Typický nešvar, kterým turisté v letadlech otravují ostatní, se začíná trestat. Hrozí pokuta 1500 Kč

- Novou pokutu za předčasné vstávání zatím začíná rozdávat společnost Turkish Airlines.
- Letušky mohou takového cestující nahlásit a ten pak může dostat pokutu 1500 Kč.
- Novinka platí od letošního května.
Dovolené jsou v plné proudu a mnoho lidí vyráží k moři právě letadlem. Kdo už někdy letěl, ví, že někteří cestující mají po přistání docela na spěch. Letadlo ještě ani nezaparkuje a oni už stojí v uličce a dolují své věci z přihrádky nad hlavou. Zprvu neškodná událost se ale v případě prudkého zabrzdění nebo nečekané události na dráze může zvrtnut a může pak dojít třeba i ke zranění. Přesto to lidé stále dělají nehledě na nebezpečí. První aerolinka se proto rozhodla tento nešvar trestat.
Zatím u jedné letecké společnosti
Brzkým vstáváním po přistání mohou vznikat nepříjemné strkanice a nehýbající se fronty. Pokud zrovna nepospícháte na navazující let, pak byste měli počkat, až na vás s výstupem přijde řada. Zablokováním uličky nic neuspíšíte, ba naopak všechno spíš zdržíte. Zejména pokud potřebuje vystoupit cestující u okénka a ostatní se musí kvůli němu vysoukat ven. V ideálním případě by měli vystoupit lidé z prvních řad a pak postupně další cestující za nimi.
Jednou z prvních leteckých společností, která z tohoto důvodu zavedla nová pravidla pro cestující, se stala Turkish Airlines. Letušky ještě před startem letadla upozorňují vždy cestující na to, co je zakázáno a jaké pokyny mají poslouchat. K zákazu kouření a používání tabákových výrobků přibyl nově zákaz vstávání ze sedadla, dokud letadlo ještě zcela nezastavilo a k tomu se přidalo pravidlo, že cestující musí zůstat připoutaný do doby, než zhasne kontrolka. Znění pravidel vychází z nařízení UOD-2025/1 a platí od letošního května.
Každý, kdo poruší některý ze zákazů, může očekávat pokutu. Přesná částka nebyla nikde zveřejněna, ale řada médií hovoří 1500 korunách. Pokuta za prohřešek nebude uložena na místě. Pokud si takového cestujícího letušky všimnou, mohou ho nahlásit na úřad civilního letectví, který se už o vše ostatní postará.
Do komentářů nám napište, zda jste s tím u tureckých aerolinek už setkali, a zda si myslíte, že by se tento zákaz měl uplatňovat také u ostatních leteckých společností.
Zdroj: Euronews, Simple Flying