Reklama
Auto

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
Zdroj: Lukáš Dittrich

Nářky nad tím, jak Defender dnes už není, co býval, jsou... Ano, zcela opodstatněné. A je to tak asi dobře. Defík v původní klasické generaci je dodnes oblíbeným expedičním autem, protože má robustní techniku a je celkem jednoduchý. Jenže daní za to je horší komfort, hluk, hodně kompromisní jízdní vlastnosti a také bezpečnost. Land Rover proto už před lety nabídl něco, co škarohlídi označují za SUV, ale fakticky je to v terénu pořád nadprůměrně schopné auto, které ale zvládá s naprostou grácií i každodenní cestování nebo dálniční přesuny dlouhé stovky i tisíce kilometrů. 

Britové navíc už v minulosti oznámili, že nabídka Land Roveru bude stát na třech pilířích: Range Rover, Discovery a Defender. Kolem Defíka tak vznikla celá modelová řada zahrnující tři délky karoserie, poměrně hodně motorů (včetně až zbytečně výkonného osmiválce!) a spoustu různých verzí. Jednou z těch nejnovějších je testované provedení Outbound. 

Určeno dobrodruhům

Outbound oficiálně míří na zákazníky s dobrodružnou povahou, kteří hledají auto schopné v terénu, ale zároveň potřebují převážet více vybavení nebo rovnou chtějí v autě spát. Proto tuhle variantu nekoupíte jinak než v kombinaci s nejdelší verzí karoserie označenou jako 130 a navíc je auto výhradně pětimístné.

U standardní stotřicítky si můžete vybrat, jestli chcete pětimístnou verzi, nebo zda sáhnete po verzi s třetí řadou sedadel, za kterou se nic nepřiplácí a která je oficiálně osmimístná. Asi aby byla tahle skutečnost zdůrazněna, nemá Outbound zadní okna, což je nakonec největší poznávací znamení této novinky v nabídce. 

Auto se tváří tak trochu jako dodávka, ale žádný užitkáč to vážně není. Fakticky je Defender Outbound docela drahé a dobře vybavené auto a je to na něm vlastně vidět na první pohled. Styl podtrhují lesklá černá kola a další černé detaily, uvnitř očekávejte kůži a v podstatě kompletní výbavu. No a pod kapotou najdete výhradně nejsilnější dostupný dieselový šestiválec D300. Jak asi tušíte, má 300 koní a moc příjemných 650 Nm. Nechybí automat, redukce a pohon všech kol. Řešený mezinápravovou spojkou, ale tak už to dnes chodí i u terénních aut typu VW Amarok/Ford Ranger. 

Praktické detaily potěší

Defender ovšem nechce být pouze naleštěné SUV, takže je v interiéru spoustu praktických drobností a detailů. V autě například najdete řadu dobíjecích konektorů, v zavazadelníku může být 230V zásuvka (+3700 Kč), vpředu i vzadu jsou posádce k dispozici masivní madla, aby to s vámi neházelo, když zrovna budete sjíždět nějaký ten prudší svah směrem k tábořišti u řeky, zadní sedadla jsou posuvná a dno zavazadelníku i zadní strana opěradel jsou opatřeny odolně působícím a snadno omyvatelným povrchem. To se hodí. Dobře si pamatuji, jak jsem po týdenním kempování při windusrfingovém výletu z mého Mondea pracně dostával nafoukané listí a natahaný písek z pláže. Špína se prostě dovnitř dostane tak nějak vždycky. 

Outbound má ve výbavě ještě také gumovou rohož v zavazadelníku. Přidá to na odolnosti a přece jen je jednodušší vyhodit z auta kus gumy, než čistit přímo interiér, ale tahle rohož má ještě jednu malou vychytávku. Na spodní straně je opatřena kusem tkaniny, který přehodíte v případě potřeby přes zadní nárazník. Pes sem tedy vyskočí, aniž by poškrábal nárazník a hlavně vy se o něj neumažete ve chvíli, kdy se pro něco budete natahovat dovnitř. Věřte tomu, že kufr je fakt dlouhý. 

Fakticky ale zavazadlový prostor díky absenci třetí řady sedadel mnoho litrů navíc oproti běžné 130 nezískal. Za druhou řadou sedadel je v podlaze schránka, která je jinak schovaná pod tou gumovou rohoží, takže není vidět a dobře poslouží pro odložení cenností. Prostor, kde má osmimístná 130 schovanou třetí řadu sedadel, je ale napevno překrytý podlahou a bohužel se nedá nijak využít. Leda že byste se pustili do vlastní úpravy. V základním uspořádání má kufr objem 1094 l. 

Na spaní? Určitě

Defender v provedení 130 je auto dlouhé 5,1 m. Sklopením zadních opěradel dostanete podlahu dlouhou necelé dva metry, mezi podběhy je prostor zhruba 1,1 m a po strop to má Defender 89 cm. Přesnější údaje najdete dole v tabulce. Dobře se tu natáhnou i delší postavy. Pokud už si brousíte zuby na nějaký pěkný kempingový box, je potřeba upozornit na to, že kvůli konstrukci zadních dveří otevíraných do strany není vstupní otvor zas až tolik široký a hlavně se ve své spodní části zužuje, což by mohlo šuplíkům trochu překážet. 

Zajímavý detail: Ačkoliv je Outbound vždy pětimístný, střešní okno určené u civilní verze Defenderu 130 pro pasažéry v třetí řadě sedadel zde zůstalo. Takže až zde budete usínat, můžete se dívat ven. 

