Reklama
Atrakce

Barcelona, jak ji neznáte: Co určitě nevynechat, kde zabavit děti, kde se ubytovat a jak na MHD

Krásná architektura, skvělé jídlo, dokonalé pláže nebo delfíni. Tady se zabaví malí i velcí.
Zdroj: Milada Kubátová

Místa popsaná v článku

  • MHD je spolehlivá a lístky zakoupíte online nebo v automatech.
  • Vstupenky kupujte online s několikatýdenním předstihem.
  • Ubytování hledejte na pobřeží Castelldefels nebo Badalona.
  • Nejlepší tapas najdete na trhu Mercat de la Boqueria.
  • Nezapomeňte navštívit katedrálu Sagrada Familia, Parc Guell nebo kopec Tibidabo.
  • S dětmi jděte do místní zoo, akvária a skanzenu Poble Espanyol.

Barcelona je moje srdeční záležitost. Strávila jsem v ní nejen svá studentská léta, ale taky několik dovolených. Představím vám proto místa, která stojí za návštěvu a podělím se i o tajné tipy, které při návštěvě Barcelony oceníte. Tak pojďme na to.

Vhodná doba pro návštěvu a výběr ubytování

Kdy letět do Barcelony, je velmi palčivá otázka. Pokud se chcete koupat v moři, jeďte od května dál (dávejte si ale pozor na květen a začátek června, kdy tu bývají bouřky a velké vlny). Pokud toužíte poznávat město a vyhnout se hlavním davům, leťte mimo hlavní turistickou sezónu. Za mě je ideální doba od března do května anebo třeba v říjnu. Overturismus je v Barceloně cítit hlavně v letních měsících. Co si budeme povídat, je to město a ve městě je opravdu neskutečné vedro, hlavně v červenci a srpnu.

Volba ubytování je jednodušší. Určitě hledejte mimo centrum, ideálně se koukejte na pobřeží Castelldefels nebo Badalona – obě mají krásné pláže a jsou dobře dostupné MHD. Mimochodem, MHD je v Barceloně velice spolehlivá, ať jde o metro, vlaky nebo autobusy.

Jízdenky si koupíte (i na několik dní) v automatech na kterékoliv stanici metra. Z vlastní zkušenosti nedoporučuju kupovat je online – jízdenka mi nedorazila, ale byli fér a vrátili mi peníze zpátky na účet. Pokud ovšem toužíte po nočním životě, vyberte si ubytování blízko centra, například kolem La Rambla.

Na ubytování raději nešetřete

V Barceloně se nebojte připlatit za hezčí ubytování, ve městě se potýkají se šváby. Pokud budete hodně šetřit, může se vám stát, že budete mít na pokoji nečekaného „podnájemníka“.

Kde v Barceloně začít a co určitě nevynechat

Na poznání Barcelony vám jeden víkend nebude stačit. Je toho opravdu mraky, a tak vám nezbyde jiná možnost, než si z mnoha míst vybrat, nebo si svůj pobyt prodloužit. Za nás rozhodně nevynechejte slavnou katedrálu Sagrada Familia. Určitě si kupte lístky na prohlídku, stojí to za to.

Audio průvodce není bohužel v jejich aplikaci v češtině (nezapomeňte si přibalit sluchátka do kufru), ale najdete ho například v angličtině, němčině, italštině a dalších jazycích. A popravdě, průvodce je velmi dlouhý a velmi obsáhlý, takže ho po půl hodině stejně vypnete a jdete si to prohlédnout po svém. V areálu jsou i toalety, ale pozor, do chrámu vás pustí pouze po kontrole, která vypadá jako na letišti, takže veškeré nebezpečné věci si nechte doma.

Co musíte mít na seznamu, je slavný Parc Guell od Antoni Gaudího, o kterém už jsme na našem webu psali. Dříve se neplatilo, díky overturismu se platí za tu lepší a atraktivnější část parku, ale není to nijak šílená částka. I tady se vyplatí koupit si lístky předem, zvláště v letních měsících. Park samotný se nachází na kopci a vede k němu několik cest.

Počítejte s tím, že výlet sem vám zabere klidně půl dne (někomu i celý den). Záleží na vás, kolik toho z parku chcete vidět. Nejlepší cesta sem je samozřejmě metrem a pokud půjdete nahoru správnou cestou, natrefíte i na jezdící schody uprostřed ulice. Mě to přišlo směšné, dokud jsem neměla v nohou několik kilometrů nachozených po Barceloně. Pak jsem se i já v tom horku ráda svezla.

