Našli jsme způsob, jak lze s klidným svědomím nechat v autě peníze i počítač a vyrazit na túru

- V rámci projektu Kolem světa po Evropě jsme zkoušeli také šikovný trezor do auta.
- Trezor se jmenuje Boosted Safe. Je to bytelně působící box, který se přicvakne do auta přes systém isofix.
- Navíc se k němu dodává potah, díky kterému trezor na první pohled vypadá jako dětský podsedák.
- Na českém trhu se tento trezor prodává zhruba za pět tisíc.
Cestování nepřináší pouze radosti, ale občas také starosti. A nemusí to být pouze potíže s celníky na německých hranicích, kteří vás budou otravovat kvůli pepřovému spreji. Není asi úplně tajemstvím, že při cestách napříč Evropou se člověk může setkat s různými krádežemi. Proto také není dobré nechávat cennosti v autě za žádných okolností. Jenže...
Jenže někdy prostě člověk chce po cestě někde zastavit a ještě se někam jít podívat. A pak mohou být takové cennosti na obtíž. Jednak by se to všechno muselo balit do batohu, jednak pak takový batoh ve finále může vážit docela dost a nikomu se to nechce tahat. No a konečně i batoh může někdo ukradnout nebo ho můžete někde prostě zapomenout. Pak přijdete úplně o všechno. Tohle byly zhruba důvody, proč jsem před mou cestou po Evropě hledal nějaké řešení, jak nechat cennosti přece jen v autě a zároveň se o ně nebát. A tak jsem si na test půjčil trezor do auta.
Je to celkem nová věc
Trezor se jmenuje Boosted Safe a je to celkem mladá věc. Vznikla v Americe a autorem je jistý Skyler Baird. Nápad je z roku 2014, první prototyp přišel o šest let později a produkce odstartovala v lednu 2023. Výsledek je vymyšlený velmi chytře.
Základem sejfu je ocel o tloušťce 1,3 mm. Box je opatřený patentovaným zavíracím mechanismem se zámkem, který má tři čísla. Kód si jednoduše nastaví majitel podle sebe. Co je ale nejdůležitější, v autě je sejf přicvaknutý přes systém isofix. Mechanismus opět prošel vlastním vývojem a přístupný je pochopitelně pouze z vnitřku sejfu. Montáž do auta je tudíž velmi jednoduchá a rychlá, ale logicky využití sejfu předpokládá, že v autě isofix máte.
Chytré je i maskování. Možná trochu paradoxně je sejf na velmi dobře viditelném místě, ale součástí balení je i potah, díky kterému pak sejf na první pohled vypadá jako dětský podsedák a celé to působí nenápadně. Znalý zloděj dost možná bude vědět, o co jde, ale to je jedině dobře. Krádeže, kdy někdo rozbije okno a z auta cennosti prostě sebere, jsou obvykle založené na tom, že to celé jde udělat velmi rychle. Páčit z auta ocelovou krabici bude žádat mnohem více času a nikdo ani neví, cože je uvnitř a cože se to vlastně krade. Už tahle samotná skutečnost by měla nenechavce odradit.
Speciál: Kolem světa po Evropě
Trezor do auta Boosted Safe jsme zkoušeli v rámci cestovatelského speciálu Kolem světa po Evropě. Během cesty dlouhé 6500 km jsme v Evropě hledali místa připomínající světoznámé lokality. Navštívili jsme sochu Svobody, švýcarský Grand Canyon, kousek Číny, velké písečné duny nebo kousek Japonska. Všechny články z této cesty se budou postupně objevovat na stránce, kam se dostanete přes tlačítko Další články.
Jak se sejf používá?
Sejf dorazí v krabici, kde kromě boxu samotného najdete také zmíněný obal (nebo chcete-li přehoz) a pěnové vložky do sejfu, aby se vám tam věci nepomlátily a uvnitř při jízdě nic nerachtalo. Montáž obnáší pouze nacvaknutí sejfu na isofix stejně, jako to děláte s dětskou sedačkou. Mechanismus, který sejf drží na isofixech, umožňuje nastavení dvou délek podle toho, jak hluboko jsou isofixy v opěradle zapuštěné.
