Otázka pro zkušené: Jaký je rozdíl mezi zimními pneumatikami M+S a těmi s označením alpského štítu?
- Označení M+S pouze říká, že taková pneumatika je vhodnější pro bláto a sníh než běžná pneumatika.
- Naproti tomu k označení alpského štítu se přímo vážou předepsané testy, které daná pneumatika splnila.
- Výrobci už delší dobu nemohou uvádět na trh coby zimní pneumatiku takovou, která by tyto zkoušky neplnila a neměla tudíž označení 3PMSF.
Letošní sezona přezouvání na zimní pneumatiky se kvůli německému opatření, podle kterého už nelze jezdit na tamních silnicích s pneumatikami označenými pouze jako M+S, nese právě v duchu této debaty. Tedy jak si řidiči musí dát pozor na to, co vlastně za zimní pneu na svém autě mají.
Nakonec ale nejde o žádné plošné opatření. Kromě Německa vyžadujícího na pneumatikách symbol horského štítu ostatní státy včetně ČR pneumatiky M+S stále berou za ty zimní. Nabízí se ale otázka, proč to celé vlastně vzniklo a jaký vůbec je rozdíl mezi pneumatikami M+S bez symbolu horského štítu a těmi, které tento symbol (říká se mu také 3PMSF) mají.
Se symbolem horského štítu jsou lepší
Rozdíl nedávno vysvětlil v tiskové zprávě Roman Moško ze společnosti Continental: „Tyto pneumatiky byly testovány záběrovými zkouškami a jsou navrženy tak, aby si zachovaly svou přilnavost i při nízkých teplotách a poskytovaly maximální záběr, ovladatelnost a bezpečnost na sněhu a ledu,“ říká.
Fakticky jde totiž o to, že k označení M+S se žádné specifické testy nevážou. Oficiálně totiž tímto označením výrobce pouze říká, že takové pneumatiky jsou lepší pro jízdu na blátě a sněhu v porovnání s klasickými silničními pneumatikami. Žádnou normu nebo nějaké specifické zkoušky pro jízdu v zimních podmínkách takové pneumatiky plnit nemusí.
A to je právě ta hlavní odlišnost. Označení 3PMSF, neboli alpský horský štít, je udíleno pneumatikám, které plní standardizované testy provedené podle evropských předpisů. Pláště jsou navržené tak, aby fungovaly při teplotách pod 7 °C jak na suchém asfaltu, tak na mokru, rozbředlém sněhu i na vozovce pokryté souvislou vrstvou sněhu. V zimě určitě budou fungovat lépe než pneumatiky pouze s označením M+S.
Kdy přezout?
Je to každoroční rutina, ale opakování určitě nikomu neuškodí. S přezouváním je dobré nečekat na poslední chvíli. Jednak kvůli tomu, aby vás na silnici nic nepřekvapilo, ale také kvůli tomu, že až napadne první sníh, všichni vezmou pneuservisy útokem.
„Není vhodné čekat až na první sníh. Nejlepším pravidlem je držet se teploty 7 °C. Jakmile teploty klesnou pod tuto hranici, je čas na přezutí. Kromě toho je důležité mít na paměti, že zákon na území České republiky stanovuje pro zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm, aby byla zajištěna maximální bezpečnost,“ doplňuje odborník ze společnosti Continental.
Podle tuzemských předpisů je nutné mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici sníh, led nebo námraza nebo pokud povětrnostní podmínky dávají předpoklad, že se sníh nebo námraza na silnici objeví. Na některých úsecích českých silnic (označené jsou značkou „zimní výbava“) jsou ale zimní pneumatiky povinné bez ohledu na aktuální počasí.
Zdroj: Continental