Chcete žít v Itálii? Stále se tam prodávají domy za 25 korun. Lákavá nabídka přináší řadu starostí
- Domy za jedno euro se prodávají po celé Itálii.
- Stavby vyžadují rekonstrukci a ta musí být hotová do tří let.
- Pět let takový dům nový majitel nesmí prodat.
- Vyřizování všeho přes italské úřady bývá zdlouhavé, složité a drahé.
- Rekonstrukci by měli provádět místní pracovníci.
Pizza, pasta, italské víno zní stejně lákavě, jako si koupit v Itálii dům za jedno euro. S tím druhým však budete mít nakonec více starostí než radosti. Tedy pokud nejste rozený dobrodruh a na účtu v bance vám neleží hotové jmění.
Domy za jedno euro, v přepočtu tedy za nějakých 25 korun, začaly být hitem v roce 2018. Původně s tím začali na Sicílii, aby do města Salemi přilákali více obyvatel. V současné době je nabídka rozšířená po celé Itálii. A zatímco si starostové obcí mnou ruce z nových obyvatel, těm někdy nezbývá víc než oči pro pláč.
Skryté náklady, kam se podíváš
Itálie si z prodejů udělala malý byznys. Na internetu tak naleznete specializované stránky, které informují o spuštěných výzvách. V překladu to znamená, že vás informují, jaké domy jsou zrovna volné k nákupu. Množství obcí, které se do inciativy přidalo, je skutečně značné. Jen na jihu Itálie je to přes 20 vesnic.
Domy se však dají najít po celé zemi. Potíž je však v tom, že se jedná často obce, které jsou špatně dostupné, nemají příliš dobrou infrastrukturu, jsou vylidněné a práci aby tam člověk také hledal lupou. To zní možná dobře pro beznadějné romantiky, ne tolik pro lidi, kteří by se do místa koupě chtěli přestěhovat a žít tam.
Z toho důvodu je velmi důležité zvážit investici, kterou do přestavby domu vrazíte. Zejména proto, že budete s nejvyšší pravděpodobností kupovat jednoduše řečeno ruinu. Minimálně dům, který zoufale čeká na rekonstrukci. Ta se však v některých případech může vyšplhat na několik set tisíc korun a nečekané problémy budou částku navyšovat. Rozhodně to nebude taková idylka jako ve filmu Pod toskánským sluncem.
Každá obec navíc má svá vlastní pravidla pro zhotovení stavby. Pro všechny ale platí, že rekonstrukce musí být hotová do tří let a dalších minimálně pět let se nemovitost nesmí prodat. Často je také požadováno, aby na stavbě pracovali místní pracovní síly, kterých však nemusí být tolik anebo nemusí být tak časově flexibilní.
U historických budov navíc nemůžete nijak zásadně měnit jejich vzhled. Není na škodu si tedy udělat seznam pro a proti, zejména pak přemýšlet hlavou a nedávat tolik na srdce.
Existuje i průvodce nákupem
Ideálním zájemce je tedy někdo, kdo se má v plánu do Itálie přestěhovat na trvalo a spolu s tím si vyřídit italské občanství. K tomu má v kapse pořádný obnos peněz a nevadí mu, že bude bydlet v místě, kde lišky dávají dobrou noc a veškerý společenský život je spíše v úpadku, stejně tak ten pracovní.
Pravda je, že ne ve všech obcích to musí být nutně takové. Některé jsou na tom mnohem lépe, že by to alespoň za zvážení stálo. Pokud máte ještě děti, zjistěte si ale nejprve něco o italském školství, stejně tak o dostupnosti zdravotní péče a celkově o fungování tohoto státu.
Spolehnout se při vyřizování administrativních věcí se musíte také na italské úřady, které ne vždy mají ve všem pořádek a nechají si to také tučně zaplatit. Veškeré notářské poplatky a převody na katastru jdou samozřejmě také za vámi. A ještě než započnou práce, musíte s místním úřadem uzavřít ručitelskou smlouvu, která může činit až 5 tisíc euro. Pro případ, že by se rekonstrukce nezdařila do požadovaných tří let nebo byla porušena jiná podmínka.
A protože žijeme v 21. století, kromě webové stránky existuje ještě jiný průvodce nákupem domu za jedno euro. Tentokrát za necelých 13 euro si můžete pořídit e-book, který vás provede tím nejdůležitějším krok za krokem.
Pokud vás tedy žádný z výše uvedených řádků neodradil od koupě a následné rekonstrukce, pak jste možná další šťastlivec, který čeká na svůj vysněný dům. Veškeré informace o domech za jedno euro se dozvíte na webových stránkách casea1euro.it. Tam se také pravidelně aktualizují nabídky nových nemovitostí. V případě zájmu ale musíte kontaktovat příslušnou obec.
Zdroj: Live in Italy Magazine, Case a 1 euro