Reklama
Auto

CMT 2024: I letos Stuttgart hostí první velkou cestovatelskou výstavu roku. Byli jsme se tam podívat

Veletrh trvá až do neděle 21. ledna, proto máte ještě několik dní možnost tuto výstavu navštívit
Zdroj: Aneta Čermáková

Každoročně první výstava obytných aut, karavanů a doplňků, od které nadšence neodradí ani mrazivé lednové počasí, se koná v německém Stuttgartu, tentokrát v termínu 13.-21. Parkovací plochy pro obytné vozy jsou i letos tradičně plné a o návštěvníky není nouze od první chvíle, kdy výstaviště otevřelo své brány. V halách výstaviště najdete více než 1 600 vystavovatelů z různých oborů cestovního ruchu, sportu, karavaningu a doplňků. Na své si zde přijdou jak příznivci luxusu, tak ti, co si vystačí jen s batohem na zádech.

Obytná auta i cestovatelská inspirace

Během prvního víkendu prošlo branami výstaviště více než 70 000 návštěvníků. Osobně musím říct, že ve srovnání s oblíbenější výstavou v Düsseldorfu je ta ve Stuttgartu více „pronávštěnická“. Je tu denní kulturní program, koncerty, představení, divadla, CMT Night Party a další program, který vám při odpočinku zpestří váš den. Některé novinky představené v Düsseldorfu zde dostávají sériovou podobu či představení cen. Jiné se zde objeví poprvé.

Hala 9 je od 13. do 15.1. věnovaná cyklistice. Od 18. do 21.1. pak golfu. Však i tyhle sporty jsou úzce spjaty s karavaningem. V hale 4 a 6 pak můžete načerpat inspiraci, kam nejen za těmito sporty vyrazit. Prezentují se zde různé regiony především Německa, Rakouska, Itálie či Španělska, ale také asijské, americké i africké země. Inspirací tu lze načerpat opravdu mnoho. Sama jsem jen v cestovatelských pavilonech strávila několik hodin sbíráním informací a inspirace pro další cesty.

Hala C2 každoročně patří tomu největšímu luxusu, jaký si v tomto odvětví můžete představit. Prezentují se zde výrobci obytných vozů, ve kterých najdete vše, co si jen umíte představit. Do některých s přehledem zaparkujete i menší osobní auto. Ve výbavě těchto aut kromě tradičního vybavení v té nejvyšší kvalitě zpracování i materiálů najdete i mnoho netradičních prvků výbavy. Jedním ze zástupců je např. Concorde Liner 1090 GIO, kam do garáže zaparkujete třeba i menší sporťák typu Alpine A110. Uvnitř pak kromě velkorysého prostoru najdete i královsky velké lůžko s plnohodnotným sprchovým koutem či opravdu prostorný obývák. A to vše můžete mít za necelých 815 000 €, což je něco málo přes dvacet milionů.

Jak se tam dostanete?

Výstava CMT se letos koná v termínu 13.-21. ledna. Příjezd k výstavišti je z Česka velmi jednoduchý, dostanete se sem po dálnici D5 navazující na německou A6 směr Nürnberg, na sjezdu Kreuz Weinsberg na A81 směr Stuttgart - Weinsberg, a pak na 53a směr Flughafen - Messe sjeďte z A8.

Všechny informace najdete na oficiálním webu messe-stuttgart.de.

Pokud chcete utratit vyšší stovky tisíc €, ale raději trávíte čas v přírodě a terénu než v zázemí kempů, i tak si zde přijdete na své u výrobců těch nejluxusnějších expedičních speciálů, které vás dostanou i na místa, kam byste se i dostávali jen stěží. Určitě je tu z čeho vybírat a třeba takový Bimobil X462 vás jistě nezklame ani v tom nejtěžším terénu. A stojí o téměř 300 000 € méně než luxusní Concorde.

