Reklama
Reportáž Sezóna 2023 6. epizoda

Václav Havel, dinosauři i zombie: Valletta, hlavní město Malty, okouzlí nejen zajímavými památkami

Ideální místo, kde strávit první jarní dny, je Valletta. Najdete tu třeba památník Václava Havla.
Možná na to nevypadá, ale Valletta je skutečně jedno z nejmenších evropských hlavních měst. Přece jen se nachází na velmi malém ostrově ve Středozemním moři. I když je tak malá, je přímo nabytá různými památkami a historickými budovami. Natáčel se zde také Jurský svět nebo Světová válka Z. 

Na návštěvu si připravte několik hodin, ať máte čas procházky doplňovat zastávkami v kavárnách a barech. Na průzkum se můžete vydat například do Casa Rocca Piccola. V paláci, ve kterém stále žijí lidé, lze navštívit hned 12 pokojů a obdivovat tak maltskou kulturu doslova na dosah ruky. Prohlídky probíhají každou hodinu a výklad je v solidní angličtině.  

Stejnou dávku historie naleznete pak v Národním muzeu archeologie. Budova není už tak velká jako palác, zato toho má co nabídnout. Zaujmout by vás měla minimálně jeho fasáda. Druhé muzeum je pak to Národní vojenské, o kterém vám víc řekne Pepa v reportáži.   

Barokní styl lze však obdivovat také v katedrále svatého Jana. Zatímco exteriér působí spíše chudě, teprve uvnitř nebudete vědět, kam dřív s očima. A nakonec lze procházku zakončit v zahradách Upper Barrakka. Když se sem dostavíte přesně v polodne nebo ve čtyři hodiny odpoledne, uslyšíte a uvidíte střelbu z kanónů.

Podle koho dostalo hlavní město Malty jméno a co Pepa ještě navštívil společně s holčičkami? To se dozvíte v přiložené reportáže od Fotra na tripu, který se vydal po filmových stopách Jurského parku. Další videa z Malty najdete v rubrice Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu