Zimní pneu M+S jsou v ČR v pořádku. Jak to bude s pojistkou při nehodě v Německu, kde je neuznávají?
- Zatímco u nás i v okolních státech lze zimní pneumatiky M+S používat, v Německu je za zimní neuznávají.
- Fakticky tak může dojít k situaci, kdy české auto vyjede na správných zimních pneumatikách, ze kterých se po překročení hranic stanou pneumatiky, které nejsou považovány za zimní.
- Nabízí se otázka, co na to české pojišťovny, když v ČR je všechno v pořádku, ale k nehodě českého vozu dojde v Německu.
- Problém s plněním by kvůli pneumatikám M+S být neměl.
Zimní pneumatiky označené pouze jako M+S přestalo Německo uznávat za zimní od letošního podzimu. I když se často objevují informace o tom, že stejný krok učinilo také Slovensko, není to pravda. Všude jinde kromě Německa zákony nadále považují pneumatiku označenou jako M+S za zimní.
Fakticky nám tak v Evropě panuje zajímavá situace, kdy český řidič vyrazí se svým autem vybaveným zimními pneumatikami s označením pouze M+S někam do Itálie, jenže při průjezdu Německem se ze správných pneumatik stanou pneumatiky, které nejsou považovány za zimní. Otázkou tedy je, jak se zachová česká pojišťovna, když k nehodě dojde v Německu. Bude krátit plnění, protože auto mělo pneumatiky nevyhovující německým předpisům?
Problém by s tím být neměl
S dotazem na toto téma jsme se obrátili na dvě pojišťovny, a sice na pojišťovnu Uniqa a pojišťovnu Kooperativa. Z odpovědí jejich mluvčí vyplývá, že kvůli zimním pneumatikám, které Německo neuznává, by řidič českého auta problém mít neměl.
„Uvědomujeme si, že naši řidiči, kteří překročí hranice, nemusí mít informace o zákazu používání těchto konkrétních zimních pneumatik v Německu, především, když jsou u nás a v okolních zemích stále povolené. Nejedná se o levnou položku a pokud už pneumatiky M+S řidič na voze má a jsou ve stavu, že odpovídají podmínkám jejich využití v Česku, nebudeme jejich použití brát jako přitěžující okolnost v případě pojistné události v zimním období na území Německa. Vždy ale doporučujeme, aby se řidiči seznámili s podmínkami, které panují v zemích, kam cestují, a co možná se jim přizpůsobili,“ říká Lenka Růžková z pojišťovny Uniqa. V podstatě stejnou odpověď jsme získali od druhé oslovené pojišťovny.
„V případě pneumatik sice doporučujeme používat ty, které vyhovují dle práva toho kterého státu, i když je to absurdní, pokud Německem např. pouze projíždíte na cestě dále, při pojistné události však bude Kooperativa uznávat vybavení vozidla pneumatikami vyhovujícími dle českého práva,“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny.
Opět se ale hodí připomenout, že nejlepší z pohledu bezpečnosti (a zároveň nejjistější z pohledu předpisů a pojistného plnění) je pořídit si nové zimní pneumatiky s označením alpského štítu. Pokud totiž máte na autě zimní pneumatiky ještě s označením M+S bez označení alpského štítu, patrně už budou dost staré.