Reklama
Rady cestovatelům

Zažít Neapol a přijet zas a znova

Známá i neznámá místa, která vás dokažou pokaždé něčím novým překvapit
Zdroj: Milada Kubátová

Místa popsaná v článku

Už jste byli v Neapoli? Neapol má mnoho tváří. Někdo ji zná jako špinavé město plné odpadků, jiný jako město, kde nikdo neumí řídit. Mohu říci, že na každém šprochu pravdy trochu. To město je plné odpadků, zvlášť pokud se vydáte mimo turistické lokality. Odpadky se válí všude, hlavně okolo silnic. Není to příjemný pohled. To samé platí pro řízení. Ano, nikdo tu neumí řídit. Gesta, troubení, žádná přednost, jízda po zakázaných místech, a to i na chodníku. Pokud tu budete jako řidič, musíte se obrnit velkou trpělivostí. Špatné značení silnic a odboček nebo málo parkovacích míst je také zdejší realitou. 
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Město pulzující životem

Ale! Když dáte tomuto městu šanci, ono vás okouzlí a vtáhne a prostě a jednoduše se tam budete často vracet stejně jako my. Lety z Prahy totiž nevyjdou nijak draho a mimo sezónu je to tu boží. Neapol je velmi živé a pulzující město se svým vlastním dialektem. Nikdy sem úplně nezapadnete, ani ho neobjevíte celé. Budete ho ochutnávat po kouskách. A co tu rozhodně ochutnáte jako první, je místní kuchyně: pravá neapolská pizza, která je jednoduše boží, velký výběr čerstvých chutných mořských plodů, dokonalou zmrzlinu a povzbuzující a lahodnou kávu. Dobře vaří skoro ve všech restauracích i menších stáncích. Nám se nestalo, že bychom si někdy objednali špatně.

Odkud začít?

Začněte rozhodně výhledem! Jeďte na středověký hrad, který se nazývá Castel Sant'Elmo. Doveze vás sem pohodlně lanovka (asi za 1,50 euro), ale pokud jedete autem, i tak se k němu dostanete. Poblíž se dá zaparkovat na veřejném hlídaném parkovišti, které stojí pár eur. Jediná nevýhoda je, že tu musíte nechat i klíčky od vozu.

Majitel parkoviště si auto zaparkuje sám, v případě, že přijede větší, vaše přeparkuje atd. Je to pro nás opravdu divné, ale je to tak. Museli jsme věřit. A pozor! Ano, je to tak, auto jsme dostali zpět. Na hrad mají děti vstup zdarma. Dospělí se tam ale zdarma podívají také, a to každou první neděli v měsíci. Vstupné není nijak závratné, je to cca pět euro. A ten výhled je naprosto okouzlující. Nahoře najdete i kostel, kavárničku, suvenýry, toalety.

Centrum Neapole je rozhodně také zajímavé, občas trochu hektické. Pokud míříte na nákupy, nechte se uchvátit nákupní galerií Galleria Principe di Napoli. V její blízkosti ochutnáte také ty nejlepší neapolské zmrzliny. My bychom z centra vypíchli neapolské metro, které má jedny z nejhezčích stanic na světě.

Tam, kam v Neapoli chceme všichni!

Hlavní důvod, proč zamířit do Neapole, je ale ve skutečnosti jiný, špičatý a trochu nebezpečný. Je to sopka Vesuv. Určitě si lístky na vstup na vrchol Vesuvu zarezervujte dopředu přes jejich stránky, v sezóně bývá vyprodáno. My doporučujeme si přivstat (odpoledne tam bývá nejen plno, ale také neskutečné vedro). Na Vesuv se vychází z hlavního parkoviště.

Čeká vás celkem strmý, ale úchvatný výstup až na jeho vrchol. Připravte se na trochu zapáchající výpary ze sopky, ale ten výhled stojí za to. Doporučujeme hodně vody sebou, pohodlné boty a dobře nabitý foťák nebo telefon. Zaručujeme, že budete jen fotit a natáčet.

Rád/a bych méně turistů, kam můžu jet?

Všichni jsme asi někdy slyšeli o Sorrentu. Je to velmi drahé a velmi navštěvované městečko. Ano, má co nabídnout, ale turistů je tam opravdu hodně. Pokud toužíte po větším klidu, jeďte trochu blíž k Neapoli do Vico Equense. A rozhodně tam jeďte na západ slunce. Necháte tam kus své romantické duše. Nejen, že jsme na terase nad mořem byli skoro sami, ale ten západ slunce, ty rackové, ještě si zazpívat nahlas „O soooole miiio“! K tomu si dát mořské plody v restauraci to ráno z moře vytažené, čerstvé a chutné anebo spaghetti al nero di seppia (černé špagety se sépií). Mňam! No pokud máte před zásnubami, tak tady řekne ANO i ta největší neruda na světě.

Chtěl/a bych na výlet, něco menšího máte?

Ano, samozřejmě máme. Ostrov Capri zná každý, co takhle ostrov Procida? Dostanete se tam lodí jak z Neapole, tak i z Pozzuoli. Na ostrově Procida si opravdu odpočinete, a to mezi krásnými barevnými domečky. Procházky jsou tu úžasné a plavky rozhodně sebou. A Pozzuoli, které leží kousek od Neapole? To je takové malé přímořské živé městečko, plné lodí, úžasné zmrzliny a krásné promenády. Je to trochu něco jako malá Neapol, ale bez turistů.

Já si nemohu pomoci, byla jsem tam tolikrát a prostě pojedu zas. Přidáte se ke mně?
Reklama

Diskuze

Martin Koutný - 01.04.2024 10:52:35
Otřesný zážitek z Neapole, zloděj synovi vytrhl mobil, utíkali jsme a řvali jsme celá rodina, nakonec ho zahodil, rozbité sklo a zadní strana! Škoda 5.000,- Kč, již nikdy tohle město!!!
Radka - 05.03.2024 17:10:01
No já Neapol miluji. Teď na jaře už tam pojedu po sedmé a nikdy mě nepřestane bavit. Kouzelná atmosféra, dobré jidlo, spousty kulturních možností-galerie, muzea, hudba, zákoutí a dvory plné zeleně s kavárnami, nádherné západy slunce, skvělí lidé.

Už vás tradiční italské atrakce nebaví? Pak vyzkoušejte Apuánské Alpy a zdejší mramorové lomy

V okolí města Carrara i v jednom ze zdejších mramorových lomů řádil samotný James Bond
06.12.2023 15:40
|
0
Reklama

Tátové je znají jako hračky, v muzeu Lamborghini si auta svého dětství konečně mohou prohlédnout

Expozice není úplně velká, ale nabízí vše od Miury po nedávné malosériové speciality
22.11.2023 08:29
|
1

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0

Zimní dobrodružství na Šumavě: Stezka korunami stromů, šelmy a divočina doslova na dosah ruky

Šumavská panenská příroda bez zásahu člověka. Přibalte si sáně a svačinu.
05.02.2024 07:34
|
0

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2

Kousek za hranicemi se plní dětské sny. V Norimberku svět hraček střídá svět vlaků i vodní svět

Děti se u Norimberku vyřádí nejen v Playmobil FunParku, ale také v zoo i v muzeu vlaků
25.12.2023 09:31
|
3
Reklama
Fotr na tripu