Reklama
Auto

Ještě jednou jsme vyrazili na výlet s Californií 6.1. Je skvělá, ale už se těšíme na tu novou

Dosluhující California citelně zlevnila, přesto asi bude cena pořád hlavní problém.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Byla to dlouhá éra trvající spoustu let, ale California na základech Transporteru šesté generace to má spočítané. Než se definitivně odebere do důchodu, vyrazili jsme s exemplářem, který ukazuje, co všechno bylo (a ještěstále je) možné v případě dosluhující generace mít, na Lipno.Předpověď větru byla vcelku příznivá, takže se jelo na surf, jak takéjinak, že ano. A výlet to byl příjemný, protože kromě hezkého počasí nám dělalaspolečnost tahle dvoubarevná verze Ocean, tedy ta nejvyšší možná. Vevýbavě navíc novinářské auto mělo úplně všechno, co si člověk může vymyslet včetně nezávislého topení, elektricko-hydraulické zvedací střechy, venkovní sprchy,matrace na zadní sedadla, sady asistenčních systémů nebo adaptivní podvozek. Na cenu se ale raději neptejte. Takže: Jak ses takovou Californií žije? 

Motor v hlavní roli

Popravdě, tím nejdůležitějším nakonec u tohoto auta nebylo kempování, ale motor. Novinářský exemplář totiž dostal nejsilnější diesel nabízející 204 koní, 7stupňový automat a pohon všech kol. Jde o motorizaci, která bude u nastupující California asi chybět, protože taková California jede velmi pěkně, umí být příjemně svižná a moc nežere. Já jsem jezdil většinou po dálnicích a v průměr auto ukazovalo spotřebu 9,5 l/100 km. Takže dojezd klidně přes 700 km, možná i více. Dieselová čtyřkolka už u Californie T7 k dispozici nebude. Kdo chce pohon všech kol, povinně si bude muset koupit plug-in hybrid, nebo dosluhující Californii T6.1. Poslední kusy jsou na českém trhu ještě pořád k dispozici, navíc se zajímavou slevou.

Motorizace je to moc pěkná také proto, že se člověk nemusí bát zapadnutí. Například když přes noc na louce zaprší a na silničních gumách s předokolkou byste pak už mohli mít problém. Dokonce tu je k dispozici i asistent pro sjíždění prudkých svahů a uzávěrka zadního diferenciálu (obojí ale za příplatek). Hodí se připomenout, že i tahle malá California v provedení „skoro obytňák“ váží více než 2,5 tuny, takže se jistota pohonu všech kol může docela hodit. Nejen na mokré trávě, ale třeba také při zimních výletech.

Když jsme u těch jízdných vlastností, tak pojďme na asi jedinou nevýhodu, která se ke Californii 6.1 váže. Auto to je v mnoha ohledech skvělé, ale jeho základem je Transporter. Možná se to na první pohled nezdá, ale i tohle je tudíž z podstaty věci užitkáč. U mne to zrovna vyšlo tak, že jsem strávil dva dny v novém Multivanu T7 jízdou na dálnici v Německu při cestě na mezinárodní prezentaci. I když zde má dieselový dvoulitr jen 150 koní, tak s Multivanem byl kolega schopen jet s pěti lidmi na palubě 200 km/h. Auto to je krásně tiché, pohodlné a má díky platformě MQB vyloženě osobní vlastnosti. Nová California vycházející právě z tohoto Multivanu by si tohle DNA měla převzít. 

Následně jsem rovnou přeskočil z Multivanu do této Californie a úplně mne přepadl pocit, že je to o třídu horší auto. Zejména na nerovnostech člověk ví o každé jedné silniční nedokonalosti, auto se umí rozvibrovat, na rozbité silnici drnčí a zdaleka není tak pohodlné. Podobně jakou nového Multivanu se stoprocentně najdou tací, kteří budou novou Californii odsuzovat (v některých ohledech asi i právem), ale já jsem si po téhle zkušenosti stoprocentně jistý, že příchod „obytného Multivanu“ bude naopak posunutím správným směrem. Zejména co se týká jízdních vlastností a celkového cestovního komfortu.

