Reklama
Atrakce

Jedeme na EURO 2024: Jakou dopravu zvolit, jaké aplikace stáhnou, kontakty, fanzóny (+video)

Jízdenky zdarma, vstupenky v aplikaci či fanzóny. Čeští fanoušci si fotbal určitě užijí.
Zdroj: Hamburg Marketing GmbH/Michael Freitag

Německo letos hostí fotbalové EURO, které právě začíná. Šampionátu se zúčastní také česká reprezentace, která během června nastoupí hned třikrát. První zápas Česko odehraje 18. 6. v Lipsku, a pak se na dvě utkání 22. a 26. června přesune do Hamburku. 

Jedna aplikace nestačí

Žijeme v moderní době, a tak papírové vstupenky na zápas jsou tytam. Během fotbalového svátku se pro vás stane nejlepším kamarádem mobilní telefon. Tou nejdůležitější aplikací, kterou si musíte stáhnout, je UEFA Mobile Tickets. Právě zde si zobrazíte své vstupenky a budete se jimi na stadionu prokazovat. 

Před začátkem turnaje obdrží každý fanoušek email s klíčovými pokyny. Budete si muset tedy stáhnout tuto aplikaci, přihlásit se pod emailem, který byl použit na nákup vstupenek a zadat unikátní kód. Všechny vstupenky se aktivují automaticky v den zápasu. Pokud si nebudete vědět rady s přihlášením, stačí se mrknout na Youtube kanál UEFA a do vyhledávače zadat „UEFA EURO 2024™ Mobile Ticketing“, instruktážní video vás provede celým procesem krok za krokem.

Vždy mějte u sebe nabitý telefon s přístupem na internet. Pořadatelé dovolují si s sebou vzít i powerbanku, která ale nesmí být větší než telefon. Při kontrole vstupenky je rovněž nutné mít zapnuté bluetooth, jinak nebude možné zkontrolovat lístek. Stejně tak je důležité mít u sebe platnou občanku nebo pas. Pro průchod turniketem už postačí jen QR kód vstupenky. Myslete na to, že na zápas není povolený opětovný vstup. Pokud byste si s čímkoli nevěděli rady, můžete se obrátit na dobrovolníky nebo české stevardy, kteří vám se vším pomohou. 

Další nezbytnou aplikací je UEFA EURO 2024 Official. Tu potřebujete zejména proto, abyste získali bezplatnou veřejnou dopravou v hostitelském městě (Fan Pass). Navíc v ní najdete spoustu užitečných informací o programu. Jsou v ní mapy zobrazující stadion nebo fanzóny a třeba také posílají upozornění na důležité aktuality. Přihlášení do aplikace je jednoduché, stačí vám jen email, který jste použili k nákupu vstupenek. Nezapomeňte povolit oprávnění ke sledování. Organizátoři tvrdí, že je to kvůli bezpečnosti během zápasu.

Podobnou aplikací, která je kompletně v češtině, je Karta fanouška. Na tu však neplatí poukaz na dopravu zdarma. Najdete v ní informace o doprovodném programu, klíčových časech zápasů a aktuální informace. Navíc aplikace nemá životnost jen během šampionátu, zobrazovat se v ní budou další důležité fotbalové upozornění během celého roku.
Video: Podívejte se na reportáž o cestě na EURO 2024, kterou natočili kolegové z Autosalonu

Kontroly na hranicích i před vstupem na stadion

Součástí bezpečnostních opatření nejen kvůli konání fotbalového šampionátů budou na hranicích probíhat namátkové kontroly. Mějte u sebe proto osobní doklady, včetně těch od vozidla. Všechny musí být platné a mít fyzickou podobu. Celníci mohou u některých vytipovaných automobilů požadovat nahlédnutí do kufru nebo interiéru, v žádném případě se tomu vyzvání nebraňte a s policií raději spolupracujte.

Každý z návštěvníků by se měl připravit také na kontroly před vstupem na stadion. Je proto lepší dorazit o něco dříve, protože vzhledem k množství lidí se budou tvořit fronty a časové zdržení narůstat.

Tentokrát raději bez auta

Nejlepší cesta, jak se dostat do Lipska nebo Hamburku, je využít autobusové dopravy. Jízdenka z Prahy do Lipska den před zápasem, tedy 17.6., vyjde na 1290 korun s Flixbusem. Cesta trvá tři a půl hodiny, levněji byste sice jet mohli (za 838 korun), ale zato byste v autobuse strávili o dvě hodiny déle. Do Hamburku z Prahy jede rovněž den před zápasem spoj. Ten začíná od stejného dopravce na 1229 korunách. Počítejte ale, že v autobuse strávíte polovinu dne.

Vlak do Německa jezdí také, ale je to horší varianta, protože musíte absolvovat během cesty přestupy. Například do Lipska jede vlak čtyři hodiny s přestupem v Drážďanech a stojí od 1452 korun. Do Hamburku sice jede přímý vlak, ale zaplatíte za něj nekřesťanské peníze (3714 Kč), zato v něm strávíte v ideální případě jen zhruba sedm hodin. 

Automobil je také fajn volba, ale jen pro dopravu do hotelu. Ve městě nebude totiž kde zaparkovat, navíc byste riskovali, že se dostanete do zácpy a nestihli zápas.

Jediná volná místa budou na P+R parkovištích a dále se stejně budete muset přepravit MHD. To máte navíc v rámci vstupenky zdarma (Kombi Ticket). Jízdenku naleznete ve své aplikaci UEFA EURO 2024 a platí vždy 36 hodin v hostitelské městě.

