Reklama
Atrakce

Kousek za Prahou jsme našli místo, kde je možné si odpočinout v přírodě a ochutnat domácí výrobky

Farma Bláto se nachází v Posázaví nedaleko Uhlířských Janovic. Možností, co tu dělat, je několik.
Zdroj: Ondřej Šebek

  • Farma Bláto se nachází kousek od Uhlířských Janovic a nedaleko Kutné Hory.
  • Chovají zde švýcarské krávy. Produkcí jsou mléčné výrobky, nejvíce sýry a jogurty.
  • Ubytovat se lze v rekonstruované sýpce (lofty a apartmány), v glampingových stanech nebo v karavanu.
  • V létě se návštěvníci osvěží v přírodním koupališti.
  • Do budoucna má farma další plány, třeba muzeum českého animovaného filmu.

Taky máte občas chuť odjet z města, od všeho toho ruchu a shonu? Prostě si jen zabalit knížku, buřty na oheň a nechat se rozmazlovat zvuky přírody? Podařilo se nám najít místo, které je doslova oázou na duši, když si chcete přemýšlet o nesmrtelnosti brouka a u toho zakusovat chutný domácí sýr od švýcarských kraviček. V létě se tu navíc budete moci nově vykoupat v přírodním koupališti.

Takovou farmu jsme ještě neviděli

Farma Bláto je unikátní záležitostí. Kromě chování krav a výroby mléčných produktů se rozhodli, že budou něco víc. V sezóně si tu tak užijete grilování na ohni, pozorování hvězdného nebe na terase glampingového stanu, letní kino, koncert nebo jen procházky po okolí s pozorováním zvířat. Možná si pohladíte i králíčka, co tu bezprizorně hopká po farmě nebo naopak budete utíkat před houserem, který chrání svoje „ženy“.  

Nedá se říct, že by se tady zastavil čas, protože na farmě je stále co dělat a kam ji posouvat. My jsme si tu ale dokázali po dlouhé době odpočinout a načerpat síly do dalších městských dnů. Škoda jen, že chystané jezero bude hotové až v létě, po parném sobotním dnu stráveném v Ratajích nad Sázavou (byl tam sraz fanoušků Kingdome Come) bychom zchlazení ve vodě hodně uvítali. Ale podle informací si osvěžení budete moci již brzy vyzkoušet sami.

Vlastní zkušenost bývá vždy ta nejlepší, a tak se vrátíme trochu na začátek. Farma Bláto se nachází ve stejnojmenné vesnici nedaleko Uhlířských Janovic v krajině Posázaví, ve které se mimo jiné odehrává příběh Jindry ze Skalice. Tato oblast byla naším cílem, abychom vás v dalších článcích trochu blíže seznámili právě se světem Kingdome Come. Pro přespání jsme hledali místo, které si budeme dlouho pamatovat a co víc, kam bychom se někdy i rádi vrátili. A ono se vlastně tak trochu náhodou i zadařilo.

Zdroj: Ondřej Šebek

Vše co potřebujeme na jednom místě

Na farmu se dostanete autem, parkoviště je dobře označené a prostorné. Ubytovat se zde můžete na několika místech. Pokud máte rádi pohodlí, pak byste měli zvolit lofty nebo ateliéry v zrekonstruované sýpce. Naopak pokud jste trochu dobrodružné povahy, pak na vás na klidné louce čekají stany – ne však ledajaké, ale glampingové. A přesně v jednom takovém jsme spali i my. Do každého stanu se vejde až pět lidí a ceny začínají od 3600 korun za noc. V hlavní letní sezoně to může být klidně o něco více.

Karavanové stání, které lze pořídit již za pár stovek, nebylo obsazené, a tak jsme ho využili pro zaparkování našeho auta. Ještě předtím jsme si vyzvedli klíče od stanu v bistru Maštal. Recepci zde nehledejte, vše se odehrává právě tady. Paní, která nás obsloužila, byla usměvavá, milá a pozorná. Vše nám poctivě vysvětila.

Za bistrem se nachází „Lesní bar“, ve kterém najdete napichováky na buřty, základ pro rozdělání ohně, menší ledničku a také základní nádobí. Před vchodem do bistra se pak po levé straně nachází toalety a sprchy. Musíme uznat, že jsou velmi pěkně zařízené a čisté. Z pravé strany je pak místní obchůdek s dobrotami, který je ale otevřený v omezenou dobu přes týden a sobotu. V neděli mají zavřeno, část sortimentu se ale přesouvá do bistra, aby si každý mohl odvézt domu nějakou mléčnou dobrotu. Sedět se pak dá uvnitř v bistru, kde je několik stolů, nebo venku. Případně si lahodný nápoj můžete odnést k sobě na verandu glampingového stanu.