Rozměry zavazadelníku

Šířka zavazadelníku minimální 114 cm
Šířka zavazadelníku maximální 123 cm
Výška zavazadelníku po strop/po střešní okno 89/100 cm
Max. šířka vstupního otvoru 98 cm
Délka plochy k hraně sklopeného opěradla 182 cm
Zdroj: Lukáš Dittrich

Cestování je radost

Kromě nejsilnějšího dieselového motoru v nabídce a jiných vymožeností je součástí standardní výbavy modelu Outbound také pneumatický podvozek umožňující změnu světlé výšky a poskytující velmi příjemný komfort. Vznětový šestiválec umí i s tímhle korábem hezky zahýbat a když na to přijde, odtáhne i 3,5 tuny těžký přívěs. Spotřeba umí být na takhle velké a výkonné auto docela rozumná. Během dvou týdnů testování většinou po dálnicích se průměr ustálil na hodnotě 10,8 l/100 km. 

Defender 130 bez ohledu na konkrétní provedení má přece jen trochu kompromisní jízdní vlastnosti. Je to dáno délkou karoserie, vysoko položeným těžištěm, prodlouženým zadním převisem, na kterém je ještě navíc pověšena těžká plnohodnotná rezerva. Boční vítr umí s autem docela zacvičit a obecně se tenhle Defík trochu pohupuje při jízdě víceméně pořád. Dá se na to zvyknout. A když si zvyknete a naberete trochu jistoty, zjistíte, že ani 160 km/h není žádný velký problém. 

O terénu jsme se už lehce zmínili. Ano, současný Defender není tím čistokrevným off-roadem, ale v minulosti jsem měl možnost s autem jezdit ve vojenském prostoru u Jihlavy a tehdy tam přejel všechno, co jsme našli včetně prudkých výjezdů (redukce nechybí) nebo hlubokých brodů (s pneumatickým podvozkem zvládnete až 900 mm). Jistě, kdo hledá auto pro vyloženě off-roadová dobrodružství, tomu bude určitě lépe vyhovovat Ineos Grenadier, jenže ten pochopitelně na silnici jezdí citelně hůř, také to není žádná láce a i s dieselem má vyšší spotřebu. 

Luxusní dobrodruh

Land Rover Defender 130 Outbound je hrozně příjemné auto, protože je praktický, pohodlný a také velmi schopný. Pokud máte skromnější nároky co do pohonu a výbavy, pěkný cestovatelský stroj lze udělat i z o něco dostupnějších výbav osazených slabšími motory, protože i k těm lze pořídit různé pakety a spoustu příslušenství typu nosičů, bočních schránek nebo třeba stanu za auto. Jestli se vám líbí právě Outbound, tak si připravte minimálně 2,6 milionu. Je to dost peněz, ale mnoho přímých konkurentů na dnešním trhu nenajdete. 
Katalog

Land Rover Defender Outbound: technické údaje

Veškeré technické údaje o testovaném automobilu včetně cen a možnosti porovnat Land Rover Defender s jinými modely najdete v katalogu u našich kolegů na webu Autosalon.tv. Stačí kliknout na tlačítko „Katalog“
Katalog
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Renault Trafic provizorně předělaný na spací auto a víkendový výlet na podzimní Neziderské jezero

Podersdorf bývá v létě narvaný k prasknutí, teď tu bylo sice chladno, ale absolutní klid
15.11.2023 07:28
|
1
Reklama

Autosalon nabízí pro Nový rok řešení bytové otázky. Pořiďte si šestipatrový byt ve skále

Na cestování je úchvatné, že neustále poznáváte nové věci. Jako se tomu stalo i v turecké Kapadokii
31.12.2020 10:34
|
0
Reklama

Tip na automobilový výlet: K neuvěření. V Česku existuje místo, kde slaví Vánoce celý rok!

Slavit Ježíška můžete klidně v srpnu, v plavkách a 35 stupních Celsia. Vyražte směr Karlovy Vary
17.09.2020 15:15
|
0

Tip na autovýlet: Znáte uranové sklo? Pokud ne, tady na Šumavě ho uvidíte a skutečně září zeleně!

Nedaleko centra Klatov objevíte unikátní kolekci skla zaniklé společnosti Lötz
17.08.2020 07:13
|
0

Itinerář Fotra na tripu 7, díl šestý: Od velryb přes digitální les a sáňkovací motokáry až po roboty

Toto jsou místa, která Fotr navštívil během šesté epizody sedmé série.
22.05.2024 18:29
|
0

Stovka jugoslávských MIGů schovaná v kopci. Željava je parádní zastávka při cestě na jih Chorvatska

Zatím je tohle místo opuštěné a otevřené všem. Zejména motorkářů sem jezdí velké množství.
21.05.2024 08:28
|
0
Reklama

Video: Šestá epizoda korejského Fotra bude o digitálním lese, velrybách, robotech a sáňkách v létě

A také se podíváme na první podmořský tunel v Asii nebo na speciality korejské kuchyně.
21.05.2024 08:26
|
0

Nejlepší piva světa: Kam vyrazit za nejlépe hodnoceným pivem? Česká republika to překvapivě nebude

České pivo sice mezi desítkou nejlépe hodnocených piv najdeme, ale ne na předních příčkách.
20.05.2024 12:48
|
2
Reklama
Fotr na tripu