Ale abych končící Californii nekřivdil, všechno je subjektivní a pokud člověk nemá přímé srovnání, asi bude vnímat dosluhující provedení jinak. Navíc na kvalitní silnici funguje i starší California výborně, zejména pak na dálnici, kde může tento silnější diesel „valit“160 km/h s naprostým přehledem a za doprovodu decentního pohupování karoserie. Tohle je nakonec největší kouzlo poměrně drahé Californie jako takové. Je to trochu obytňák a trochu moderní cestovní auto s jízdními vlastnostmi osobních vozů, které se rychlé jízdy vůbec nebojí. Zřejmě poslední zápůjčka této generace mi to důrazně připomněla. 

Zakempováno za pět minut

Výlet tedy začal brzkým ranním a spíše svižným přesunem z Prahy na Lipno, abych se nezasekl někde v zácpě. Třeba kolem toho nešťastného Benešova. A také abych zaparkoval u vody, když tam budu i přespávat. Rozbalení tábora zabere pár minut. V zásadě stačí otočit přední sedačky a zvednout střechu, což v tomto případě znamenalo pouze chvilkové držení tlačítka. Je pěkné, jak je systém „blbu vzdorný“ a ještě vás hláškou raději vyzve ke kontrole prostoru nad střechou, abyste si ji nezvedli do větví a nepoškodili. Podstatně více času nakonec zabralo vytahání všech surfovacích krámů z auta.

A to mi připomnělo ještě jeden důvod, proč se nakonec těším na novou generaci. Bude totiž prostornější a praktičtější. U té aktuální se moje surfy do auta sice vejdou, ale sedadlo spolujezdce musí být posunuté úplně dopředu, kam se už pak sotva někdo posadí. U té nové bude v podélném směru více místa a navíc uvnitř nebude klasická lavice, nýbrž dvě samostatná sedadla. Při cestě ve dvou můžeme jedno sedadlo vyhodit, naskládat do interiéru surfy nebo kola a bezstarostně cestovat.

Navíc při kempování u stávající generace lze využít jen stranu spolujezdce pro nějaké posezení, zatímco u nové Californie se počítá s venkovním sezením i na straně řidiče. Bude to prostě taková praktičtější základna, ale na základní charakteristice auta určeného pouze pro přespání, kdy se většina času má trávit venku, se nic měnit nebude. Kdo chce více, ten si může koupit Grand Californii.

Ale kempování v této starší generaci Californie je také super. Přední sedadla jsou opravdu moc příjemná, vařič bohatě postačí, stejně jako poměrně velká lednice, kterou má člověk při přípravě jídla výborně při ruce. To už ovšem asi po všech těch letech všichni dobře ví. Stejně jako to, že vzadu na straně řidiče jsou další skříňky, což je koncepce, na které se nic nemění celá desetiletí.

Interiér vypadá fakt dobře a je pěkně útulný. Zejména když padne tma, zatáhnete okenní clony, rozsvítíte a natáhnete se po dni stráveném třeba na vodě. Obecně se ale člověk vyspí lépe na horní posteli, která je větší a má vyšší matraci. A já se vyspal parádně, jen v noci byla trochu zima. To víte, Lipno. Ve dne třicet, nad ránem asi tak deset stupňů, protože jste prostě na horách. Ale protože jsem byl líný se zvedat, pořádně jsem zapnul spacák a spokojeně spal do doby, než se do horního stanu naplno opřelo ranní slunce. To se pak zase udělá v autě vedro asi tak za čtvrt hodiny. Však to znáte. 