Vraťme se ale zpátky do reálu, tedy do střední kategorie obytných vozů. Výrobci se rok od roku více zaměřují na kompaktnost a kempování v přírodě. Doufejme, že tím nedocílí toho, co se děje v Chorvatsku či několika dalších zemích, kde kempování „na divoko“ je již striktně zapovězeno. Segment obytných vestaveb se za poslední roky v podílu výroby většiny značek výrazně rozšířil. Vybrat si můžete z mnoha různých půdorysů. Některé se zaměřují na prostor a komfort pro 2 osoby, jinde najdete místo na spaní až pro 5 osob.

Pojďme se blíže podívat na některé modely

Jeden z nejzajímavějších netradičních modelů najdete u značky Chausson. Modely X550 a X650 jsou ideálním spojením polointegrovaného vozu a obytné vestavby. Z každého z těchto vozů si výrobce vzal ty lepší vlastnosti - kompaktnost a velikost obytné vestavby ve spojení s prostorem polointegrovaného vozu. Délkou nepřesahuje klasické vestavby, na šířku měří pouhých 2,1 m a výška je 2,75 m. Uvnitř ovšem najdete nejen prostorné sezení až pro 5 osob, ale také mnoho úložných prostor včetně velké garáže u modelu X650, kterou vytvoříte zvednutím podlahy šatny, aniž byste o přístup do tohoto prostoru přišli. 

Výšku garáže si můžete podle potřeby regulovat. Lůžko se ukrývá nad velkorysým sezením až pro 7 osob a během pár vteřin jej spustíte elektricky tlačítkem. Model X550 pro změnu nabízí velkou koupelnu v zadní části vozu. Design interiéru je velmi povedený a písmeno X zde dominuje v mnoha prvcích od světel až po věšáky na oblečení. Cena startuje na 78 000 €, vyšplhat se ale s přehledem můžete i na 89 000 €.

V segmentu 4x4 máte určitě také z čeho vybírat

Například slovinský výrobce Megamobil má variant hned několik. Většinou se jedná o vozy pro 2 osoby – ruku na srdce, ono v „dodávce“ ani moc nechcete být ve více lidech, pokud jsou vaše cesty delší než na týden. Za to tu najdete dostatek prostoru včetně velkého sprchového koutu i pohodlné sezení. Půdorysy jsou velmi chytře promyšlené. Ve většině modelů najdete v zadní části stahovací postel a pod ní pohodlné sezení. Jelikož se značka zaměřuje na styl „na divoko“, kromě podvozků 4x4 nabízí i mnoho doplňků a příslušenství s možností uchycení na praktické držáky na zadních dveřích, bocích i střeše vozidla. Cenově se pohybují kolem hranice 100 000 €.

Také v menších modelech vozů pro nenáročné cestovatele se mnoho značek čím dál více zaměřuje na různé varianty. Překvapivě zde chybí Volkswagen, ale jeho velmi povedená California Concept je tu přesto k vidění u dealera Hahn v hale 8. Oficiálních cen se ovšem dočkáme nejspíš až v létě. Alternativ tu ale najdete více než dost, ať na podvozku Mercedes Benz třídy V, Citroën Spacetourer či Ford Custom. Poměrně široce se této kategorii věnuje značka Pössl, která tuto sekci oddělila pod jménem Vanline by Pössl Group. Jejich Campster na Citroënu nabízí postel ve zvedací střeše či variabilně rozložitelné sezení na další lůžko. Model Campstar na podvozku Mercedesu má navíc kromě pohonu 4x4 i velmi praktickou možnost vyndat kuchyňský blok ven z vozidla pro jednodušší použití, např. při grilování. A těchto vozidel tu najdete opravdu hodně hned v několika halách.

