V Německu zdražuje benzin i nafta. Mohou za to vyšší emisní daně
- Při cestách do Německa počítejte aktuálně s cenou 43,4 Kč za litr benzinu E10 a 41,7 Kč za litr nafty.
- Ještě relativně nedávno přitom byly ceny na německém trhu nižší o zhruba dvě koruny.
- Důvodem aktuálního zdražení je zvýšení daně za produkci emisí CO2, které vstoupilo v platnost začátkem ledna.
Pokud aktuálně vyrážíte třeba do Alp, nebo se prostě chystáte na cestu do Německa, počítejte s cenami paliv přesahujícími v přepočtu 40 Kč za litr. Jak uvádí německý ADAC, aktuálně je průměrná cena benzinu E10 na tamním trhu v přepočtu 43,4 Kč za litr a u nafty to je 41,7 Kč. Ještě nedávno, v polovině prosince, přitom byly ceny nižší o zhruba dvě koruny. Proč přinesl začátek ledna takové zdražení?
Vyšší daň za produkci emisí
ADAC aktuální zdražení paliv na německém trhu v první řadě vysvětluje zavedením vyšší daně za produkci emisí CO2. Od prvního ledna totiž vstoupilo v platnost zvýšení státní daně z původních 45 eur za tunu emisí CO2 na 55 eur za tunu. Tato opatření mají tlačit trh k tomu, aby se zvýšil odběr paliv, která jsou podle tabulek šetrnější k životnímu prostředí.
Tabulkovou hodnotu produkce emisí snižuje například vyšší podíl ethanolu (biosložky). Proto je také benzin Super E10 levnější než palivo Super E5, které lze v Německu také na čerpacích stanicích potkat. ADAC tuhle skutečnost připomíná s tím, že tankování E10 místo E5 může být cestou, jak trochu ušetřit.
Kromě vyšší emisních daní pak cenu paliv tlačí nahoru také růst ceny ropy a slabé euro. Podle německých odborníků je ale pořád docela dobře možné, že v průměru bude co do cen paliv rok 2025 příznivější než rok 2024, protože loni na jaře byly ceny paliv velmi vysoké. Celoroční průměr loňského roku byl na německém trhu 43,6 Kč za litr benzinu Super E10 a 41,36 za litr nafty.
ADAC také upozorňuje, že existují cenové rozdíly i v rámci jednotlivých dnů. Pokud chcete ušetřit, pak nejnižší ceny bývají mezi sedmou a desátou večer.
Zdroj: ADAC