Reklama
Rady cestovatelům

Co dělat při setkání s medvědem. Zapomeňte na útěk, raději si pořiďte speciální sprej, radí zoolog

Pravděpodobnost, že potkáte tuto šelmu v horách, je menší, než když vás zasáhne blesk
Zdroj: Volně k užití Pixabay

Setkání s medvědem nebývá na Slovensku (a už vůbec ne u nás) tak časté, jako třeba v Kanadě. Přesto se hodí vědět pár základních informací, jak se v takovém případě zachovat, už jen vzhledem k nedávnému útoku šelmy v okrese Liptovský Mikuláš. Zeptali jsme se proto odborníka na medvědy Michala Kalaše z Národního parku Malá Fatra, na co si při pohybu v přírodě dávat pozor a co dělat, když na medvěda skutečně narazíte.

Drahý, zato účinný sprej

Při pohybu v přírodě je nutné dodržovat turistické zásady. Stejně jako nepohodíte papírek od sušenky na zem, musíte si uvědomit, že se nacházíte ve volné přírodě, kterou obývají další zvířata. Při túrách do volné přírody se vždy tedy pohybujte ve skupině, nikdy nevyrážejte na procházku sami. Ideálním způsobem, jak na sebe okolí upozornit, je prosté povídání si. Nemusíte však kvůli tomu na sebe křičet. 

„Doporučuju omezit pohyb ve večerních až nočních hodinách, stejně tak v těch brzkých ranních. Turisté by se rovněž měli vždy pro své bezpečí držet vyznačených stezek, nikoli prozkoumávat například hustý porost, kde může medvěd odpočívat,“ řekl Michal Kalaš. Základním pravidlem je rovněž nepřibližovat se ke zvířatům, které si hledají nepřirozenou potravu – tzv. loví jídlo z popelnic nebo loudí kolem horských chat. V žádném případě je nekrmte! „Pokud se člověk vydá na území, kde je zvýšený výskyt medvědů, je vhodné investovat do medvědího spreje,“ doporučil Kalaš.

Jedná se o sprej, který je určený na obranu před medvědem. Složka ze spreje prakticky paralyzuje zvíře, které na vás zaútočí. Získat se tím dají cenné minuty na útěk. Neměl by být používán jako prevence, ale pouze jako nutná obrana. Například právě v Kanadě musí tento sprej nosit každý turista. Dalo by se říct, že se jedná o povinnou výbavu pro přežití. 

My jsme na internetu dohledali, že se tento sprej prodává od 1000 do1600 korun. Lze ho použít vícekrát, neslouží tedy k jednorázovému použití. I recenze uživatelů na diskuzních fórech svědčí o tom, že jde o produkt, který by si člověk pro jistotu měl pořídit. Zejména, pokud často chodí do hor, kde je zvýšený výskyt šelem. Pomoci by mohl například také při přímém útoku vlka.

Zkušenost zoologa Michala Kalaše

„Osobně jsem za svůj život už pozoroval stovky medvědů, řadu z nich chytal na telemetrický výzkum a každoročně kontroluji až 40 brlohů, přičemž v terénu často i nocuji. Od roku 1991 jsem zažil pouze dva vážné střety. Moje zkušenosti tak dokazují míru nebezpečí pro běžného turistu. Samozřejmě není dobré to brát na lehkou váhu, ale platí, že člověk má tendenci přeceňovat málo pravděpodobné věci, zato podhodnocovat reálná rizika.“

Napadení medvědem se dá přežít

Někdy se skutečnosti mohou stát opravdu rychle a medvěd stojí najednou před vámi. Michal Kalaš však tvrdí, že v drtivé většině případů končí střetnutí se zvířetem jeho útěkem, existují ale výjimky. Nejvíce totiž záleží na situaci, zda zvíře o vaší přítomností ví, nebo ne. V případě, že na něj narazíte a je skutečně jen kousek od vás, pak nedělejte prudké pohyby, nedívejte se mu do očí, nekřičte a především neutíkejte. Tím byste ho mohli akorát vyprovokovat k akci. 

„Pokud je člověk napadený, je nejlepší neklást odpor a chránit si citlivé části těla jako jsou záda (například batohem), krk a tvář,“ řekl zoolog a pokračoval: „Útoky bývají krátké v řádu sekund, jakmile útok skončí, nedoporučuju okamžitě vstát, spíše se nenápadně rozhlédnout, kde se zvíře nachází a zda skutečně odchází, jinak se útok bude opakovat.“

Mějte na paměti, že medvěd útočí vždy ve stresové situaci. To znamená, že ho někdo vyrušil při odpočinku nebo při jezení potravy. Stejně tak pokud má u sebe mláďata, bojí se o ně, případně se jedná o zraněného jedince, který se chce rovněž pouze chránit. Může ho však rozrušit také štěkání psa, a pak může mít tendenci zaútočit. Vždy půjde tedy spíše ze strany medvěda o obranu, než aktivní útok s cílem vás sežrat.
Reklama

Diskuze

Láďa - 11.07.2024 19:09:31
Ten někdo, kdo napsal že medvědy je třeba s přírody odchytit a bude klid,by si měl uvědomit že my lidé jsme ti kteří narušujeme jejich přirozené prostředí a to jsou hory, a proto je třeba se v přírodě a k přírodě chovat, ohleduplně a hezky...
pepa z depa - 10.04.2024 08:06:03
Je to skutečně dobrý pocit, že u nás je bezpečno a člověk se nemusí bát vyjít do lesa. Nejlepší by bylo medvědy odlovit a byl by pokoj. Brání člověku v pohybu, musí pryč. A bude to zase bezpečné.

Kolem Skotska na motorce: Druhá část podrobného cestopisu a video jako bonus

Valentin pokračuje ve svém skotském putování, které opět popisuje velmi podrobně
24.01.2024 07:10
|
0
Reklama

10 rad, díky kterým poznáte, kdy je navigace v telefonu pomocník a kdy zrádce

V Evropě fungují navigace dobře, takže se na ně spoléháme i v zemích, kde to může být zrádné
07.08.2019 09:40
|
0

Cesta autem přes Kaspické moře - převeze vás loď zvaná „dobytčák“?

Pro 50 lidí pouhé tři záchody a dvě sprchy. Plavba se dá přežít jen s kanystrem desinfekce
05.08.2019 09:21
|
0

I Praha umí být levná. Máme tipy, kam můžete vyrazit zadarmo a ještě se něco přiučit

Historie, zahrady, ale také třeba kostely. Hlavní město má co nabídnout ve všech směrech.
02.12.2024 08:21
|
0

Kvíz: Devátá epizoda osmé série nabídla hned tři země. Jste připraveni prověřit své znalosti?

V další epizodě jsme se přesunuli dál ze Slovinska. Ochutnali jsme chuť Rakouska a také Itálie.
29.11.2024 09:55
|
0
Reklama

Kvíz: Osmá epizoda Fotra je plná zajímavých slovinských míst. Vyzkoušíme vaší pozornost

Nejen na fanoušky čeká nová sada deseti otázek. Správné odpovědi najdete v aktuálním dílu.
22.11.2024 15:44
|
0

Předchází zamrznutí i špatnému startování. Zimní paliva jsou důležitá nejen pro naftová auta

Před zimní sezonou je vhodné palivo v nádrži vyjet. Předejdete tím spoustě problémů.
22.11.2024 09:37
|
0
Reklama
Fotr na tripu