Aby bylo možné nastavit vlastní číselnou kombinaci, je potřeba sejf otevřít a odšroubovat tři šrouby, které drží vnitřní kryt zamykacího mechanismu. Následně jednoduše vycvaknete jednu malou páčku, nastavíte svou kombinaci a je to. Sejf je připraven k použití.
Rozměry sejfu jsou tak akorát. Oficiálně je dlouhý 40 cm, široký 35 cm a vysoký 11 cm. Vejde se do něj tudíž docela dost věcí. Já jsem do něj chtěl při cestě v první řadě dát počítač, což se podařilo. Do sejfu se vejde až šestnáctipalcový notebook. Možné je v něm nechat i foťák nebo objektivy a i to jsem využil. Plus samozřejmě tam zůstaly klíče, externí disk a podobné drobnosti.
Je to velmi šikovná věc, která cestování ulehčí
A ulehčí to cestování doslova. Osobně používám na podobné cesty šikovný batoh, kam lze naskládat objektivy, počítač i nějaké oblečení. Mohu si všechny cennosti vzít s sebou, ale celé tohle dohromady váží určitě přes deset kilo a při delších cestách se to dost pronese. Sejf tak našel svoje místo ve druhé řadě za sedadlem řidiče a před každým odjezdem z kempu jsem tam hodil počítač. Ostatní drobnosti uvnitř zůstávaly tak nějak pořád.
Mimochodem, i na to kempování se tahle věc hodí. Hlavně počítač bych často na výlety vůbec nevozil. Kdybych bydlel v apartmánu, nechal bych ho na pokoji, ale nechávat podobné cennosti jen tak ve stanu v kempu, kam může kdykoliv vlézt úplně kdokoliv, to se člověku fakt nechce. A vědomí, že to z auta zloději jednoduše neseberou, vám dá aspoň trochu klidu.
Trochu citu chce jen zadávání kódu, protože jednotlivá čísla mají docela vůli a je potřeba je „vytočit“ přesně doprostřed. Snadno se vám může stát, že zadáte správnou kombinaci, ale sejf nejde otevřít a pak vás přepadnou pochybnosti, jestli si ten kód vlastně pamatujete správně. Nicméně na tohle si po pár otevření snadno zvyknete.
Praktická věc za pět tisíc
Boosted Safe je praktická věc pro někoho, kdo chce vozit na své delší cesty více cenností. Což jsou v dnešní době asi všichni, protože každý má nějaký ten počítač nebo tablet. A jak známo, tyhle elektronické hračky mohou dohromady dát sumy mnoha desítek tisíc. V tomto kontextu je Boosted Safe levný. V oficiálním českém e-shopu stojí 4990 Kč.
Využití najde jak v osobním autě, tak třeba v obytňáku. I ty mají systém isofix a také obytné auto odstavené kdesi uprostřed ničeho na parkovišti bývá (bohužel) vděčným objektem zájmu různých nenechavců. Předpokládám, že ani Boosted Safe nebude úplně nedobytná věc, ale zlodějům určitě přidělá řadu starostí a to je vždycky lepší, než když jen cennosti v autě najdou a pak si je mohou jednoduše odnést.
Jediným omezením tak zůstává nutnost mít v autě isofix, což u starších modelů může být problém. Boosted Safe by ale měl být dále vylepšován, takže kromě digitálního zámku se chystá i mechanismus, díky kterému by bylo možné sejf upevnit do zavazadelníku. Což by bylo super, protože na sedadle může trochu překážet. Kupříkladu na mé cestě s Explorerem bylo auto tak naložené, že by se mi hodilo mít sklopené obě části zadního opěradla. Jenže to bych pak neměl sejf kam přidělat, protože na sedadle spolujezdce Explorer isofix nemá.
Boosted Safe: výhody/nevýhody
Výhody
- Bytelná konstrukce
- Nenápadnost
- Zlodějům přidělá řadu problémů
- Zámek vyžaduje cit
- Nutnost přidělat sejf na isofix, takže isofixy musíte v autě mít
Zdroj: autorský text, Boosted Safe