Další nádherný výhled na Barcelonu je z kopce Tibidabo. Stále platí, že i sem je nejlepší jet MHD – konkrétně metrem a autobusem. Na samotný kopec se dá dostat lanovkou (ta se ale platí zvlášť). Rozhodně se sem vydejte ráno a ne ve větrném počasí. Výhled je luxusní, ale za nás ho kazí zábavní park umístěný na kopci, kvůli kterému je tu přetlak lidí. Každopádně pokud máte čas a peníze, tak nadšené budou nejen děti.

Vstupenky nakupujte s předstihem

Vstupenky na nejznámější a nejnavštěvovanější místa mohou být vyprodané. Například lístky do slavné katedrály Sagrada Familia jsou v hlavní sezóně nedostupné i několik týdnů dopředu. Většinu vstupenek lze ale koupit s předstihem online. Nejen, že budete mít vstup jistý, ale také se často vyhnete případným frontám. 

Barcelona pro děti

Když už jsme u dětí, Barcelona na ně není moc vybavená (krom pláží, kde nějaká ta hřiště jsou). Ve městě sice najdete pouliční hřiště, houpačky nebo skluzavky, ale vesměs nejsou zakryté. Takže většina herních prvků je rozpálená a jejich kvalita je také nic moc. Každopádně si myslím, že když už s dětmi do Barcelony, tak za jinou zábavou.

Děti raději vezměte třeba do Aquarium Barcelona. Lístky můžete koupit jak online, tak na místě. Pozor, akvárium prochází částečnou rekonstrukcí, ale stále je toho hodně k vidění. A ano, tam si děti užijí i interaktivní prvky. Navíc tunel s pojízdným pásem je zabaví na dlouho. Uvidíte tu hejna mořských ryb, žraloky, rejnoky, medúzy a mořské koníky. Mají tu ale i tučňáky nebo mořské ježky.

Dalším místem vhodným pro děti je Barcelona zoo. I tentokrát můžete využít skvěle fungující MHD, která vás doveze téměř až k areálu. Zoo je sice menší, ale uvidíte přes čtyři sta zvířat. Mají tu i delfinárium, což může být pro řadu dětí velmi atraktivní. Prostory jsou krásné, udržované, je tu dostatek stromů a stínu, pítka a piknikové loučky, takže si můžete i krásně odpočinout a procházka taky stojí za to. Jídlo si můžete přinést vlastní anebo počítejte s převážně fastfoodovou nabídkou.

A co děti nadchne?

Pokud chcetě děti nadchnout, jednoznačně zamiřte do Poble Espanyol! Je to takový malý skanzen, město ve městě. Vstup je placený (kupovali jsme vstupenky až na místě). Největším lákadlem jsou krásné deštníky pověšené nad domy. Velmi fotogenické místo. Nachází se zde spousta malých uliček, obchůdků, dokonce i hřiště ve stínu se skluzavkami. Lítají nad vámi papoušci.

Máte krásný výhled na Barcelonu. Pochutnáte si na dobré kávě v nějaké menší kavárničce a dáte si něco dobrého ke snídani nebo svačině. Strávit tu můžete prakticky celé dopoledne a nebudete unavení. Navíc tu mají i pitnou vodu z pítek, dostatek stínu, příjemné posezení a pár interaktivních prvků, kde se dozvíte něco o Španělsku jako takovém.

Když už budete poblíž, zajděte si do Katalánského národního uměleckého muzea, které je kousek. Vybrat si můžete z několika okruhů. Poblíž najdete také krásný výhled na Barcelonu, vzadu Botanickou zahradu a hlavně Zpívající fontány. Bohužel poslední léta jsou vypnuté z důvodu nedostatku vody v Barceloně. Je to opravdu škoda.

Pokud budete mít štěstí mimo sezónu, slavte. Čeká vás opravdu krásný zážitek, kdy se po setmění rozsvítí několik fontán nad sebou, hraje hudba a pak nadejde okamžik, kdy zahrají tu slavnou „Barcelooooonaaaaa“ od Freddieho Mercuryho. A to je slast nejen pro oko, ale také pro ucho.

Parc Montjuic je skoro kapitola sama pro sebe. Stojí kousek od míst, která jsem vám popisovala. Nejlepší je jet lanovkou, doveze vás na vrchol a je z ní opravdu moc pěkný výhled na přístav a Barcelonu. Nahoře budete mít výhled i na průmyslovou část Barcelony, což může být pro řadu návštěvníků zajímavé. Pokud budete na kopci, doporučujeme i návštěvu hradu Montjuic. Nebo ho aspoň obejděte a udělejte si krásnou procházku. O kousek dál najdete Olympijský stadión nebo Muzeum sportů.