Chcete Californii? Čeká vás dilema

Na cestování (a pro cestování na surf to platí dvojnásob) mne hrozně štve jedna věc. Člověk se na to těší, pak se zabalí a vyrazí vstříc novým zážitkům, i když třeba na už známá místa. Jenže vždycky, ale opravdu vždycky to pak celé hrozně uteče. Najednou jsou dva dny pryč a už se zase musí balit. U Californie to samozřejmě znamená opět rychlý proces. Stačí naházet věci do auta, stáhnout střechu (opět se vás auto zeptá, jestli jste na posteli nic nenechali a jestli se střecha vážně může zavřít) a můžete frčet domů. Proces na pár minut.

Po cestě z Lipna byl dostatek času zamyslet se, jak to teda s tou Californií 6.1 je. Vyplatí se počkat na novou generaci, nebo bude lepší sáhnout po téhle starší verzi, která se navíc aktuálně prodává se slevou zhruba 400 tisíc? I tak vám mimochodem na testovaný vrcholný diesel v provedení Ocean dva miliony nebudou stačit ani náhodou, ale to je druhá nevýhoda Californií obecně. Jsou prostě drahé. I po slevě. Testovaný kus s veškerou výbavou navíc vyšel na 2,8 milionu vč. DPH. 

Pokud chcete kombinaci diesel + čtyřkolka, máte štěstí, žádné dilema vás nečeká. Taková motorizace se nabízet u nové Californie nebude, takže kupujte, protože dieselové čtyřkolky nebudou. Pokud ale takovýto požadavek nemáte, čeká na vás dilema mnohem složitější. Současná verze je pořád výborným cestovatelem a rozhodně nezklame, ta nová bude prostornější, jízdně lepší, ale ze začátku zřejmě dražší. Takže vám bohužel neporadím. Jen vám mohu říci, že California 6.1 se mi vždy líbila, ale na tu novou se už těším fakt hodně.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Ivo - 16.08.2024 06:19:39
Tohle auto vždycky mělo smysl pouze v longu. Proč je jich pomálu těžko chápat.

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0
Reklama

Na testy, očkovací certifikáty i covid pasy na hranicích zvysoka s..e Bílej tesák

Máte nervy z překročení hranic? Pak si bedlivě prohlédněte přiložené video a přečtěte článek
18.06.2021 20:10
|
3
Reklama

Přežije SsangYong tuhle hrůzu? První šokující výsledky extrémního testu v tureckých horách

Až po strop zaplněn bagáží a s boxem na střeše. Navrch 10 000 kilometrů po nedokonalých cestách
06.01.2021 14:48
|
9

V Turecku na hranicích auta ofukují desinfekcí, COVID testy posádky ale nevyžadují

Přechodu mezi Bulharskem a Tureckem jsme se trochu báli, nakonec jsme ho ale projeli za 15 minut
23.12.2020 10:05
|
0

Itinerář Fotra na tripu 8, díl třetí: Loučíme se s Rumunskem i s Wednesday, začíná objevování Srbska

Nastal čas vypravit se na téhle cestě do další země. Srbsko otevírá svá Železná vrata.
15.10.2024 11:19
|
0

Bude to Praha? Víme, kam bude létat u Čechů nejpopulárnější letadlo společnosti airBaltic

Češi si odhlasovali, že pro našince tak zábavné jméno letadlo airBaltic dostane. V Praze se ukáže.
15.10.2024 08:50
|
0
Reklama

V Polsku jsme našli místo na dovolenou tak skvělé, že se o něj skoro nechceme dělit. Češi ho neznají

O polských jezerech se v českém éteru mluví často, ale tohle jezero Češi zatím přehlížejí.
14.10.2024 09:19
|
0

Také v Alpách řeší teplé počasí a málo sněhu. Teď tam zavřeli středisko s 85 let dlouhou historií

Alpe du Grand Serre bylo uzavřeno. Ukazuje to na dlouhodobé problémy s přírodním sněhem.
13.10.2024 12:44
|
2
Reklama
Fotr na tripu