Ať už vyrazíte jakkoli, doporučujeme se vydat na cestu s předstihem, ať nepřijdete o zápas kvůli zdržení. Počítejte, že na hranicích budou probíhat kontroly, a to se týká všech typů dopravních prostředků. Řidiči navíc musí mít u sebe fyzicky občanský průkaz, řidičák, zelenou kartu a techničák. Online forma vám za hranicemi Česka nebude stačit. Pro vozidla rovněž platí, že musí mít ekologickou známku, pokud s nimi chcete vjíždět do center měst. 

Jestliže máte v plánu zůstat v Německu déle, tedy i na jiné zápasy, které se budou odehrávat jinde, můžete využít německou železnici, respektive DB Ticket EURO 2024. Ten vám zaručí levnější jízdenky v rámci země pro přesuny mezi hostitelskými městy. Opět fungují jen pro ty, kteří mají zakoupené vstupenky na zápas. Při kontrole jízdenek se budete muset prokázat rovněž svým Fan Passem v oficiální aplikaci UEFA.

Důležité kontakty během EURO 2024

SLO (Supporter Liaison Officer) – informace o stadionu nebo zápasech:
Martin Kurka +420 773 999 695
Martin Benda +420 728 802 963
Dan Peterka +420 732 337 788 

Fan Embassy – obecné informace o EURO24
Tereza Vaniaková +420 737 809 376

Konzulát Velvyslanectví České republiky v Německu
+49 171 7672601 

Jednotné evropské číslo tísňového volání
112 

Německá policie 
110

Fanzóny jsou samozřejmostí

V tomto článku jsme se zaměřili pouze na Lipsko a Hamburk, kde bude hrát naše česká reprezentace. Pokud vás zajímají i jiná města, najdete veškeré informace na oficiálních stránkách UEFA EURO 2024.

V Hamburku se bude fanouškovská zóna nacházet v Heiligengeistfeldu. Jde o místo hned vedle stadionu Millerntor. Kromě velké promítací plochy zde naleznete sportovní a kulturní vyžití, včetně inkluzivních akcí. Chybět nebude například kulinářská show nebo atrakce pro děti.

Součástí areálu bude několik stánků s jídlem a pitím. Bezplatně zde můžete využít opalovací krémy, které budou rozprostřené v dávkovačích po celé zóně. Organizátoři doporučují se na místo dostat alternativní dopravou. Nejlépe tedy na kole, pěšky nebo v MHD, to bude v době konání šampionátu posíleno. Parkování v okolí stadionu a zóny nebude možné. 

V Lipsku pro změnu najdete fanouškovskou zónu na náměstí Augustusplatz asi čtyři kilometry od stadionu. Odehrávat se zde bude hudební, sportovní i kulturní program.

Bude zde improvizované fotbalové hřiště, na kterém si zakopou nejen dospělí, ale také děti. Součásti je rovněž ruské kolo, ze kterého uvidíte na celé město. Chybět nebude občerstvení a další atrakce. 

Navíc v rámci této zóny narazíte na Fan Embassy, která zde bude zřízena pro potřeby českých fanoušků. A nakonec samozřejmě je zde umístěna velkoplošná obrazovka, na které se bude promítat zápas. Stejně jako v rámci návštěvy stadionů se i ve fanzóně můžete spolehnout na pomoc českých stevardů nebo dobrovolníků, kteří budou vždy viditelně označeni.

Jak vypadají stadiony, na kterých se bude hrát fotbalové mistrovství? To zjistili naši kolegové z Autosalonu během několikadenní cesty po Německu.

Zdroj: Autorský text, weby dopravců, FAČR, UEFA
Reklama

Diskuze

Pavel - 19.06.2024 22:40:13
Vlak a to včetně ICE stojí 29 EUR a k dospělému jsou až 4 děti do 14 let grátis. Normálně koupíte u bahn.de. Tak nešiřte bludy autickaři, zrovna jsem je kupoval

Německo

Dopravní předpisy v Německu stručně a přehledně
26.02.2024 17:02
|
0
Reklama

Jezerní roadtrip: Tip na předsezonní výlet kolem německých a rakouských jezer

Navštívili jsme německé Chiemsee a pak rakouská jezera Wolfgangsee, Attersee a další
30.01.2024 08:28
|
0

Mýto na německých silnicích 2024: Obytné vozy nic platit nemusí, i když váží více než 3,5 tuny

Od 1. července 2024 budou nákladní vozy s hmotností přes 3,5 tuny v Německu platit mýto
19.12.2023 16:42
|
0

Opalování pokožce spíše škodí než naopak. Pozor především na sluneční spáleniny a podezřelá znaménka

Řada lidí cestuje za teplem s tím, že bude odpočívat na pláži. S pobytem na slunci ale opatrně.
19.07.2024 08:13
|
0

Mezinárodní řidičák: Země, kde ho potřebujete, jak složité je jeho vydání a kolik to vše stojí

Doklad umožňuje v zemi mimo EU řídit automobil. Navíc jeho vystavení je na počkání.
12.07.2024 08:00
|
0
Reklama

Rýžovali jsme zlato, razili mince i stříleli z luku. Botanicus Ostrá je rájem nejen pro děti

Centrum řemesel a zahrad nabízí zábavu na celý den. Navíc atrakce ani jídlo nejsou vůbec drahé.
04.07.2024 10:15
|
0

Sklápět, nebo nesklápět? Jak si během letu s nízkonákladovkou udělat pohodlí a nenaštvat ostatní

Minimum komfortu na cestě do cílové destinace je daní za typicky levné letenky.
02.07.2024 08:02
|
0
Reklama
Fotr na tripu