Reklama

Německo

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Německé dopravní předpisy jsou podobné českým předpisům, obsahují ale některé zajímavé odlišnosti. Nejde přitom pouze o neomezenou rychlost na dálnicích, ale také například o toleranci alkoholu až do 0,5 promile, ovšem je tady jistý háček. Za pozornost stojí také například používání mobilních telefonů při řízení. 

Níže najdete základní přehled dopravních předpisů, kompletní informace poskytnou německé stránky www.bussgeldrechner.org.

Maximální rychlosti v Německu

Město Mimo město Dálnice
Osobní vozy, dodávky 50 km/h 100 km/h 130 km/h (doporučená)
Osobní vozy/dodávky + přívěs 50 km/h 80 km/h 80 km/h
Osobní vozy/dodávky + přívěs s atestací TUV SUD 50 km/h 100 km/h 100 km/h
Obytný automobil do 3,5 t 50 km/h 100 km/h 130 km/h
Obytný automobil nad 3,5 t 50 km/h 80 km/h 100 km/h
Motocykly 50 km/h 100 km/h 130 km/h (doporučená)
Autobusy 50 km/h 80 km/h 80 km/h
Auta nad 3,5 t do 7,5 t 50 km/h 80 km/h 80 km/h
uta nad 7,5 t (a s přívěsem) 50 km/h 60 km/h 80 km/h

Tolerance alkoholu v Německu

  • 0,0 ‰ platí pro začínající řidiče Za takové se považují řidiči se zkušeností méně než 2 roky a ve věku do 21 let. 
  • 0,5 ‰ platí pro zkušené řidiče. 
  • 0,0 ‰ platí pro řidiče z povolání. Za překročení povoleného limitu je možné řidiče propustit ze zaměstnání. 
Absolutní nezpůsobilost k řízení

Pokud je řidiči v Německu naměřena hladina alkoholu 1,1 promile a více, je automaticky považován za absolutně nezpůsobilého k řízení a je úplně jedno, co si dotyčný myslí nebo zda nevykazuje žádné abnormální chování. V tu chvíli se dopouští trestného činu, za který hrozí až rok odnětí svobody. Při překročení hranice 1,6 promile pak musí povinně také na lékařsko-psychologické vyšetření. 

0,3 - 1,09  ‰: Relativní nezpůsobilost k řízení

Ačkoliv v Německu platí u zkušenějších řidičů obecná tolerance alkoholu do 0,5 ‰, může se stát, že policie bude stíhat řidiče i tehdy, pokud nadýchá méně. Jedná se o tzv. relativní nezpůsobilost k řízení. Pokud policisté usoudí, že řidič vykazuje nějaké zvláštní chování (například není schopný jet rovně) a dotyčný nadýchá více než 0,3 ‰, i to je považováno za trestný čin. 

Alkohol vs. cyklisté a jezdci na e-koloběžkách

V případě cyklistů platí v Německu vyšší tolerance alkoholu. Konkrétní hranice činí 1,6 promile. Pokud dotyčný nadýchá více, policie mu většinou udělí pokutu, oficiálně ale jde o trestný čin. 

Více informací týkajících se předpisů pro cyklisty v Německu najdete na tomto odkazu.

Elektrické koloběžky mají trochu odlišné předpisy oproti jízdním kolům. Minimální věk pro jízdu po silnici na elektrické koloběžce je 14 let. Hranice alkoholu je stejná jako u řidičů, tedy 0,5 promile pro ty zkušené a 0,0 promile pro začínající řidiče a řidiče mladší 21 let. Přilba není pro jízdu na koloběžce nutná. 

Více informací týkajících se předpisů pro e-koloběžky v Německu najdete na tomto odkazu.

Použití přilby v Německu

V Německu platí pouze všeobecné doporučení pro nošení přilby při jízdě na kole nebo koloběžce a neexistují zde ani žádné výjimky nebo věková omezení. Přilba je povinná pro motocykly, mopedy, tříkolky a čtyřkolky s maximální rychlostí nad 20 km/h. 

Mobilní telefon v Německu

Německé předpisy přímo neznají pojem „telefonování za jízdy“, ale je zakázáno používání telefonů obecně a příliš se nerozlišuje to, k čemu přesně jsou telefony užívány. Řidič nesmí zvednout telefon a držet ho v ruce. Telefonování je povolené pouze s využitím hands-free. 

Více informací k této problematice najdete na tomto odkazu. 

Povinná bezpečnostní výbava v Německu

Německo vyžaduje, aby v povinné výbavě vozidel byla: 
  • lékárnička (její součástí mají být od jara 2023 dvě roušky)
  • výstražný trojúhelník 
  • reflexní vesta (stačí jedna, ale doporučuje se mít v autě vestu pro každého cestujícího).  

Zimní pneumatiky v Německu

V Německu platí podobný zákon, jako u nás. Zimní pneumatiky jsou povinné, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky. Tedy pokud je na silnici náledí, rozbředlý sníh nebo led. Obecně se doporučuje jezdit na zimních pneumatikách od října do Velikonoc, ale na rozdíl od českých předpisů německý zákon nezná žádné pevně určené datum, kdy je nutné tuto povinnost dodržovat. 

Místo zimních pneumatik lze používat i pneumatiky univerzální, pokud mají označení jako zimní pláště (M+S nebo horský štít). Pak to jsou z právního hlediska také zimní pneumatiky. Pozor, od října 2024 Německo přestane uznávat jako zimní pneumatiky pláště označené pouze jako M+S bez symbolu alpského štítu. 

Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv

Zobrazení zemí na mapě

Konkrétní zemi můžete vybrat buď po kliknutí na ni v seznamu, nebo rychleji po zadání úvodních písmem z názvu země ve vyhledávači hned nad mapou.

Po výběru země se na jejím území ukážou špendlíky zobrazující jednotlivé články. Ty si dále můžete filtrovat podle témat (kategorií) kliknutím na tlačítko níže. U špendlíku posledního publikovaného článku z dané země či oblasti se zobrazí titulek a úvodní fotka. Ty si můžete zobrazit také u dalších špendlíků po kliknutí na ně. Po dalším kliknutí si vždy otevřete konkrétní článek či reportáž z daného místa.

Reklama
Reklama
Fotr na tripu