Reklama
Atrakce

MS v hokeji 2024: Kam vyrazit, když nebudete fandit? Tipy na místa spojená s hokejem v Praze a okolí

Nově otevřená hokejová síň slávy je asi povinnost, zavzpomínat můžete také na nejstarší stadion.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Místa popsaná v článku

Hokejový šampionát, který se po letech zase dostal do ČR, proběhne v Ostravě a v Praze. Do těchto míst se sjede spousta lidí, kteří samozřejmě nebudou trávit veškerý čas fanděním na hokejových stadionech. No jo, ale čím vyplnit volné chvíle?

Praha nabízí atrakcí obrovské množství, ale to asi každý dobře ví. Zkusili jsme proto najít místa, která alespoň trochu souvisí s hokejem. Kupodivu jsme jich zas tolik nenašli, ačkoliv se Češi označují za hokejový národ. Pár tipů pro hokejové fanoušky bychom ale přece jen měli. 

Nová hokejová síň slávy v Praze

Hokejová síň slávy byla v minulosti velkým lákadlem nejen pro hokejové fanoušky, ale skončila za trochu podivných okolností, kdy jednotlivé artefakty nakonec museli sami odvážet přímo hokejisté, kteří je pro výstavní účely poskytli. Navíc původní síň slávy byla kousek od O2 areny, takže byla hezky při cestě na stadion. Uzavřena byla téměř přesně před rokem (29. května 2023) kvůli vysokým nákladům. Sbírka se stěhovala do nových prostor a loni se mluvilo o tom, že nová síň slávy bude otevřena s dostatečným předstihem před zahájením tuzemského hokejového šampionátu. Nakonec se to povedlo těsně před prvními zápasy. 

Síň slávy českého hokeje je v pražské ulici Nekázanka a otevřena byla 7. května. Je podstatně menší než původní prostory v obchodním centru Galerie Harfa, ale díky své poloze v centru Prahy by měla přitahovat větší množství turistů i v obdobích, kdy se žádné velké hokejové zápasy nehrají. Pokud se do Prahy vypravíte na nějaký zápas, nebo za jiným účelem, návštěva nové síně slávy bude dobrým zpestřením. Zábava to ale je spíše na pár desítek minut, nic velkého nečekejte. 

Bývalý hokejový stadion na Štvanici

Ostrov Štvanice je obecně zajímavé místo, kde si člověk může odpočinout v parku, zajít na nějaké to pivo nebo kávu, případně se jen tak projít. Navíc lze relativně nově využít Štvanickou lávku, které se také říká HolKa. Díky tomu se sem dostanete snadno z Karlína i z druhé strany od Holešovické tržnice.

Hokejového fanouška ale bude spíše zajímat ta strana ostrova, kde dříve stál hokejový stadion. Šlo o nejstarší stadion u nás, postaven byl ve 30. letech minulého století a mistroství se tu konalo hned čtyřikrát v letech 1933, 1938, 1947 a 1959. V roce 1947 zde naši hokejisté celé mistrovství vyhráli (zlatou medaili si můžete prohlédnout v nové hokejové síni slávy) a v roce 1955 došlo k další zajímavé události, když odsud byl vysílán první televizní přenos. 

Zimní stadion na Štvanici se ale dnešních dnů nedožil. V roce 2011 byla nařízena demolice, ačkoliv byl dříve prohlášen za kulturní památku. Důvodem byl špatný technický stav i záměr postavit na stejném místě hotel. Spousta věcí kolem demolice i hotelu ale byla poněkud zvláštních a výsledkem je, že i více než deset let po zbourání stadionu na tomto místě není nic. Otevřenou plochu zabírá bike park a celé místo nepůsobí příliš vábně. Přestože se zde psala historie českého hokeje, nic hokejového zde nenajdete. Můžete pouze zapátrat na internetu, prohlídnout si historické fotky a pak při procházce pouze přemýšlet, jaké to tady asi dříve bylo. 

Ulice Ivana Hlinky

V pražských Vysočanech kousek od O2 areny, centra hokejového šampionátu, najdete ulici Ivana Hlinky, legendárního českého hokejisty a trenéra. Tohle jméno ulice dostala relativně nedávno, stalo se tak na přelomu let 2019 a 2020. Hokejový fanoušek ocení fotku cedule se jménem Ivana Hlinky, ale jinak zde nic vyloženě hokejového není. Přesto tohle místo za návštěvu stojí zejména tehdy, kdy se vypravíte do O2 areny (nejen) na hokej s dětmi a budete chtít strávit nějaký ten čas před akcí ještě chvíli na čerstvém vzduchu. 

Ulice Ivana Hlinky se nachází kousek od O2 areny. Autem to je jízda na pár minut, tramvají je to pár zastávek. V této ulici je pěkný park Zahrádky, kde najdete řadu atrakcí pro děti, ať už jde o lanovky nebo různé prolézačky. Park je volně přístupný a nechybí tu ani restaurace. Park se rozkládá u potoka Rokytka, a proto zde nechybí ani rybníčky a spousta zeleně. 

