stát, ale pod střechou by nebyla postel. Problémem totiž má být skutečnost, že ID. Buzz nemá kvůli aerodynamice střechu rovnou, takže ta by se musela více upravit a to by kromě jiného přineslo výraznější zvětšení výšky vozu. To mimo jiné také znamená, že by se v autě vyspali pouze dva lidé. Nepřipomíná vám to něco? 

Ačkoliv by se samozřejmě dalo namítnout, že spaní pro dva je málo, ID. Buzz by se tímto vrátil ke svým kořenům. V 60. letech už taková verze totiž existovala a protože tehdejší „busík“ byl velmi malým autem, také se v něm vyspaly jen dvě osoby. V katalogu tehdejší zákazníci našli tuto úpravu pod označením SO44, vůz byl vybaven základním nábytkem, kuchyňkou, lednicí a prostřední část střechy se také zvedala. Plus byla k dispozici ještě řada dalších příplatků včetně malého lůžka pro dítě. Úpravu měla na svědomí společnost Westfalia, objednat se ale dala přímo u automobilky. 

Historie se bude opakovat i jinak

O tom, zda nakonec zvítězí řešení s rovnou zvedací střechou a se spaním pro dva, se ještě bude jednat. Nic není definitivní. Zmíněná koncepce, kterou nám Volkswagen trochu přiblížil během německé prezentace, je vlastně jen jednou z možností. Ale v kontextu historie modelu Type 2 a prvních spacích verzí by to vlastně bylo docela roztomilé. Tím spíš, že zájemci o větší Californii si budou moci v nadcházejících letech koupit novou generaci založenou na Multivanu. A kdo chce auto připojovat do zásuvky, ten si bude moci pořídit plug-in hybridní pohon.  

Historie v kontextu spací verze modelu ID. Buzz se ale bude téměř jistě opakovat i v jiném smyslu. Než Volkswagen vypustí na trh oficiální elektrickou ID. Buzz California, zájemci budou moci využít služeb jiných úpravců. Přesně takhle to bylo i v 50. a 60. letech po uvedení VW Type 2 na trh. Tehdy se první spací úpravy objevily prakticky „do roka a do dne“ od odhalení auta. V Americe měla spací Volkswageny na svědomí značka Sportsmobile, v Británii Devon, Danbury nebo Dormobile a v Německu už zmíněná Westfalia. Nakonec tak existovalo množství nejrůznějších variant s rovnou vysouvací střechou, se střechou výklopnou směrem vzad, směrem vpřed, do strany nebo jen s nábytkem bez výklopné střechy, který bylo možné snadno do auta nastěhovat a pak ho zase vyndat. 

Ostatně první pokusy nabídnout ID. Buzz ve spací úpravě existují už dnes. Jednou takovou je třeba Outbase Campervans. 

Zdroj: autorský text s využitím VW
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvouměsíční kojenec na výletě: Naložili jsme nejmenšího člena redakce do Grand Californie a vyrazili

Tak jak to je, končí narozením dítěte svobodný život umožňující snadné cestování, nebo ne?
10.06.2024 08:16
|
3
Reklama

Prolezli jsme nový Volkswagen California. Jak to vypadá uvnitř a co nabízí jednotlivé verze?

Volkswagen nepřehání. Nová generace Californie je opravdu mimořádně praktická.
13.05.2024 08:21
|
0
Reklama

Volkswagen California nové generace má po premiéře. Je praktičtější, větší a má lepší kuchyňku

Předprodej bude zahájen v červnu, k dispozici je pět různých verzí.
07.05.2024 18:00
|
0

Nejlepší obytná auta pro rok 2024: Uspěl Fiat Ducato, VW California, Hymer, Carthago nebo Adria

Odborný časopis Promobil vyhlásil vítěze ankety Reisemobile des Jahres 2024
24.01.2024 13:14
|
0

Evropský stát mění dopravní zákon. Pokud není jeden člověk v autě připoután, pokutu platí všichni

Novinka je součástí větších změn silničního zákona v Belgii. Při cestách pozor hlavně na pásy.
23.07.2024 16:30
|
5

Spaní na divoko ve Slovinsku: Zákon hovoří jasně, ale realita může být poněkud odlišná

Oficiálně slovinský zákon táboření mimo k tomu určená místa zakazuje a policisté bývají striktní.
22.07.2024 15:25
|
1
Reklama

Stalo se Chorvatsko moc drahé? Tamní média píší, že turisté jezdí jinam. Kempy jsou nejdražší v EU

Jutarnji list píše, že Italové místo do Chorvatska raději jedou do Albánie.
21.07.2024 10:16
|
0

Neopakovatelná atmosféra a trůn místo záchodu. Strávili jsme noc v britské „chatě“ se služebnictvem

Není to hotel, ale spíše panství, kde nechává jeho majitel přespávat své významné známé.
18.07.2024 07:58
|
0
Reklama
Fotr na tripu