Fotr a Niagarské vodopády: Dva dny u nejslavnější řeky Ameriky

- Proud vody vás doslova vcucne, pohledem, zvukem, kapkami v obličeji.
- Co dělá Niagaru opravdu výjimečnou, je to, jak blízko se můžete k vodopádům dostat a kolik různých úhlů nabízí.
- Niagara není jen příroda. Je to i město plné atrakcí, které občas působí trochu jako miniaturní Las Vegas.
Jedno z nejslavnějších míst Severní Ameriky jsme si nemohli nechat ujít. Niagarské vodopády jsme zařadili do naší letní trasy Fotr na tripu 10 a strávili u nich dva intenzivní červencové dny, ve dne i v noci, pěšky, lodí, tunelem a samozřejmě s Lumi po boku.
Přijeli jsme z kanadské strany a už při prvním pohledu bylo jasné, že tohle místo má právem status světové atrakce. Proud vody vás doslova vcucne, pohledem, zvukem, kapkami v obličeji. Kromě vodopádů jsme objevili i spoustu atrakcí, parků, zábavy pro děti, světel, noční ohňostroje a hlavně přívětivý přístup k psům. Ať už jste milovníci přírody, rodinných výletů nebo jen hledáte místo, které vás na chvíli vytrhne z běžného rytmu, Niagara má rozhodně co nabídnout.
Na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy
Niagarské vodopády leží na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Řeka Niagara tady padá z výšky přes 50 metrů a tvoří tři hlavní části: Horseshoe Falls, American Falls a Bridal Veil Falls. My jsme přijeli z kanadské strany, kde je výhled na vodopády nejpůsobivější. A musíme říct, že kanadská část má nejen lepší perspektivu, ale i celkově příjemnější zázemí, upravené chodníky, krásné parky, kavárny, čisté veřejné toalety, spoustu laviček i místa pro děti.
Do samotného města Niagara Falls jsme nezajížděli na noc, ale strávili jsme tu celé dva dny a pokaždé se sem vraceli. K vodopádům vede široká promenáda podél řeky, ideální na procházku s kočárkem, koloběžkou i psem. Působí to tu skoro jako u moře. Jen místo vln máte před sebou neustálý hukot a vodní mlhu, která se nad řekou drží jako pára nad hrncem.
Zblízka, zdálky i zespoda
Co dělá Niagaru opravdu výjimečnou, je to, jak blízko se můžete k vodopádům dostat a kolik různých úhlů nabízí. Největší zážitek je plavba lodí až pod vodopád. Na kanadské straně jezdí modrobílé lodě Hornblower Cruises (americké mají červené pláštěnky). Dostanete od nich jednorázovou pláštěnku, ale připravte se, že zmoknete tak jako tak.
Loď pluje téměř do středu oblouku Horseshoe Falls a pocit, kdy stojíte v mlze, slyšíte jen hukot a všude kolem vás se valí voda, je nezapomenutelný.
Další možností je návštěva tunelů za vodopádem tzv. Journey Behind the Falls. Výtah vás sveze dolů a vy se dostanete do skalního podloží, odkud se díváte přímo do vodní stěny. Uvnitř je to trochu jako v jeskyni a trochu jako ve výstavní síni, ale výhled z postranní plošiny těsně vedle vodopádu stojí za to.
A pak samozřejmě výhled shora, z promenády na Table Rock nebo z vyhlídkových míst u Welcome Centre. Každý úhel je jiný a každý má svoje kouzlo. Všechno se dá pohodlně projít pěšky během pár hodin.
Praktické tipy
- Parkování: Je všude, ale čím blíž k vodopádům, tím dražší. Vyplatí se zaparkovat dál a dojít pěšky. Ušetříte a cestou uvidíte víc.
- Jídlo: Spousta možností – fastfoody, rodinné restaurace, food courty i kavárny. Pro psy je lepší sedět venku, ale často mají misky s vodou.
- Vstupy: Plavba lodí (Hornblower) je zážitek, který bychom určitě doporučili, ale počítejte s frontami. Doporučujeme vyrazit hned ráno.
- Kolik času: Ideální jsou dva dny – jeden na vodopády samotné a okolní atrakce, druhý na klidnější tempo a večerní podívanou.
- Oblečení: Pláštěnku vám dají, ale hodí se i přezůvky nebo náhradní ponožky. A mobil do voděodolného obalu.
Atrakce, světla a ohňostroje
Niagara není jen příroda. Je to i město plné atrakcí, které občas působí trochu jako miniaturní Las Vegas. V okolí Clifton Hill najdete všechno od voskových muzeí přes interaktivní hru s dinosaury až po obří ruské kolo SkyWheel. Pro děti ideální, pro rodiče tak na hraně, ale když potřebujete po intenzivním vodopádovém zážitku trochu „vypnout“, je to fajn.
Po setmění se mění i samotné vodopády. Každý večer jsou osvětleny barevnými reflektory, které mění odstíny podle času i nálady. A kolem desáté večer přichází třešnička: ohňostroj nad řekou, který se odráží ve vodní mlze a tvoří skutečně kouzelnou atmosféru.
Lumi, pes u velké vody
Celou dobu s námi byla i Lumi, naše fenka. A můžeme s klidným srdcem říct, že Niagara je dog friendly. Psi jsou vítaní téměř všude, v parcích, na promenádě, u výhledu, na terasách kaváren i restaurací. Jen do uzavřených atrakcí (loď, tunely, muzea) samozřejmě nesmí, ale my jsme to řešili tak, že jsme se střídali nebo si rozdělili program.
Lumi si užívala hlavně procházky podél řeky a výhledy z trávníků, někdy víc než děti. A byla důležitou součástí celé výpravy. Všude, kde jsme přišli, se na ni lidé usmívali, ptali se, jak zvládá hluk a mlhu, a několikrát dostala i vodu do misky dřív než my.
Niagarské vodopády nejsou jen místo, kam se jede udělat fotku a jet dál. Jsou to dva dny plné zážitků, které kombinují sílu přírody, turistický ruch, dětské nadšení, noční podívanou a spoustu momentů, kdy si prostě řeknete – tohle bylo fajn. Je to ideální zastávka, pokud jedete napříč Kanadou nebo si dáváte jen výlet z Toronta. A i když vám bude foukat do kapuce a foťák budete utírat co deset minut, odejdete s pocitem, že to celé stálo za to.
A když večer sedíte v autě, děti usínají, Lumi odfukuje vzadu a vy slyšíte v hlavě ještě ten hukot vody, je to přesně ten moment, kdy víte, že tohle místo si zapamatujete.
Zdroj: autorský text
Jak ušetřit
- Parkování: Rapisview Lot (C) je levná varianta, škoda že je sezónní. Denní průjezdný lístek (CA $31.86) je užitečný, pokud plánujete přecházet mezi více parkovišti.
- Balíčky: Pokud plánujete více atrakcí – např. loď + tunel + Skylon Tower – combo balíčky bývají cenově výhodnější než kupovat vše zvlášť.
- Večerní plavba: Falls Fireworks Cruise stojí prakticky stejně jako denní loď – CA $42.95 – a nabízí jiný zážitek.