Reklama
Rady cestovatelům

Do Itálie na lyže povinně s pojistkou na blbost. Bez ní hrozí pokuta 200 euro a nejen to

Kontroly jsou namátkové, potvrzení je nutné mít u sebe. Ideálně přeložené do angličtiny.
Zdroj: Jan Markovič

  • Itálie zákonně vyžaduje po lyžařích pojištění odpovědnosti (tzv. pojistku na blbost).
  • Absence potvrzení nebo pojištění znamená pokutu ve výši až 200 euro.
  • V případě, že lyžař někoho srazí a nebude mít toto pojištění sjednané, může počítat se statisícovými výdaji.
  • Pití alkoholu během lyžování se nedoporučuje. Pojišťovna by mohla krátit plnění, protože alkohol patří zrovna do výluk.

Zimní radovánky v zahraničí jsou v plném proudu, v Česku navíc aktuálně začínají jarní prázdniny, takže na alpských svazích nebude nouze o lyžaře všech věkových kategorií. Každá cesta mimo Českou republiku by se neměla obejít bez cestovního pojištění. V Itálii je pak nutné počítat s pojištěním odpovědnosti, které se lidově říká pojistka na blbost. To od roku 2022 musí mít všichni lyžaři. V opačném případě dojde na pokutu a pokud někoho srazíte, hrozí vám náklady v řádu statisíců až milionů korun, který byste mohli splácet klidně celý život

Pozor na alkohol i nevhodné pojištění

Pojištění na platební kartě je výhodné, pokud jezdíte do zahraničí často. Nemusíte myslet na to, že se potřebujete pojistit. V takovém případě ale doporučujeme se mrknout, jaké vysoké limity léčebných výloh máte nastavené a zda jste připojištěni také na zimní sporty. Na svazích je totiž větší pravděpodobnost úrazu, tak abyste i v tomto případě byli řádně krytí. Navíc je potřeba zkontrolovat pojištění odpovědnosti a to si případně zařídit.

„Pojištění odpovědnosti se dá sjednat samostatně na celý rok (tzv. pojistka na blbost). V rámci cestovního pojištění ho například my nabízíme od prostřední varianty pojištění automaticky v ceně. K dispozici tak není pouze u základní varianty našeho cestovka,“ uvedl Jan Marek, mluvčí Generali pojišťovny. Toto pojištění si tedy můžete sjednat také ke krátkodobému cestovnímu pojištění od kterékoli pojišťovny. Je důležité si pohlídat, aby v balíčku bylo. Bez něj byste se na italské sjezdovce nedoplatili.

Mezi lyžaři je populární pití alkoholu na svahu, toho byste se v případě Itálie měli vzdát. Alkohol totiž může ovlivnit vnímání a lidé mají tendenci více srážet ostatní, být agresivnější a hecovat se. Pak vznikají nechtěné nehody, kdy už je pozdě vzít cokoliv zpět. Navíc, pokud by vás na sjezdovce zastavila kontrola a zjistila, že máte v krvi více než 0,5 promile, čeká vás pokuta až 1 000 euro, navíc přijdete také o skipass.

Alkohol ale může zavinit ještě další nepříjemnosti, zejména v případě, kdy srazíte jiného lyžaře. „Pokud dojde k pojistné události pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, budete muset vzniklé škody hradit ze svého. Podotýkám, že v případě srážek lyžařů nebo snowboardistů jde o částky stovek tisíc korun, výjimky nejsou ani případy převyšující milion korun. Navíc poškození jsou připraveni se v případě srážky vždy soudit o náhradu škody,“ varoval v rozhovoru Jan Marek.

Potvrzení mějte vždy u sebe

Když už by se nehoda stala a vy byste měli vše v pořádku, může po vás pojišťovna chtít ještě potvrzení o seřízení vázání. Je to z důvodu vyloučení možnosti, že jste před srážkou nic nezanedbali. Jeho absence by mohla ovlivnit pojistné plnění. Každá pojišťovna to má ale jinak, a tak je nejlepší se zeptat přímo na pobočce, ať víte, s čím počítat. Nicméně každé lyže by se měly nechat seřídit alespoň jednou ročně a to v autorizovaném servise.

Pojištění odpovědnosti je tedy v Itálii naprostou nutností. Bez něj riskujete velké potíže, které by vás mohly dostat do finanční pasti, v lepším případě můžete počítat jen s pokutou. Je proto lepší si za pojištění připlatit a být v klidu, než později litovat. Potvrzení o pojištění odpovědnosti mějte vždy u sebe, ideálně v anglickém jazyce nebo v jazyce dané země.

Mnozí si ho nechávají v telefonu, ale ten se po celém dnu na svahu může vybít a nebo ho můžete ztratit, proto je nejjistější papírová forma potvrzení, kterou snadno zastrčíte do kapsy bundy. „Za absenci potvrzení hrozí pokuta až 200 euro a navíc můžete přijít i o zakoupený skipass. Kontrola sjednaného pojištění bývá nahodilá, může být na svahu nebo při nákupu skipasu. Je lepší se připravit na obě varianty,“ doplnil informaci Marek.

Zdroj: autorský text, Jan Marek - mluvčí Generali pojišťovny

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Za sáňkování a bobování pod vlivem pokuta až 25 tisíc. Zimní radovánky v Itálii se mohou prodražit

Lyžování pod vlivem je v Itálii zakázáno a přísně se trestá. Navíc se sankce netýkají jen lyžařů.
29.01.2025 13:15
|
0
Reklama

Zklamání? Ani omylem. Italské letovisko San Benedetto del Tronto má vše, co dovolenkáři chtějí

Italská pohodička ve městě, které leží na pomyslné čáře oddělující sever a jih Itálie.
22.01.2025 08:10
|
5

Fotří test Škody Superb Combi: Takhle důkladnou prověrku čítající 16 tisíc kilometrů jinde nenajdete

Pepa se Superbem strávil 100 dnů a jeho závěr je jasný. Pořád je to dobré a kvalitní auto.
09.01.2025 14:25
|
1

20 tipů, kam vyrazit na velikonoční výlety po celém Česku

Velikonoce nejsou jen o pečení a tradicích. Jsou také o volnu, které se dá hezky strávit venku.
14.04.2025 07:12
|
0

Dacia má další auto, ve kterém můžete přespat. Takhle vypadá spaní v Bigsteru za zhruba 50 tisíc

Kempovací sada je relativně cenově dostupná a dá se pořídit i do jiných modelů značky.
11.04.2025 14:29
|
0
Reklama

Výběr Fotra na tripu: Tohle jsou nejkrásnější západy slunce z našich dobrodružství

Cestování přináší radost nejen v podobě zážitků, ale dokáže také odměnit nádhernými výhledy.
01.04.2025 13:04
|
0

Fotoreportáž: Z Matějské pouti se stává zábava pro bohaté. Ceny atrakcí a jídel v roce 2025

Běžná čtyřčlenná rodina může na akci nechat klidně dva nebo tři tisíce. Téměř vše totiž podražilo.
27.03.2025 13:12
|
15
Reklama
Fotr na tripu