Betlémy slaví 800. výročí. Jejich centrem je nejen díky uličce San Gregorio Armeno italská Neapol
Pokud ale do Neapole nestihnete zavítat během svátků, nebude to problém. Světoznámá ulice San Gregorio Armeno, neboli „ulice betlémů”, má v podstatě Vánoce celý rok a je proto turisty celoročně hojně navštěvovaná.
Betlémy a postavičky všeho druhu
K zakoupení jsou totiž malé kompletní betlémky, ale také samostatné postavičky a různé drobnosti k vytvoření vlastního betlému (např. košík ovoce) včetně samotné jeskyně, kam lze postavičky následně aranžovat. Některé díly jsou i pohyblivé, takže je možné koupit si postavičky, které budou ve vašem betlému vykonávat nějaké konkrétní řemeslo. Sáhnout ale nemusíte pouze po tradičních figurkách, mezi nabízenými postavičkami jsou i slavné osobnosti. Najdete zde politiky, zpěváky nebo sportovce... V nabídce těchto „vánočních“ figurek samozřejmě nesmí chybět především pro Neapolce tolik opěvovaný Maradona! Možná, že i nějaký český vášnivý fotbalový nadšenec by si ho třeba do betlému dal.
Obchůdky a dílny jsou tím hlavním, co v uličce betlémů najdete. Restaurace v uličce nejsou, k jídlu si zde můžete koupit jedině neapolskou sfogliatellu, což je těsto plněné klasicky ricottou a pomerančovou kůrou. Podle volby těsta existují dva typy - riccia a frolla.
Málo známé neapolské betlémy
Pokud by vás lákala jedna turisty neobjevená perlička, tak vás odkážu zpět na uličku San Gregorio Armeno. Když se na ni napojíte ze Spaccanapoli, po pravé straně ve vnitrobloku uvidíte obchůdek, kde bývá pán, který poskytuje k nahlédnutí obrovský ručně vyráběný betlém. Postavičky sice nejsou v životní velikosti, ale je jich opravdu hodně. Vnitroblok poznáte podle svislého nápisu „DECUMANO”. Pán, co vybírá drobné za prohlídku ručně vyráběného betlému, vždy stojí u vchodu. Když přijde turista a řekne, že by se tam rád podíval, tak ho „zkásne“ asi o euro a půl.
Dalším pro turisty těžce dohledaným místem je každoroční výstava menších betlémků, kam chodí spíše Neapolci. Tento rok je navíc část výstavy věnovaná italskému spisovateli Alessandru Manzonovi při příležitosti 150 let od jeho úmrtí. Postavy z jeho románu I promessi sposi (Snoubenci) jsou zde zobrazeny jako součást betlému. Výstava se jmenuje “Il Presepe Napoletano. Arte, Rito, Storia“ a je otevřená do 8.1.2024 na adrese Via San Sebastiano, 42 v kostele Chiesa di Santa Marta.
Na vysvětlenou, pokud by vás zajímalo, proč právě tento autor a tento román je součástí italské výstavy betlémů: I promessi sposi je jedno z neslavnějších děl milánského autora Alessandra Manzoniho, který patří mezi nejdůležitější spisovatele italského romantismu. Italský romantismus má odlišné znaky, než tomu bylo ve zbytku Evropy. Manzoni se odklání od iracionality a dává důležitost na komunikaci pravdy. Proto je děj Snoubenců zasazený do historického období moru v roce 1629. Jazykovou dokonalost nahrazuje srozumitelným jazykem s cílem sjednotit italskou společnost. Vzhledem k tomu, že literární jazyk byl tehdy pro většinu negramotných obyvatel překážkou, jednotným jazykem Manzoniho je mluvená toskánština.
Betlém letos slaví 800. výročí
Betlémská tradice je s Neapolí úzce spojena, přestože úplně první betlém Františka z Assisi se váže na městečko Greccio ležící necelých 100 kilometrů severně od Říma. Do Neapole se tato tradice dostala spolu s františkány, kteří sem přinesli jeho myšlenku betlému a spojili se s místními umělci. Ti už tou dobou vyráběli terakotové postavičky pro Cerere, bohyni úrody.
František z Assisi je nazýván patronem betlémů. Za tvůrce moderního neapolského betlému se považuje neapolský umělec Gaetano da Thiene, který betlémy zmodernizoval tím, že postavičky oblékl podle tehdejší doby. Postupem času postavičky nabraly různé formy a provedení od životní velkosti až po propracovanější miniatury. Materiálem byly i například pravé vlasy a skleněné oči. První betlém Francesca z Assisi aktuálně slaví 800. výročí. Neskládal se ale z figurek, jak ho známe dnes, nýbrž byl přímo živou reprezentací.
Ať už se do Neapole vypravíte přes Vánoce, nebo během letní dovolené, určitě navštivte i jiné památky kromě „ulice betlémů“. Najdete je zde totiž doslova na každém kroku. Mnohdy jsou stejně krásné jako ty v Římě, jen nejsou tolik profláknuté.
Denisa Ricigliano, www.italstinarici.cz