Lyžařům se české skiareály nevyplatí. V zahraničí nabídnou 100 km sjezdovek levněji než na Klínovci
- Ski Resort Report 2025 srovnává ceny a služby různých evropských skiareálů.
- Tím nejlepším pro sezonu 2025 je italská Bardonecchia.
- Mají tu 100 km sjezdovek a velmi příznivé ceny.
- Ceny i jiných středisek obecně nejsou o tolik vyšší oproti českým střediskům. A někdy jsou ceny skipasů naopak mimo ČR i nižší.
Polemika o tom, zda se vůbec vyplatí jezdit na české hory na lyže, se vede už delší dobu. Tuzemská střediska nemohou nabídnout tolik sjezdovek, protože u nás velké a vysoké hory nemáme. Ale nutnost zasněžovat čím dál více kvůli teplému počasí tlačí ceny nahoru. Výsledkem je realita, kdy ceny jsou srovnatelné (někdy i vyšší) se zahraničními středisky, zatímco velikost areálů bývá docela nesrovnatelná.
Vyplývá to mimo jiné i z aktuálního Ski Resort Reportu, který hodnotí 36 různých evropských skiareálů. České středisko v tomto reportu není ani jedno.
Nejlevnější a nejdražší rodinná lyžovačka
Samostatnou kategorií je hodnocení z pohledu rodiny, která čítá dvě dospělé osoby a děti ve věku šest a osm let. Když vezmeme celkovou sumu, tak jako úplně nejvýhodnější vyšlo italské Passo Tonale. Tam rodina za šest dnů lyžování zaplatí zhruba 47 tisíc. Jako nejdražší naopak vyšel rakouský Saalbach, kde se rodinná lyžovačka vyšplhá na 100 tisíc. Tyto ceny zahrnují šestidenní skipas, půjčení vybavení, lyžařskou školu, dvanáct hrnků kávy, dvanáct skleniček koly, dvanáct skleniček vína, dvanáct malých piv a šest obědů na sjezdovce.
Vítěz má 100 km sjezdovek za zhruba 800 Kč
Ski Resort Report hodnotí lyžařská střediska z pohledu „kolik dostanete lyžařské muziky za danou cenu“. Jedním z hlavních faktorů hodnocení je cena za šestidenní skipas pro jednu osobu, do hodnocení se ale počítá i cena za půjčení vybavení, za lyžařskou školu, nějaké ty obědy na sjezdovce a nápoje koupené na sjezdovce.
Když se to všechno sečte, jasným vítězem je italské středisko Bardonecchia ležící západně od Turína nedaleko francouzských hranic.
Základem úspěchu tohoto areálu je právě fakt, že zdejší skipasy jsou na evropské poměry levné. Ten šestidenní vyjde pro jednu osobu v přepočtu na zhruba 4800 Kč. Takto nízko se nepohybují ani bulharská střediska Borovets (6800 Kč/6 dnů) a Bansko (7700 Kč/6 dnů), která skončila na druhém a třetím místě.
Na čtvrté příčce pak skončilo vyhlášené středisko Livigno, kde šestidenní skipas vyjde na 7300 Kč. Čtvrté skončilo Livigno kvůli tomu, že třetí Bansko nabízí levnější další služby, ačkoliv tamní skipas je o něco dražší.
Bardonecchia nabízí navzdory nízké ceně skipasu velmi zajímavé množství sjezdovek. Celkem je zde k dispozici 100 km. Borovets nabízí necelých 60 km, Bansko zhruba 70 km a Livigno 115 km.
Pro zajímavost, v těch nejdražších střediscích zaplatíte za šestidenní skipas klidně 10 tisíc. Týká se to středisek z konce žebříčku sestaveného v rámci tohoto reportu. Asi nepřekvapí, že se v něm často objevují švýcarská střediska, ale i ta rakouská. Konkrétně je řeč o rakouských resortech Saalbach nebo Obergürgl, švýcarských střediscích Zermatt a Wengen nebo o francouzském Val d'Isère.
Nebo přece jen raději do ČR?
Zda se lyžařům vyplatí jet někam mimo ČR, to asi záleží hlavně na tom, kolik mají času, jak moc kvalitně si chtějí zalyžovat a zda chtějí platit peníze navíc za cestu. Fakt je ale ten, že česká větší střediska na tom opravdu nejsou s cenou zas o tolik jinak. Ve Špindlu stojí šestidenní skipas 5190 Kč při nákupu on-line, při nákupu na pokladně ve středisku je cena 9130 Kč. Na Klínovci činí cena za šest dnů na sjezdovce 5180 Kč. Protože to pořád nejsou úplně velká střediska, v některých termínech se tu tvoří dlouhé fronty a do Špindlu může být problém vůbec dojet.
Podle Ski Resort Reportu jsou obecně cenově výhodná italská střediska. V TOP 10 jich je hned šest. Kromě Bardonecchia a Livigna to jsou Sauze, Sestriere, La Thuile, a Cervinia. Desítku pak doplňuje ještě španělské středisko Baqueira Beret a norský resort Norefjell.
Zdroj: Ski Resort Report