Reklama
Atrakce

Betlémy slaví 800. výročí. Jejich centrem je nejen díky uličce San Gregorio Armeno italská Neapol

„Vánoce, Vánoce přicházejí...“, ale jen u nás. V Neapoli je mají díky tradici betlémů celý rok
Zdroj: Denisa Ricigliano

V období Vánoc lidé často jezdí do různých měst v České republice i do zahraničí za trhy a vánoční výzdobou, už jste se ale někdy jeli podívat na betlém? Možná ano, na světě je ovšem jen jedno místo, které lze považovat za hlavní centrum betlémů, a to je Neapol. Právě k tomuto místu se tato tradice váže od jejích prvopočátků a zejména kolem Vánoc je to ve městě hodně znát. 

Pokud ale do Neapole nestihnete zavítat během svátků, nebude to problém. Světoznámá ulice San Gregorio Armeno, neboli „ulice betlémů”, má v podstatě Vánoce celý rok a je proto turisty celoročně hojně navštěvovaná.
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Betlémy a postavičky všeho druhu

Ulice San Gregorio Armeno je v centru Neapole mezi ulicemi Via dei Tribunali a slavnou Spaccanapoli rozdělující Neapol napříč (odtud nakonec pramení její název - spaccare znamená rozseknout nebo rozdělit). Stejně jako spousta jiných historických ulic je i San Gregorio Armeno velmi úzká, takže je zde zejména během Vánoc doslova hlava na hlavě. Všechny sem lákají obchůdky s ručně vyráběnými postavičkami, které tady nepropásnete ani při vaší letní dovolené. A dost možná až při návštěvě Neapole vám naplno dojde, jak pestrý takový vánoční betlém vlastně může být. 

K zakoupení jsou totiž malé kompletní betlémky, ale také samostatné postavičky a různé drobnosti k vytvoření vlastního betlému (např. košík ovoce) včetně samotné jeskyně, kam lze postavičky následně aranžovat. Některé díly jsou i pohyblivé, takže je možné koupit si postavičky, které budou ve vašem betlému vykonávat nějaké konkrétní řemeslo. Sáhnout ale nemusíte pouze po tradičních figurkách, mezi nabízenými postavičkami jsou i slavné osobnosti. Najdete zde politiky, zpěváky nebo sportovce... V nabídce těchto „vánočních“ figurek samozřejmě nesmí chybět především pro Neapolce tolik opěvovaný Maradona! Možná, že i nějaký český vášnivý fotbalový nadšenec by si ho třeba do betlému dal.

Obchůdky a dílny jsou tím hlavním, co v uličce betlémů najdete. Restaurace v uličce nejsou, k jídlu si zde můžete koupit jedině neapolskou sfogliatellu, což je těsto plněné klasicky ricottou a pomerančovou kůrou. Podle volby těsta existují dva typy - riccia a frolla.
 

Málo známé neapolské betlémy

V Neapoli je nespočet kostelů, kde během svátků můžete vidět klasický liturgický betlém zaměřující se výhradně na náboženskou tématiku. Naopak betlémy zobrazující každodenní život minulosti s různými společenskými vrstvami můžete navštívit například pod stálou expozicí v Palazzo Reale nebo v klášteře Santa Chiara. Nejde ale o nějakou samostatnou výstavu betlémů, betlém je zde součástí celé expozice. Za návštěvu tyhle nádherné památky každopádně stojí i v případě, že se do Neapole nevypravíte za vánoční atmosférou a nechcete cíleně zkoumat pouze betlémy.

Pokud by vás lákala jedna turisty neobjevená perlička, tak vás odkážu zpět na uličku San Gregorio Armeno. Když se na ni napojíte ze Spaccanapoli, po pravé straně ve vnitrobloku uvidíte obchůdek, kde bývá pán, který poskytuje k nahlédnutí obrovský ručně vyráběný betlém. Postavičky sice nejsou v životní velikosti, ale je jich opravdu hodně. Vnitroblok poznáte podle svislého nápisu „DECUMANO”. Pán, co vybírá drobné za prohlídku ručně vyráběného betlému, vždy stojí u vchodu. Když přijde turista a řekne, že by se tam rád podíval, tak ho „zkásne“ asi o euro a půl.

Dalším pro turisty těžce dohledaným místem je každoroční výstava menších betlémků, kam chodí spíše Neapolci. Tento rok je navíc část výstavy věnovaná italskému spisovateli Alessandru Manzonovi při příležitosti 150 let od jeho úmrtí. Postavy z jeho románu I promessi sposi (Snoubenci) jsou zde zobrazeny jako součást betlému. Výstava se jmenuje “Il Presepe Napoletano. Arte, Rito, Storia“ a je otevřená do 8.1.2024 na adrese Via San Sebastiano, 42 v kostele Chiesa di Santa Marta.

Na vysvětlenou, pokud by vás zajímalo, proč právě tento autor a tento román je součástí italské výstavy betlémů: I promessi sposi je jedno z neslavnějších děl milánského autora Alessandra Manzoniho, který patří mezi nejdůležitější spisovatele italského romantismu. Italský romantismus má odlišné znaky, než tomu bylo ve zbytku Evropy. Manzoni se odklání od iracionality a dává důležitost na komunikaci pravdy. Proto je děj Snoubenců zasazený do historického období moru v roce 1629. Jazykovou dokonalost nahrazuje srozumitelným jazykem s cílem sjednotit italskou společnost. Vzhledem k tomu, že literární jazyk byl tehdy pro většinu negramotných obyvatel překážkou, jednotným jazykem Manzoniho je mluvená toskánština.

Betlém letos slaví 800. výročí

Betlémská tradice je s Neapolí úzce spojena, přestože úplně první betlém Františka z Assisi se váže na městečko Greccio ležící necelých 100 kilometrů severně od Říma. Do Neapole se tato tradice dostala spolu s františkány, kteří sem přinesli jeho myšlenku betlému a spojili se s místními umělci. Ti už tou dobou vyráběli terakotové postavičky pro Cerere, bohyni úrody. 

František z Assisi je nazýván patronem betlémů. Za tvůrce moderního neapolského betlému se považuje neapolský umělec Gaetano da Thiene, který betlémy zmodernizoval tím, že postavičky oblékl podle tehdejší doby. Postupem času postavičky nabraly různé formy a provedení od životní velkosti až po propracovanější miniatury. Materiálem byly i například pravé vlasy a skleněné oči. První betlém Francesca z Assisi aktuálně slaví 800. výročí. Neskládal se ale z figurek, jak ho známe dnes, nýbrž byl přímo živou reprezentací. 

Ať už se do Neapole vypravíte přes Vánoce, nebo během letní dovolené, určitě navštivte i jiné památky kromě „ulice betlémů“. Najdete je zde totiž doslova na každém kroku. Mnohdy jsou stejně krásné jako ty v Římě, jen nejsou tolik profláknuté. 

Denisa Ricigliano, www.italstinarici.cz

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tátové je znají jako hračky, v muzeu Lamborghini si auta svého dětství konečně mohou prohlédnout

Expozice není úplně velká, ale nabízí vše od Miury po nedávné malosériové speciality
22.11.2023 08:29
|
1
Reklama

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0

Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku
27.10.2023 10:56
|
0
Reklama
Fotr na tripu