Do O2 areny se dá odsud dojít i pěšky. Z větší části půjdete po cyklostezce A26 a následně ulicí Ocelářská. Cesta je to dlouhá něco málo přes dva kilometry. 

Kam na hokejové pivo a jídlo?

Bývalí hokejisté nachází různá uplatnění. Někteří se stanou trenéry, jiní experty v televizi a někteří si otevřou třeba restauraci. To je případ také hokejistů Martina Ručinského a Petra Nedvěda, kteří na Starém Městě provozují restauraci pojmenovanou jako Střídačka. 

Další podobný projekt má také Michal Vondrka, bývalý hokejový útočník, který v Říčanech u Prahy provozuje restauraci Dva:Jedna. Tahle restaurace je mimochodem součástí areálu zimní haly, kterou zde postavil bývalý hokejový brankář Martin Altrichter. Pokud byste to měli blíže třeba do Plzně, tak tam úřaduje zase Jakub Koreis, taktéž bývalý hokejový útočník. Ten zde provozuje kavárnu Walter.

Hokejová síň slávy Lány

Málo se to ví, ale pražská hokejová síň slávy není jediným takovým projektem. Další hokejovou síň slávy najdete také v Lánech kousek za Prahou. Jde o soukromý nadšenecký projekt, který také nabízí zajímavý pohled do hokejové historie formou většího množství hokejových artefaktů. Bohužel v době šampionátu se sem nedostanete, protože se tu budou v uzavřené společnosti sledovat zápasy českého týmu. Hokejová síň slávy v Lánech otevře pro veřejnost ve chvíli, kdy český tým z mistrovství vypadne. Provozovatelé i ostatní doufají, že to bude co nejpozději. Ideálně až po finále. 

Nový Bor: výroba skleněných hokejových medailí

Ano, uznáváme, Nový Bor není zrovna „okolí Prahy“, ale pokud budete mít více času, litovat nebudete. Nový Bor je obecně velmi zajímavým městem, protože je spojen s tradicí českých sklářů. V kontextu hokejového mistrovství 2024 se stal zajímavým i pro hokejové fanoušky, protože právě zde vznikly nádherné medaile, které dostanou první tři týmy. Základním materiálem pro tyto medaile je totiž sklo, které v tomto případě reprezentuje led. Medaile jsou pak rámovány kovem. 

Medaile pro MS v hokeji 2024 navrhl Kolektiv Ateliers sídlící v ulici Sklářská v Novém Boru. Nedaleko odsud je sklářské muzeum, parádní sklářskou atrakcí je pak také třeba skleněný dům společnosti Lasvit. Více o těchto sklářských atrakcích najdete v samostatném článku: 

Zdroj: autorský text, Fotr na tripu
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hokejový národ by si přece jen zasloužil něco více. Nová Síň slávy českého hokeje je spíše zklamání

Nová Síň slávy českého hokeje byla otevřena tento týden. Základní vstupné je 250 Kč.
09.05.2024 17:30
|
1
Reklama

Tradice českých sklářů: V Novém Boru vznikly medaile pro MS v hokeji i trofeje pro Tour de France

Na sklářství můžeme být náležitě pyšní. Řadu podniků najdete právě v křišťálovém údolí
29.04.2024 06:12
|
0
Reklama

Při cestách po České republice je možné dost ušetřit. Turisté mohou využít řadu turistických karet

Některé karty pořídíte zdarma, jiné dostanete za poplatek. Slevy na atrakce jsou jisté.
24.04.2024 17:21
|
0

Československé stopy za nejželeznější oponou světa: Naše autobusy Karosa v Severní Koreji

Cestování, na které my vzpomínáme, je v KLDR stále realitou, protože tam pořád jezdí třeba RTO.
23.04.2024 08:07
|
1

Itinerář Fotra na tripu 7, díl šestý: Od velryb přes digitální les a sáňkovací motokáry až po roboty

Toto jsou místa, která Fotr navštívil během šesté epizody sedmé série.
22.05.2024 18:29
|
0

Stovka jugoslávských MIGů schovaná v kopci. Željava je parádní zastávka při cestě na jih Chorvatska

Zatím je tohle místo opuštěné a otevřené všem. Zejména motorkářů sem jezdí velké množství.
21.05.2024 08:28
|
0
Reklama

Video: Šestá epizoda korejského Fotra bude o digitálním lese, velrybách, robotech a sáňkách v létě

A také se podíváme na první podmořský tunel v Asii nebo na speciality korejské kuchyně.
21.05.2024 08:26
|
0

Nejlepší piva světa: Kam vyrazit za nejlépe hodnoceným pivem? Česká republika to překvapivě nebude

České pivo sice mezi desítkou nejlépe hodnocených piv najdeme, ale ne na předních příčkách.
20.05.2024 12:48
|
2
Reklama
Fotr na tripu