Ten náš jsme museli nejprve odemknout a nechat ho vyvětrat, protože v parném dnu byla uvnitř hotová sauna. Vše bylo krásně nachystané a uklizené. Než se však stan vyvětral, šli jsme na průzkum. Každý glamping má u sebe zavedenou vodu, kterou jsme se hned osvěžili. Zásuvky ve stanu nejsou, ale najdete je na hraně verandy. Kdo by potřeboval elektřinu ve stanu, může si v bistru půjčit prodlužovačku nebo si ji prozíravě sbalit už doma.

Jsou tu také dvě dřevěné židle se stolečkem, kde si můžete vychutnat třeba chlazené pivo z bistra. Před stanem je ještě ohniště se třemi lavičkami, připravené dřevo a rošt na gril. My jsme si večer půjčili z lesního baru jen napichováky, papír, sirky a nádobí. Z okolí jsme si pak posbírali malé větvičky na roztopení a až později do ohně přikládali větší větve. Když slunce zašlo za obzor a ochladilo se, byl oheň kýženým zdrojem tepla.

V létě bude nová zábava

Hned naproti glampingu se buduje velký rybník. V létě tak farma bude ideálním zdrojem pro návštěvu, kde se zchladit před horkými slunečnými paprsky. Navíc vodní plocha bude otevřená i pro veřejnost, nemusíte se tu tedy ubytovávat, stačí přijít jen tak. Jediné, co pravděpodobně bude letos zpoplatněné, bude parkoviště.

Od budování jsme zabloudili na druhou stranu farmy, kde se zrovna několik kraviček vydalo pást se na večeři. Poté, co jsme obešli budovu, jsme potkali volně pobíhající králíčky, slepice, husy a netykavku housera, který si pečlivě chránil svůj gang. A jak ten houser umí být rychlý! Vidět tu můžete ale další domácí zvířata, jako jsou krůty, husy, kozy, oslíka nebo prasátko. Potuluje se tu také několik kočiček. Je to, jako byste nepřijeli do ubytování, je to jako byste přijeli na víkend k babičce.

Už z internetových stránek jsme věděli, že je tahle farma výjimečná, a tak jsme se chtěli dozvědět víc. Vyprávění o místě se ujala Karolína Pečenková, která je neodmyslitelnou součástí této komunity a farmy.

Tahle farma má fakt smysl

„Farma Bláto paří rodině Šichových, kteří původně pochází z Prahy. Rodina se rozhodla změnit život a původně si nedaleko opravili mlýn a začali chovat ryby. Až v roce 2012 převzali tento statek a postupně ho začali zvelebovat. Od roku 2015 máme vlastní stádo a zpracováváme mléko. Vyrábíme tu sýr alpského typu, který zraje několik měsíců, takže je to trochu dobrodružství, protože ten výsledek není vidět hned. Protože to děláme v českých podmínkách, tak se musely trochu upravit receptury,“ uvádí nás do příběhu farmy Karolína a pokračuje: „Chováme tu plemeno Brown Swiss (hnědá švýcarská kráva), což jsou skvělé kravičky, outdoorové, nepotřebují intenzivní krmení a dávají tučné mléko, které je právě ideální pro výrobu sýrů. A když v zimě není pastva, máme už vychytanou krmnou dávku, tu si samozřejmě děláme sami, abychom měli kontrolu nad kvalitou. Kravičky jsou navíc udržované v čistotě a to vše má vliv na kvalitu a vůni jejich mléka.“

Naše otázky tak logicky vedly k tomu, co všechno tu vyrábějí a kde si to můžeme koupit. „My tady používáme šetrnou pasterizaci, což znamená, že pasterizujeme jen na 62 stupňů a rovnou mléko zpracujeme. Každé ráno tak začíná nová výroba. Děláme nejvíce sýry, jogurty, tvaroh a to vše starou poctivou cestou bez konzervantů nebo škrobu. Jediné, co u nás nevyrábíme, je máslo,“ upřesní nám Karolína. Koupit se vše dá jak v obchůdku, tak přímo v bistru. Mají také vlastní zmrzliny. Za těmi stojí nejstarší dcera Šichových, která pro dělání této letní dobroty načerpala zkušenosti přímo v Itálii. A podle recenzí na Google to byla sázka na jistotu, zmrzliny tak mají velký úspěch, stejně jako samotné sýry.

„Snažíme se také šlechtit kravičky, aby dávaly A2 mléko. Je totiž mnohem lépe stravitelné i pro lidi, kteří mají například intoleranci na laktózu. Takže když jsou nová telátka, uděláme jim genetický test, abychom zjistili, jestli tento gen mají. Našim cílem je mít celé stádo s genem A2, abychom to pak mohli udávat na naše výrobky,“ upřesní Karolína. Už teď výrobky z mléka A2 trochu testují a to na svých stálých zákaznících (dobrovolně). Zatím to vypadá nadějně.