Nezapomeňte ochutnat místní tapas

V Barceloně si určitě udělejte procházku po La Rambla. Najdete tu místní umělce, prodejny suvenýrů a obchůdky s květinami. Také tu je hodně lidí, přirovnala bych to k našemu Václaváku. Ale hlavně v půlce této promenády najdete slavný trh Mercat de la Boqueria – St. Josep. Projděte dovnitř a nechte se unášet vůněmi a chutěmi. Prodávají tu opravdu mnoho tapas – malých porcí jídla. Nejen, že se tady jednotlivými druhy tapas vždy naobědváme, ale my se přejíme.
.
A co tu najdete? Od oříšků přes sladkosti, ovoce, zeleninu, uzeniny, plody moře, ryby až po plněné tortilly a pekařské pochoutky. Rozhodně si dejte něco fresh od moře. Za dvě až tři eura můžete ochutnat kus chobotnice, slávky nebo třeba krevety, které byly vytaženy teprve před pár hodinami. Doporučuji i místní čerstvé džusy – narazíte tu na nepřeberné množství chutí a vzadu stojí okolo dvou eur. A určitě si na sebe oblékněte něco, co vám bude volnější, ať ten svůj nacpaný pupek potom schováte.

Na konci La Rambla najdete dlouhou promenádu, kde se můžete procházet. Po pár minutách chůze můžete narazit i na pláž Barceloneta, která je vhodná ke koupání. Také je tu přístav, odkud vyráží lodě brázdící pobřeží. Jízdu na jedné z nich můžeme doporučit. Jen tak totiž uvidíte Barcelonu zase z jiného úhlu. Navíc v přístavu plave občas velké množství medúz, což je zážitek sám o sobě.

Jak ušetřit za jídlo

Pokud chcete za oběd trochu ušetřit, nekupujte nic hned na začátku trhu. Projděte mezi nabízejícími dozadu, tam vyjdou stejné pochoutky třeba o padesát centů levněji. V součtu finanční rozdíl určitě poznáte.

Méně známá místa, která stojí za návštěvu

Další místo, které je tzv. „must see“, je gotická čtvrť Barri Gotic. Jedná se o místo s úzkými uličkami, kde se nachází nespočet nočních klubů, barů a kaváren. Najdete tu katedrálu, malé obchůdky, vše je ve středověkém duchu. A až budete uvaření z procházek, není nic jednoduššího, než čtvrtí projít směrem k moři a ocitnout se na Barcelonetě – místní pláži, kde si dáte jeden z báječných španělských drinků. Taková sangria při západu slunce udělá své.

Jestli máte ještě nějaký volný čas, zajeďte se podívat na barcelonský vítězný oblouk, blízký park anebo třeba na fotbalový stadión Camp Nou – i zde dělají prohlídky zákulisí a stojí to fakt za to. A pokud máte času hodně, doporučujeme jednodenní výlet na Montserrat, majestátní horský masiv, kde se uprostřed hor nachází krásný klášter. V tomto případě doporučuji volit organizovanou formu výletu, bude to pro vás jednodušší. Lanovkou pak jeďte až na vrchol hory a dejte si procházku směrem dolů. Čekají vás nezapomenutelné výhledy do okolí.

A pokud jsem vám ještě nedoporučila, určitě jděte do Casa Batlló, dům je to nádherný (i Casa Pedrera – chcete-li Casa Mila), oboje doporučuji lístky koupit online v předprodeji, bývají zde šílené fronty.

Tak, a teď už to chce jen tu letenku, co?

Zdroj: autorský text


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Z Portugalska do Španělska zapomenutými místy: Sýpky, zlato, psí kámoš a termální prameny zdarma

Projeli jsme z Portugalska do Španělska přes malé vesničky cestou necestou.
21.08.2024 08:12
|
0
Reklama

Přes Gibraltar jižním Španělskem směr Tarifa a Cádiz: Vítr, moře, duny, pláže, památky a opice

Gibraltarská skála, nejjižnější bod Evropy a nejstarší město aneb navštívili jsme další super místa.
08.07.2024 14:37
|
0

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0

Hamburk: Město, kde člověk snadno zapomene na EURO a neúspěch českých fotbalistů

Výhledy na Hamburk, procházka Labskou promenádou a k tomu báječné čerstvé mořské plody.
29.06.2024 13:30
|
0

Křivoklátsko: Po stopách trilobitů a ještě dál

Skryjská jezírka zná mnoho lidí, ale co zbytek Křivoklátska? Jak jste na tom vy?
03.05.2024 07:07
|
0
Reklama

Tipy na prázdniny v Itálii: Našli jsme liduprázdné pláže, rybářská stavení i ráj pro cyklisty

Ze severu na jih a zpátky aneb tři týdny u moře na vlastní pěst bez plánů a s dvěma dětmi v zádech.
17.04.2024 17:12
|
2

Zažít Neapol a přijet zas a znova

Známá i neznámá místa, která vás dokažou pokaždé něčím novým překvapit
23.02.2024 09:14
|
4
Reklama
Fotr na tripu