Reklama
Atrakce

Nečekaný výlet do Kutné Hory ukázal, že atraktivní místa má člověk často velmi blízko

Kutná Hora totiž nabízí mnohem více než chrám sv. Barbory.
Zdroj: Pavel Tomáš

Místa popsaná v článku

  • Kutná Hora toho nabízí mnohem více než chrám sv. Barbory. 
  • Navštívili jsme také kostnici. 
  • V Kutné Hoře můžete zajít i do muzea lega nebo stříbrných dolů. 

Dnes jsme se na poslední chvíli rozhodli, že pojedeme do Kutné Hory podívat se na kostnici a na chrám svaté Barbory. Původně jsme si mysleli, že prohlídka zabere maximálně dopoledne.

Při výjezdu jsme museli kvůli dětem zastavit na nedávno zrekonstruovaném odpočívadle u Klíčan, které nás mile překvapilo. Odpočívadlo mělo dostatek míst na parkování a bylo na něm vybudované hezké dětské hřiště, kde se děti mohly na chvíli protáhnout a zabavit.

Po menší zastávce jsme již pokračovali na Kutnou Horu. Jako první jsme navštívili Kostnici v Sedlci u Kutné Hory. Neplacené parkoviště se nachází před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Vstupenky do Kostnice a kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele se kupují v infocentru kousek od parkoviště. U kostnice a kostela je také možnost koupit vstupenky přes QR kód.

Kostnice Sedlec

Kostnice se nachází v kostele Všech svatých, který byl postaven v 1. polovině 14. století jako součást dnes již zaniklého cisterciáckého kláštera. Podle pověsti přinesl opat sedleckého kláštera Heidenreich hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě a rozesel ji po hřbitově. Hřbitovní půda se tak stala součástí Svaté země a proto se zde pohřbívalo z Čech, ale i z okolních zemí. Tisíce lidí zde našly poslední odpočinek v dobách epidemií.

Kosterní ostatky uložené v dolní kapli kostnice pocházejí ze zrušených hrobů z původně rozsáhlého hřbitova v areálu sedleckého kláštera. Staré hroby byly exhumovány a ostatky volně ukládány po obvodu zdí dolní kaple. Smyslem kosterní výzdoby je heslo “Memento mori” – pamatuj na smrt. Do kostnice je možný vstup i s kočárkem, ale je nutné ho snést po schodech dolů, případně je možnost ho nechat u vstupu.

Cestou ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele jsme šli kolem muzea lega, kde se na nás z výšky dívala kostra z lega. V kostele byla v podkroví výstava mladých malířů. Kostel působí velmi vzdušně a určitě stojí za návštěvu.

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Kopec Kaňák

Poté jsme se vydali na rozhlednu na kopci Kaňák. Rozhledna je vysoká 30 m a byla vybudována v roce 2013 z masivního kamenného kyklopského zdiva. Na vrcholu rozhledny je kavárna, kde se kupuje vstupenka.

Na rozhlednu se přes turniket dostanete bez vstupenky, ale je potřeba ji mít při východu. Poté jsme se vydali na protější vrchol po žluté turistické trase na vrchol kopce Kaňák, kde je památník hornických bouří. Památník je poměrně zarostlý, ale procházka lesem byla příjemná.

Poté jsme se vydali do centra Kutné Hory. Blízko infocentra nás potěšilo, že na náměstí byl mlhovač na osvěžení. Jako první jsme navštívili kostel sv. Jakuba, který se nachází blízko infocentra. Kostel stojí v centru města a jeho věž je vysoká 80 m.

Cesta k chrámu svaté Barbory

Poté jsme se vydali k chrámu svaté Barbory. Cesta vede malebnými historickými uličkami. Cestou jsme se stavili v Knihtiskárně - Muzeum Kutná Hora. Viděli jsme také hezký obchůdek s keramikou. Cestou jsme šli kolem Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu, ale bohužel do dolu je povolen vstup dětem až od 6 let, a tak jsme museli prohlídku odložit.

Když jsme dorazili k chrámu svaté Barbory, prohlídka už nebyla možná, protože se zde konal koncert. Alespoň jsme si chrám prohlédli zvenku a šli jsme prozkoumat zahrady u Jezuitské koleje. Zahrada je hezky upravená a je zde spousta venkovních plastik a vodní kaskáda, která děti ochladila. Poté již byl čas vydat se na cestu domů.

Výlet předčil naše očekávání, protože jsme zjistili, že Kutná Hora není jen kostnice a chrám svaté Barbory.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Česko dožene Poláky za čtyři roky. Dostavba D11 začíná v pátek, k Baltu se svezeme až v roce 2028

Polsko už svou silnici S3 na hranice dotáhlo, v ČR se dostavba navazující D11 zdržela.
09.10.2024 10:24
|
1
Reklama

Organizovaně, a přece na vlastní pěst: Československé autokempy začaly raketově růst v 60. letech

Dovolená v autokempech byla jedním z nejoblíbenějších způsobů trávení dovolené v Československu.
11.06.2024 08:03
|
1
Reklama

Tehdy turisty po Praze ošklivé repliky nevozily: Československé výletní autokary předválečné doby

A tak si zavzpomínejme na vozy a lidi z černobílých fotografií a z filmů pro pamětníky.
30.05.2024 08:27
|
0

Tip na nevšední výlet: U vesnice Sazomín najdete utajená místa, která přežila válku i Československo

Tahle výprava je silniční archeologií. Podíváme se na zapomenutou císařskou silnici z 19. století
25.03.2024 10:44
|
2
Reklama
Fotr na tripu