Než nám Karolína utekla za bar věnovat se i jiným hostům, zajímalo nás, co vše se tady dá dělat a nebo co plánují do budoucna. „Aktuálně tady budujeme vodní plochu, která bude dostupná už od léta. Dál se plánuje rekonstruovat další budovu, že by tam mohlo vzniknout muzeum českého animovaného filmu… No a jinak k nám lidé jezdí na teambuildingy, dělají se tu oslavy, svatby, ale také sem jezdí školky a pořádáme různé degustace. V létě tu je v provozu letní kino… Jo a nakonec letošního léta nás čeká rockový koncert Rufuse Millera (britský kytarista). Takže furt je co dělat a na co se těšit,“ ukončuje vyprávění usměvavá Karolína.

Ty sýry milujeme

Po rozhovoru s Karolínou jsme si v bistru dali dvě nealkoholická piva Bernard za 62 korun. Pitný režim je totiž potřeba dodržovat. Alkoholickou podobu mají za stejné peníze. Dá se tu ale koupit třeba ještě Coca Cola za 49 Kč, točená sodovka za 39 Kč, espresso mají za 59 Kč, capuccino je jen o deset korun dražší. Míchané nápoje jako je Aperol, Mojito nebo Gin s Tonikem vyjdou na 149 korun.

Jídla se pak mění podle aktuálního týdenního menu, které najdete na jejich facebookových stránkách. My jsme na večeři byli vybaveni, takže jsme služby nevyužili. Těšili jsme se totiž, až si na ohni upečeme buřty. Trochu mrzuté byly noční výpravy ze stanu na toaletu, které jsou na druhé straně bistra Maštal. Doporučujeme přibalit s sebou baterku, ať někde nezakopnete.

Součástí našeho pobytu ovšem byla snídaně (za příplatek), na kterou jsme se také velmi těšili. Je fajn, když se někdo stará o vás a nemusíte v neděli ráno vůbec nic, prostě se jen dojdete najíst. Výběr byl široký. Byly tady párky, míchaná vajíčka, zelenina, tři druhy pomazánek, máslo, domácí jogurt, domácí sýry a taky několik plátků šunky a salámu. Pak také místní jogurt, dva druhy džemu a cereálie. Navíc ještě před nákupem můžete právě ochutnat zdejší výrobky a ty sýry, to bylo něco! Dlouho jsme nic tak dobrého nejedli, já jsem si přidala několikrát. Nejlepší byl asi čerstvý sýr obalený v bylinkách, byl tak jemný a zároveň lehce slaný. Prostě dobrota!

Tak, až někdy budete hledat místo, které je jiné než ostatní, kam navíc můžete vzít s radostí svoje děti a nebo budete prostě chtít jen vypnout od všech starostí a rychlého běhu života ve městě, je tohle jedna z možností, kterou doporučujeme! Ceny za ubytování jsou sice vyšší, ale zase je to zážitek mimo centrum města, prostě tam, kde houser dává dobrou noc a v noci zpívá serenádu.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mezinárodní den dětí je ideální příležitost darovat jim větší výlet. Máme patnáct tipů, kam vyrazit

Možností, kam vzít děti na větší výlet, je nepřeberné množství. Zde je patnáct z nich.
01.06.2025 12:21
|
0
Reklama

Výlet na Karlštejn: Tak levné jídlo jsme tady fakt nečekali, některé prohlídky ale stojí majlant

Na parkoviště jsme přijeli ve 12 hodin o víkendu. Stále bylo, kde zaparkovat.
20.05.2025 07:35
|
2

Počasí na Velikonoce bude přát výletům, nastal čas vyrazit do přírody

Možná bude občas zataženo, možná zaprší, ale přes den se očekávají teploty přes 20 stupňů.
16.04.2025 10:10
|
0

Už žádné skryté poplatky, návrh EU nařizuje aerolinkám akceptovat dvě malá palubní zavazadla zdarma

Aktuálně malé palubní zavazadlo nabízejí zdarma i nízkonákladové společnost. Rozměry jsou ale různé.
14.07.2025 14:24
|
0

Zažívací obtíže za 20 tisíc, zlomenina za 50 tisíc. Víme, kolik stojí návštěva doktora v zahraničí

Zaměřili jsme se na nejčastější dovolenkové destinace, Bez pojištění se dovolená prodraží.
10.07.2025 12:37
|
0
Reklama

Typický nešvar, kterým turisté v letadlech otravují ostatní, se začíná trestat. Hrozí pokuta 1500 Kč

Pravidlo platí zatím na palubě Turkish Airlines. Má však logiku a lidé by ho měli dodržovat.
07.07.2025 08:10
|
18

Špatná příprava auta na dovolenou přinese problémy. Poradíme, na co před odjezdem nezapomenout

Teď je poslední šance udělat něco s tou svítící kontrolkou. Stejně jako vyměnit stěrače.
03.07.2025 11:54
|
0
Reklama
Fotr na tripu