Reklama
Bonusy k TV pořadu

Když přijede robot s banány aneb Jak nás v Tallinu dojal budoucí nákup

Tohle byl Fotrův největší zážitek z Estonska.
Zdroj: Klára Vrtalová, Fotrnatripu.tv

  • Rozvážení nákupu autonomními roboty je v estonském Tallinu dnes už realitou. 
  • Robotům se nevyhnul ani Fotr, tak je rovnou natočil. 
  • Reportáž uvidíte v deváté sérii seriálu Fotra na Tripu
  • Když vás Tallin jako takový přestane zajímat, teď už víte, čím se zabavit. 

Seděli jsme v jedné útulné tallinské restauraci. Venku sněžilo, jak umí jen v pobaltské zimě – ticho, závěje, šero. Když v tom se za oknem objevil… robot. Malý, bílý, s blikajícími LED očky. Neohroženě si to jel zasněženým chodníkem, jako by se nechumelilo. Doslova. Naložený nákupem, mířil ke svému cíli. A my jsme na něj koukali jako na zjevení z budoucnosti.

Takhle jsme poprvé uviděli jednoho z doručovacích robotů značky Bolt. A začali jsme pátrat, odkud se tihle rozvážkoví sympaťáci vlastně vzali.

Estonský startup, který porazil Uber

Značku Bolt zná většina z nás jako alternativu k Uberu. Ale málokdo tuší, že za tímto fenoménem nestojí žádný Silicon Valley, ale Tallin, hlavní město Estonska. A že ji v roce 2013 založil tehdy 19letý Markus Villig.

Ano, čtete správně, devatenáctiletý student si půjčil pár tisíc euro od rodičů a rozhodl se, že zkusí spustit vlastní platformu na spolujízdu. Tehdy se projekt jmenoval Taxify. Cílem bylo nabídnout levnější a férovější alternativu k velkým hráčům. Taxify nejdřív fungoval jen v Estonsku, pak se rozšířil do Lotyšska, Litvy, Polska… a nakonec i do Afriky.

V roce 2019 se přejmenoval na Bolt, což má evokovat rychlost. Dnes Bolt nabízí kromě odvozu i elektrokoloběžky, půjčování aut, doručování jídel – a nově právě robotické rozvážky nákupů.

Fotr na tripu 9

Přečtěte si všechny články o 9. sérii Fotra

Fotr na tripu 9

Bolt Delivery Robot: Malý velký pomocník

Robot, kterého jsme viděli projíždět zasněženým Tallinem, není vysoký ani půl metru. Připomíná piknikovou chladničku na kolečkách. Má šest kol, jezdí rychlostí 6 km/h a zvládne i menší překážky, jako jsou obrubníky nebo sníh.

Uvnitř má uzamykatelnou nádobu, kam se vejde menší nákup. Když dorazí ke dveřím, pošle vám notifikaci. Vy pak pomocí mobilní aplikace zadáte kód, víko se otevře a voilà, máte večeři doma. Žádné čekání na kurýra, žádné trapné small talky na prahu.

A hlavně: robot jezdí zcela autonomně. Díky kombinaci GPS, kamer, senzorů a umělé inteligence dokáže v reálném čase reagovat na dopravní situaci, přecházející chodce nebo hluboký sníh.

Bolt spolupracuje s firmou Starship Technologies, kterou mimochodem taky založili Estonci, konkrétně Ahti Heinla a Janus Friis, kteří stáli i za vznikem Skypu. Takže Estonsko opravdu ví, co dělá.

A co Rusko? Ptali se někteří sledující na sítích

Ano, v Rusku také skutečně jezdí doručovací roboti. Společnost Yandex, často označovaná jako „ruský Google“, zahájila testování autonomních doručovacích robotů v Moskvě. Tyto roboty, známé jako Yandex.Rover, byly nasazeny například v okolí kancelářského centra White Square v centru Moskvy, kde rozvážely jídlo z restaurací.

V rámci pilotního projektu bylo v roce 2021 nasazeno 36 těchto robotů, kteří doručovali zásilky z 27 pošt v několika moskevských čtvrtích.

Tyto autonomní stroje jsou vybaveny senzory a navigačními systémy, které jim umožňují pohybovat se po chodnících a doručovat zásilky přímo k zákazníkům. Kromě poštovních zásilek byli využíváni i pro doručování jídla a potravin ve spolupráci s platformami Yandex.Eats a Yandex.Lavka.

