Reklama
Pěšky

Nejsilnější zážitek z cesty po Maroku: Malý kluk z vesnice nás provedl kaňonem Opičích prstů

Opičí prsty ve většině bedekrů nenajdete. Jejich fotogeničnost by ale zasloužila titulní stranu
Zdroj: Jana Laufová

Snad všechny průvodce Marokem doporučují návštěvu Červené mešity nebo večerní procházku mezi zaklínači hadů a kejklíři na náměstí Jemaa el-Fnaa v Marrákeši. Také fotky karavany velbloudů jdoucích přes duny Erg Chebbi nebo modré uličky Chefchaouenu dokáží vyvolat pocit, že byste „to“ alespoň jednou chtěli vidět a zažít na vlastní kůži. Tato místa mají své kouzlo a i my jsme na ně zavítali a užili si je. V Maroku ale stačí uhnout kousek z nejznámějších tras a dostanete se do méně popsaných oblastí bez turistů, kde často čeká zapomenutý kousek ráje. 

A tak, když myslím na Maroko já, nevybaví se mi ruch červeného města ani pohled na nekonečné duny Sahary. Místo toho se v představách znovu procházím po úzkých pěšinách mezi zelenými políčky v oázách pod Tinghirem, které kontrastují s okolními nehostinnými štíty Atlasu. Nebo se proplétám mezi rozpadlými budovami starého města Ksar Ihjjamen. Nejraději se vracím k místům, na která jsme narazili náhodou a nejsou popsaná v žádném bedekru.

Viditelné, přesto skryté

Mezi taková místa patří Monkey Fingers, skalní útvary připomínající svým tvarem opičí prsty, které se napojují na kaňon Dades nedaleko vesnice Ait Ouglif. Opičí prsty, někdy také nazývané Tamellaltské skály, jsou viditelné i ze silnice spojující Tamellalt s Ait Arbi. Většina projíždějících se spokojí pouze s fotkou pořízenou z jednoho z četných odpočívadel nebo se projde v zelené oáze údolí řeky Dades pod skalami. Ani my jsme v našem původním hrubém cestovním plánu neměli Monkey Fingers zahrnuty a dostali jsme na ně tip až v průběhu naší cesty. Podle místních to mělo být hezké místo, které se nacházelo na naší trase z Tinghiru do Ait Ben Haddou a jehož návštěva neměla zabrat moc času.

Naše očekávání nebyla velká. Dle doporučení jsme auto odstavili na parkovišti u Auberge Kasbah Ait Marghad a hned po příjezdu se nám naskytl klasický marocký výjev. Kolem auta se seběhli místní kluci, kteří nám halasně začali nabízet své služby průvodců. Posunky jsme se je snažili opakovaně odmítnout – kluci neuměli ani slovo anglicky a my na tom s francouzštinou nebyli lépe. Když děti odběhly, mohli jsme si oddechnout, dobalit zbytek věcí a připravit na cestu i dceru, která byla z povyku kolem značně rozladěná.

Samozvaný průvodce

Pěšina vedla z parkoviště přes řeku Dades nahoru ke skalám, a tam se podle mapy měla rozdělovat v několik tras procházejících mezi jednotlivými patry pískovcových útvarů. Asi v polovině cesty vzhůru nás doběhl jeden z kluků z parkoviště a přesvědčoval nás, abychom se vrátili k řece v údolí. Byl neoblomný, my ale byli zatvrzelejší, a tak chlapec po chvíli rezignoval a vydal se s námi nahoru do kopců. Celou cestu nám něco vyprávěl a ukazoval, s naší jazykovou vybaveností však bylo pochopitelné pouze to, že se jmenuje Ali a bydlí v jednom z nedalekých domů.

Na kopci přestala být pěšina viditelná a mapy nebyly mezi stupňovitými skalami přehledné. Vydali jsme se tedy podél úpatí skal neznačenou trasou, která dle map měla vést až dolů do údolí. Náš samozvaný průvodce začal protestovat. Ukazoval kamsi výš, ke špičkám kamenných prstů. Bylo pozdní odpoledne, chlapcova varianta se zdála příliš dlouhá a naše důvěra v jeho tvrzení malá. Tvrdohlavě jsme se drželi původního plánu a chlapcovy gestikulace si nevšímali. Po sto metrech se však ukázalo, že naše volba není schůdná a my se potupně vrátili za Alim.

