Také v Alpách řeší teplé počasí a málo sněhu. Teď tam zavřeli středisko s 85 let dlouhou historií
- Mírné zimy komplikují situaci provozovatelům horských středisek.
- Týká se to i níže položených areálů v Alpách, některé z nich končí svůj provoz.
- Aktuálně se to týká Alpe du Grand Serre, které leží nedaleko Grenoblu.
Zimní dovolené jsou pro řadu lidí každoročním koloritem, podobně jako tomu je u dovolených letních. Jenže v posledních letech výlety na lyže komplikují teplé zimy. Místo ladovských zimních pohledů na zasněženou krajinu jsou čím dál častější realitou zelené kopce, uprostřed kterých občas vykoukne bílý pruh uměle zasněžené sjezdovky.
Tohle se navíc netýká jen českých areálů, ale problémy mají i lyžařská střediska v Alpách. Z pochopitelných důvodů se to týká především těch, která jsou položena níže. Je to také případ Alpe du Grand Serre ve francouzských Alpách nedaleko Grenoblu.
Konec po 85 letech existence
O konci střediska Alpe du Grand Serre aktuálně píší francouzská media, jako například Le Figaro. Středisko se potýkalo s problémy už delší dobu a od roku 2017 bylo dotováno přilehlými obcemi. Jenže finanční ztráta střediska se podle francouzských medií každým rokem zvětšovala, a proto bylo nedlouho před nadcházející zimní sezonou rozhodnuto, že podpora bude ukončena.
V praxi to znamená uzavření celého střediska, které provozovalo tři sedačkové lanovky, vleky a dohromady zhruba 50 km sjezdovek. Navíc jde o středisko s dlouhou historií. V provozu je už 85 let. Konec samozřejmě bude mít dopady na zaměstnanost a místní ekonomiku. Hovoří se o konci dvou stovek pracovních míst.
Problém je hlubší a bude trvalý
Z pohledu běžného turisty tato zpráva vlastně není až tak zajímavá. Středisko Alpe du Grand Serre nepatří mezi ta nejvíce vyhlášená. Jeho uzavření kvůli dlouhodobým problémům s nedostatkem přírodního sněhu ale ukazuje na hlubší problém, se kterým se budou muset provozovatelé i turisté nějakým způsobem vyrovnat.
Globální oteplování se podle Le Figaro začalo projevovat především po roce 2000. Na dostatek přírodního sněhu se už nelze tolik spoléhat a výroba toho umělého znamená značné náklady navíc.
Jak uvádí Le Figaro, od 70. let bylo ve Francii uzavřeno na 180 středisek, ale většinou šlo o malé soukromé provozovatele. Web Mountain Wilderness ale připomíná, že v posledních letech ukončilo provoz hned několik dalších tradičních středisek, jako je aktuálně Alpe du Grand Serre. V roce 2020 například bylo uzavřeno středisko Céüze 2000, přičemž tou dobou existovalo také 85 let. La Sambuy skončilo loni po šedesáti letech existence a nedávno skončilo také středisko Grand Puy.
Všechno to jsou střediska nacházející se ve výšce kolem 1500 m n. m., kde už dnes jsou s dostatkem sněhu problémy. Čeští provozovatelé i lyžaři to dobře ví. Ve Francii dokonce vznikl dokument, který se tématikou lyžařských středisek podrobně zabývá. Pracuje s databází 200 tamních středisek a závěry nejsou příliš pozitivní.
Prakticky všechna střediska mají být do roku 2050 změnou klimatu zasažena a jen pár z nich „může doufat, že budou fungovat i po tomto termínu“. Podle dokumentu se regiony ekonomicky dříve spoléhající na zimní turistiku musí přeorientovat na něco jiného, protože tradičnímu ekonomickému modelu lyžařských středisek dochází dech.
Zdroj: Le Figaro, Mountain Wilderness