Nicméně, v únoru 2024 došlo k významné změně, kdy mateřská společnost Yandexu prodala své ruské aktivity skupině investorů. Tato transakce byla součástí širšího odchodu společnosti z ruského trhu. Aktuální stav provozu doručovacích robotů Yandexu v Rusku po této změně není z dostupných zdrojů jasný.

A jak jsme na tom u nás?

Zatím si musíme vystačit s klasickými kurýry. Ale pilotní projekty robotických rozvozů už testují některé české startupy, a do budoucna se dá čekat, že i u nás brzy potkáme svého robota. Možná ne zrovna v horské vesnici, ale ve městech jako Praha nebo Brno už to není sci-fi.

Malý robot, velké kouzlo

Zážitků z cesty kolem Baltu bylo spoustu. Ale tenhle moment, když jsme sledovali, jak si robot razí cestu zimní závějí, zanechal v nás podivný pocit dojetí. Možná to bylo tím kontrastem: prastaré město Tallin, sníh jako z Andersena a uprostřed toho technologie, která funguje, pomáhá a nikomu nevadí.

Nakonec jsme neodolali, stáhli si místní dovážkovou aplikaci a objednali nákup na další cestu. Bylo to velmi zábavné a celý tento zážitek můžete vidět v 9. řadě Fotra na tripu Kolem Baltu, která startuje už brzy. 

Až vám někdy přiveze jogurt nebo třeba banány robot, vzpomeňte si na to, že všechno začalo u devatenáctiletého kluka v Estonsku.

Kde jezdí roboti? Nejen v Tallinu

Tallin je jedním z prvních měst, kde se robotický rozvoz testuje v běžném provozu. Ale rozhodně není jediný. Podívejme se, kde všude už se můžete nechat obsloužit robotem:

  • USA: Starship Technologies má flotilu robotů na univerzitních kampusech po celých Státech. Například v Kalifornii nebo ve státě Ohio můžete potkat podobné vozítko vezoucí burrito nebo frappuccino.
  • Velká Británie: V Londýně nebo Milton Keynes je robotický rozvoz běžnou součástí života. Některé supermarkety (například Co-op) spolupracují přímo se Starshipem.
  • Německo: V Hamburku a Berlíně testují doručovací roboty nejen pro jídlo, ale i pro balíky a léky.
  • Finsko: V Helsinkách se do rozvozu zapojil i Wolt – známá aplikace na jídlo. A ano, ti roboti tu taky v zimě zvládají sníh. Jako jejich estonští bratříčci.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Vodní hrad Trakai ve dne i v noci: Litva a její kousek historie

Litva má nejen krásnou přírodu, ale také historická města a obdivuhodné hrady.
06.04.2025 14:15
|
0
Reklama

Výběr Fotr na tripu: Nejlepší cestovní fotky minulého týdne

Teplice, Kréta, Čína, Kalifornie nebo Praha. Spousta míst, spousta pěkných fotek...
10.02.2025 17:41
|
0
Reklama

Deník Fotra na tripu 9: Opouštíme Lotyšsko, Litva nás vítá neuvěřitelnými lokalitami

Další díl deníku Fotra na tripu 9 je tady. Z Lotyšska jsme se přesunuli do Litvy.
31.01.2025 10:11
|
0

Cestovatelský deník Fotra na tripu 9: Všechno to odstartovalo Estonsko, kempy zdarma a krátery

Natáčení devátého velkého tripu odstartovalo. Jaký byl první týden?
10.01.2025 08:10
|
4

Lyžování na elektrárně? Proč ne. Fotr našel místo, kde k lyžování není potřeba ani sníh, ani hory

Copenhill je kodaňská revoluce v ekologii, adrenalinu a futuristickém urbanismu.
04.04.2025 13:24
|
0

Jūrmala: Lotyšská riviéra, kde se kdysi slunili sovětští papaláši a dnes tu hledáte jantar

Jūrmala není jen letní letovisko, ale i místo plné historie, tajemství a skrytých pokladů.
28.03.2025 13:00
|
1
Reklama

Ostrov Saaremaa je tip na klidnou dovolenou. Čas se tu zastavil a příroda zde píše vlastní příběhy

Estonský ostrov Saaremaa má své neopakovatelné kouzlo.
21.03.2025 08:14
|
0

Baltský řetěz: Největší lidská demonstrace v historii, která spojila tři země a změnila dějiny

Když jsme se v zimě vydali po trase Baltského řetězu, nečekali jsme, že to bude tak silný zážitek.
14.03.2025 08:15
|
0
Reklama
Fotr na tripu