Z polointegrovaných modelů mne velmi zaujal Bürstner Lyseo Gallery TD. Má nafukovací zvedací střechu, díky které vytvoříte velkorysý prostor nad pevným lůžkem, které se nachází nad kabinou řidiče a neubírá tak prostor pro sezení, které je umístěné tradičně za sedadlem řidiče. Ke vstupu na lůžko není použit nepraktický a nevzhledný žebřík, jako je tomu u většiny modelů polointegrovaných vozů, ale designově velmi povedené schody umístěné podél stěny za sedadlem spolujezdce, které přesto nebrání možnosti otočení tohoto sedadla směrem k sezení a jsou zároveň využity jako skříňky pro uložení věcí podobně, jako to známe z Hymeru Venture S. Koupelna je tu ale na rozdíl od Hymeru, kde je nutné ji pro větší prostor „rozložit“, umístěna podélně v zadní části vozu a díky perfektně využitému a propracovanému vnitřnímu prostoru zde najdete velký sprchový kout a spoustu místa. Za koupelnou je ještě zvenku přístupná garáž pro uložení venkovního nábytku a sportovního vybavení. Celý interiér vozu působí díky tomuto uspořádání velmi vzdušně a nebudete tu mít pocit stísněnosti. Jeho cena je však o něco vyšší, než jiné polointegrované vozy, a to 126 000 €. Přesto věřím, že díky svému promyšlenému designu si své zákazníky určitě najde.

Také Dethleffs se pustil novou cestou a půdorys svého integrovaného modelu Alpa I 6820-2 navrhl doslova obráceně. Díky této koncepci se do vozu kromě prostorného stahovacího lůžka nad kabinou, které je potřeba „uklidit“ pouze pro jízdu, pohodlně vešla velká koupelna, prakticky uspořádaná kuchyň a v zadní části sezení uspořádané do „U“. Cena tohoto integrované vozu se pohybuje kolem 180 000 €.

Z příslušenství je zajímavá sestava od Hymer/Carado/Bürstner. Jedná se o rám Backrack+, který přiděláte na panty zadních dveří obytné vestavby a podle potřeby si můžete dokoupit držáky na kola, lyže, surfovací prkna, kanystry či různé boxy. Cena není úplně nízká, základní rám začíná na 549 €, ale konkurence nemá tyto systémy o nic levnější a tento systém je na rozdíl od některých velmi povedený z hlediska designu a možností variability. Navíc nabízí velmi praktický držák na kola, který lehce a jednoduše po kolejnici sundáte dolů, abyste např. těžké e-bike nemuseli zvedat někam do výšky.

O zajímavostech i novinkách by bylo možné psát ještě dlouho. Veletrh je velmi zajímavý. Není problém také přijet obytným vozem (Tor 1), stání je zde pro ně připravené a kromě prvního víkendu, kdy nedočkavci parkoviště beznadějně zaplní, tu pak není potíž místo sehnat. Pokud máte navíc soběstačné auto bez potřeby připojení k elektřině, pak v případě zaplnění vyhrazených míst pro obytné vozy organizátoři umožňují parkovat i na dalších parkovacích plochách. 

Veletrh trvá až do neděle 21. ledna, proto máte ještě několik dní možnost tento veletrh navštívit.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mýto na německých silnicích 2024: Obytné vozy nic platit nemusí, i když váží více než 3,5 tuny

Od 1. července 2024 budou nákladní vozy s hmotností přes 3,5 tuny v Německu platit mýto
19.12.2023 16:42
|
0
Reklama

Vánoční trhy na Staromáku? Ne, díky, raději obytňákem do romantických Loun

Pro milovníky klidu a předvánoční pohody je tohle město jako stvořené
15.12.2023 07:30
|
0
Reklama

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
26.11.2023 09:49
|
0

Všechny podoby cestování pod jednou střechou, to je Caravaning Brno 2023

Do Brna samozřejmě dorazil také Pepa se svou smečkou
05.11.2023 08:41
|
0

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0

Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
06.03.2024 09:10
|
0
Reklama

Jezerní roadtrip: Tip na předsezonní výlet kolem německých a rakouských jezer

Navštívili jsme německé Chiemsee a pak rakouská jezera Wolfgangsee, Attersee a další
30.01.2024 08:28
|
0

Mnichovské Vánoce: Adventní trhy na všechny způsoby, hrnečky místo kelímků a další atrakce

V Mnichově se dá bez problémů a zdarma kempovat v obytňáku
18.12.2023 17:17
|
0
Reklama
Fotr na tripu