Zpočátku jsme uvažovali, zda je následování Aliho bezpečné a jeho varianta časově reálná. K našemu překvapení nezvolil ani jednu z tras vyznačených v mapě. Místo toho nás zavedl k neviditelnému vstupu do uzoučkého kaňonu, který se ukrýval mezi opičími dlaněmi. Sestup na dno byl problémový, ale proveditelný i s dvouletou holčičkou. Jen v průběhu zaznívaly instrukce jako „Ty ji spusť za ruce a já ji dole chytím.“

Na dně kaňonu na mě padla nejistota. Cesta dolů byla zvládnutelná, zato nahoru bychom se s dítětem v případě potřeby vyškrábali jen stěží. Nezbývalo než doufat a obavy nechat rozpustit v měkkém odpoledním slunci, které se opíralo do zlatavých stěn soutěsky.

Přelez, podlez, přeskoč, seskoč

Možná jsme měli štěstí na vhodnou roční dobu, ale většina cesty byla dobře schůdná, přestože vedla korytem téměř vyschlého potoka. V některých místech bylo pouze nutné řešit, zda je bezpečnější dvouleté dítě předávat z náruče do náruče, nebo problematickou pasáž zdolat i s potomkem v krosně. Nejhorší místo v podobě přeskoku z kamene na kámen dva metry nad hladinou tůně překonal můj muž s dcerou na zádech dobře, já ovšem potřebovala při doskoku pomoc. Alimu v žabkách nedělalo problém vůbec nic, a ještě nám s lehkostí asistoval v náročnějších úsecích.

Kaňon byl s přibývajícími kilometry a pomalu zapadajícím sluncem čím dál kouzelnější. Místy dcera musela po svých a nám nezbývalo, než lézt po čtyřech. Velké valouny přehrazovaly průchod a bylo nutné je podlézt. Jak se rychlost naší chůze snižovala, narůstala Aliho nervozita. Posunky naznačoval, abychom si pospíšili. Zřejmě s námi trávil víc času, než měl v plánu. Po nejkrásnějším úseku se kaňon rozevřel a my se ocitli na prosluněném plácku, kde odpočívali místní.

Útěk místo rozloučení

Cesta údolím řeky Dades zpět k autu byla ve srovnání se zážitkem z kaňonu trochu nudná a jednotvárná. Ani nás nemrzelo, když při občasných pokusech o focení Ali zběsile mával rukama a ukazoval k parkovišti. Spěchal domů. Před odjezdem jsme se mu chtěli za nezapomenutelnou procházku odvděčit. Dali jsme mu částku, která asi trojnásobně převyšovala obvyklé požadavky amatérských marockých průvodců. V Česku pár korun, v Maroku rozpočet na několik dnů.

Ali s úžasem hraničícím s děsem bankovky rychle sbalil, odmítl společnou fotku a pelášil domů. Pravděpodobně předpokládal, že jsme výši odměny neodhadli a bál se, že bychom částku mohli ještě upravit. Jeho chování nás nejdřív trochu zamrzelo. Postupem času se nám ale v hlavě rozleželo, že nečekaný, a o to autentičtější konec udělal z odpoledne uprostřed skal ještě silnější zážitek. Kdybych měla napsat vlastního průvodce po Maroku, tak na titulní straně nebude mešita v Marrakéši nebo duna na Sahaře, ale fotka hubeného kluka ruku v ruce s naší dvouletou dcerkou v kaňonu Opičích prstů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama

Autosalon nabízí pro Nový rok řešení bytové otázky. Pořiďte si šestipatrový byt ve skále

Na cestování je úchvatné, že neustále poznáváte nové věci. Jako se tomu stalo i v turecké Kapadokii
31.12.2020 10:34
|
0

Tip na automobilový výlet po Česku s dětmi: Trpasličí skála

Na malé objevitele čekají Sněhurka i trpaslíci
06.07.2020 12:08
|
0

Kojenecká letenka zdarma se nemusí vyplatit. Víme, kdy dítěti do dvou let koupit vlastní sedadlo

Miminka neplatí za letenku, ale nemají nárok na sedadlo. A to není vždy výhodné.
14.11.2024 08:05
|
0

Objevili jsme nejkrásnější pláž Albánie a byli na ní sami. Tajný tip, který v průvodci nenajdete

Pláž s hodnocením 5,0 je skrytou perlou Albánské riviéry. Dostanete se na ni po svých.
07.11.2024 08:00
|
0
Reklama

Ryanair se snaží vydělat na rodičích s malými dětmi pochybným příplatkem. Jedna země se ale vzepřela

Rodina letící s irskou nízkonákladovkou musí počítat s vyšší cenou letenek, než je inzerovaná.
17.10.2024 08:09
|
0

Bruslení u Lesního hřbitova aneb vítejte na nejlepší inlinové trati v Česku

Velkorysá šířka cesty, lesní vzduch, hladký asfalt a spousta atrakcí vyhoví rodinám i profesionálům
31.07.2024 08:13
|
0
Reklama
Fotr na tripu